×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.4°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
29. aprīlis, 2017
Drukāt

Pašvaldību priekšsēdētāji aizsēdējušies. Aicina ierobežot varas periodu (7)

Foto - LETAFoto - LETA

Sabiedrības iniciatīvu portālā “Manabalss.lv” par pilnvaru termiņa ierobežošanu pašvaldību priekšsēdētājiem divu nedēļu laikā parakstījušies vairāk nekā 1000 cilvēku.

Iniciatīvu iesniegušie Līna Putene, Ričards Vuškāns un Jēkabs Ščipčinskis aicina veikt izmaiņas likumā “Par pašvaldībām”, paredzot astoņu gadu limitu, kuru laikā pašvaldības deputāts var ieņemt konkrētas pašvaldības priekšsēdētāja amatu. Parakstu vākšana sākta Lieldienās.

Pašlaik likums šādu limitu neparedz, kas ļauj turpināties pašvaldības priekšsēdētāja darbībai dažviet jau vairākas desmitgades.

Studenti argumentē, ka šobrīd 44% no republikas nozīmes pilsētu priekšsēdētāji atrodas amatā ilgāk par 15 gadiem, un pēdējās pašvaldību vēlēšanās nomainījās vien 33% pašvaldību vadītāju. Tāpat 2013. gada pašvaldību vēlēšanās devās balsot vien 45% no vēlētājiem, un visa veida politiskā aktivitāte pašvaldību līmenī turpina samazināties.

Ar izmaiņām likumā studenti cer samazināt un novērst korupcijas riskus, kas ir saistīti ar ilgstošu atrašanos amatā un no tā izrietošo varas monopolu. Tāpat viņi cer palielināt politisko konkurenci pašvaldību līmeņa politikā un veicināt paaudžu nomaiņu politiķu vidū. Šobrīd termiņi pašvaldību priekšsēdētājiem pastāv daudzviet pasaulē – ASV, Portugālē, Itālijā, Brazīlijā, Filipīnās, Taivānā.

Sabiedriskās politikas centra “Providus” eksperte Iveta Kažoka norāda, ka ideja par amata termiņa ierobežošanu pašvaldību vadītājiem droši vien izsauks karstas diskusijas un polarizētus viedokļus. Viņai simpātiska šķiet šīs idejas pamatā esošā doma, ka pašvaldībās jāveicina politiskā konkurence gan starp partijām, gan katrā partijā iekšēji.

Amata termiņa ierobežojums pašvaldību vadītājiem var būt viens no līdzekļiem, kas palīdzētu varai atjaunoties tajās pašvaldībās, kur priekšsēdētāja amats desmitgadēm ir bijis tikai viena cilvēka rokās, norāda Kažoka.

Iniciatīvas autori šo tēmu sāka pētīt studiju procesā. Sākot intervēt ekspertus un pētot avotus, studenti secinājuši, ka šī ir nopietna problēma Latvijas pašvaldībās.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS Atbildēt

  > šajā pašreizējā MZ SILES “valstī” krampjaini agonējošajos masmēdekļos (t.sk. la-vīzē u.c. taml. necilās w-bedrēs) bezcerīgi truli parazitējošajiem PRETLIKUMĪGU CENZŪRU piekopjošajiem administratīvajiem izpildfunkcionāriem (u.c. taml. nožēlojami juridiski analfabētiskiem “lielākajiem kretīniem”)

  =======

  Latvijas Republikas SATVERSME.

  VIII nodaļa. Cilvēka pamattiesības

  89. VALSTS ATZĪST UN AIZSARGĀ CILVĒKA PAMATTIESĪBAS saskaņā ar šo Satversmi, LIKUMIEM un Latvijai saistošiem starptautiskajiem līgumiem.

  90. Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības.

  91. Visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā. Cilvēka tiesības tiek īstenotas BEZ JEBKĀDAS DISKRIMINĀCIJAS.

  100. IKVIENAM IR TIESĪBAS UZ VĀRDA BRĪVĪBU, kas ietver tiesības brīvi iegūt, paturēt un izplatīt informāciju, paust savus uzskatus. C.E.N.Z.Ū.R.A ir AIZLIEGTA.

  =======

  Ir sacīts: “Likuma nezināšana (un, īpaši jau, pat nevēlēšanās zināt) neatbrīvo no LIKUMĪGĀS ATBILDĪBAS.”

 2. četru gadu periods par ilgu. Vajag vēlēt uz gadu. Tad pēc laika redzēs, kurš labāks, kad visi būs izmēģināti.

 3. Vajag ieviest rotāciju,vismaz pēc diviem termiņiem,Liepāja arī diezgan par ilgu termiņu ieņēmis.Galvenais ir tikai rallijs, pārējais viss ir nieki.Kad stacijas apkārtni, ietves sakartos, ka pilsoņiem pienākas,kauna lieta.Ja netiek ar visu galā, vajag atļaut saimniekot , kas to var izdarīt un grib darit.

 4. Vajag ieviest rotāciju,vismaz pēc diviem termiņiem,Liepāja arī diezgan par ilgu termiņu ieņēmis.Galvenais ir tikai rallijs, pārējais viss ir nieki.Kad stacijas apkārtni, ietves sakartos, ka pilsoņiem pienākas,kauna lieta.Ja netiek ar visu galā, vajag atļaut saimniekot , kas to var izdarīt un grib darit.

 5. tā būtu zaļā gaisma karjeristiem un populistiem, kad, darbu nevērtēs pēc paveiktā, bet gan laika vienībās. Tāda prakse mums jau ir ar Valsts kontroli, tiesnešiem, prokuroriem un vēl citiem amatiem, kuriem nez kāpēc ir termiņi, it kā attiecīgais speciālists pēc termiņa beigšanās zaudētu savu kvalifikāciju.

 6. Tas atkarīgs no vēlētājiem..ja ievēl vienus un tos pašus ..tad paši vainīgi..tāpat arī saeimā..

 7. to pašu varētu teikt arī par saeimā ilgi sēdošajiem.

Draugiem Facebook Twitter Google+