Ekonomika
Latvijā

Pašvaldības VARAM pārmet neizprotamu ES fondu naudas sadali 16

Foto – Shutterstock

Vairākas pašvaldības vērsušās Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM), lūdzot skaidrot tās neizprotamo rīcību saistībā ar Eiropas Savienības (ES) fondu līdzekļu sadali, informēja neapmierināto pašvaldību pārstāvis Deniss Kiseļovs.

Alojas, Staiceles, Olaines, Smiltenes un vairākas citas pašvaldības ir nosūtījušas sūdzību VARAM, jo uzskata, ka Klimata pārmaiņu finanšu instrumenta (KPFI) finansētajā atklātajā projektu konkursa “Kompleksi risinājumi siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšanai” ceturtajā kārtā ministrijas rīcība ir bijusi subjektīva, izvērtējot, kurām pašvaldībām ir piešķirams finansējums ielu apgaismojuma renovācijai un kurām to atteikt.

Šīs pašvaldības ir neizpratnē, kāpēc konkursa ceturtajai kārtai iesniegtie pieteikumi ir noraidīti, lai gan iepriekš tām jau ir bijusi pozitīva pieredze konkursa iepriekšējās kārtās.

Līdz ar to VARAM tiek pārmesta subjektīva rīcība. Tas tiek pamatots ar faktiem, piemēram, iepriekšējās konkursa kārtās no kopumā iesniegtajiem pašvaldību projektu pieteikumiem atteikumu saņēma vidēji 20% līdz 25%, visbiežāk to pamatojot ar nepilnībām projektu izstrādē. Konkursa ceturtajā kārtā no aptuveni 70 pašvaldību pieteikumiem tika noraidīti apmēram 55%. Par subjektivitāti liecinot tas, ka pašvaldībām, kurām finansējums ir piešķirts, bijušas tās pašas kļūdas.

Tāpat sūdzību iesniegušajām pašvaldībām nav skaidrs, kāpēc finansējumu saņēmušas Rīgas, Ventspils, Ogres, Valmieras, Salaspils pašvaldības, kurās ielu apgaismojums esot labākā stāvoklī salīdzinājumā ar vairākām citām, kas arī pretendēja uz KPFI finansējumu.

Konkursā pieejamais finansējums ir 2 000 000 eiro, bet vienam projektam minimālais pieejamais finansējums ir 21 343 eiro, maksimālais – 1 422 871 eiro, aģentūra LETA uzzināja VARAM.

Konkursa mērķis ir oglekļa dioksīda emisiju samazināšana pašvaldību publisko teritoriju apgaismojuma infrastruktūrā, izmantojot tādas tehnoloģijas un videi draudzīgus paņēmienus, kas ļauj samazināt esošo elektroenerģijas patēriņu.

LA.lv