×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.4°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
7. augusts, 2013
Drukāt

Pašvaldību savienībai vajag stingrāku mugurkaulu

Foto-LETAFoto-LETA

Kā vērtējat līdzšinējo Latvijas Pašvaldību savienības darbu?

 

Līga Stendze, 
Rucavas novada domes priekšsēdētāja:

“Kopumā savienības darbu vērtēju pozitīvi. Pašvaldības ir ļoti dažādas – stipri atšķiras teritorijas, iedzīvotāju skaita ziņā utt. Pašvaldību savienībai jāatrod balanss starp tām un jānonāk pie kopsaucēja. Varbūt gribētos stingrāku nostāju budžeta jautājumos, piemēram, iedzīvotāju ienākuma nodokļa sadalījumā. Gribas, lai Pašvaldību savienībai ir lielāks spēks, lielāka ietekme un nenotiek tikai tā, kā vēlas valdība. Pašvaldību funkcijas nemitīgi tiek papildinātas ar jaunām, taču nauda tām diemžēl neseko. Man drīzāk ir novēlējums valdībai, nevis savienībai – lai domā par Latviju kopumā, uzklausa pašvaldības un sadarbojas, jo tieši tās patlaban iznes lielo smagumu.”

 

Juris Šulcs, 
Tukuma novada domes priekšsēdētājs:

“Pašvaldību savienības darbs ir ļoti sarežģīts un komplekss – nemitīgi jāmeklē balanss starp dažādajām pašvaldībām. Bez šādas jumta institūcijas mēs iztikt nevarētu. Tiesa, reizēm iet sliktāk, reizēm labāk. Šobrīd konflikts jeb sadursme ar valdību nav sevišķi ērta situācija, taču darbs notiek. Kopumā raugos uz savienības veikumu pozitīvi. Iespējams, vajadzētu un gribētos lielāku neatlaidību un iniciatīvu no jaunās valdes puses. Jāvadās pēc principa – ja nelaiž pa durvīm, jāraušas iekšā pa logu.”

 

Daiga Jurēvica, 
Carnikavas novada domes priekšsēdētāja:

“Vērtēju to kā labu, taču ne ļoti labu. Pašvaldību savienība ir tas spēks, kas apvieno visus novadus vienotā veselumā, un tai būtu jāaizstāv pilnīgi visu intereses, taču, tā kā divas pašvaldības tomēr ir izstājušās, jāatzīst, kaut kas savienības darbā nav bijis īsti labi un nav sadzirdēts tas, ko šīs struktūrvienības vēlējās pateikt. Man liekas, ka jābūt ar stingrāku mugurkaulu un jāparāda, ka daudzi lēmumi ir atkarīgi no pašvaldībām – mēs esam vistiešākie valsts politikas īstenotāji. Domāju, ka līdzšinējais vadītājs savu vietu saglabās. Jaunsleiņa kungs sevi labi parādījis, viņam piemīt lieliskas diplomāta spējas, tiesa, reizēm vajadzīga stingrāka nostāja, un to es arī viņam novēlu. Pašvaldību savienībai beidzot vajadzētu vienoties par finanšu sadalījumu, jo situācija, kad katru gadu jāsēžas pie galda un šis jautājums teju kā tāds kaķis jāstaipa, nav normāla. Valdībai savukārt visbeidzot būtu jānosaka ilgtermiņa procentu likme, kas no iedzīvotāju ienākuma nodokļa pienākas pašvaldībām, lai varam prognozēt savus līdzekļus un domāt par attīstību. Arī Nacionālajā attīstības plānā nav skaidra finanšu sadalījuma un skaidrības, kurš no plāniem ir prioritārs. Vēlos aicināt arī Sprūdža kungu biežāk uzklausīt pašvaldību vadītājus mazākās grupās, lai visbeidzot sadzirdētu viņu sakāmo.”

 

Hardijs Vents, 
Pārgaujas novada domes priekšsēdētājs:

“Kopumā ļoti pozitīvi, jo, zinot, kādas mums ir pašvaldības gan pēc izmēriem, gan interesēm, gan daudziem citiem parametriem, sabalansēt vajadzības, atrast visiem kopējās un labākās no tām nav vienkārši. Manuprāt, līdzšinējai savienības valdei tas vairāk vai mazāk izdevies. Gan Jaunsleiņa kungs, gan viņa komanda darbojusies pilotāžas augstākajā pakāpē. Viena lieta ir pašvaldību vēlmes, taču otra – veselais saprāts un godaprāts, kas piemīt Jaunsleiņa kungam, vadot savienību. Iespējams, runājot ar atbildīgajām ministrijām un ierēdņiem, jābūt asākam, taču arī vadītāja tolerance, pieredze un diplomātija ļauj ar daudzām lietām tikt galā. Tas ir ļoti smags darbs, un nezinu, kas ar to varētu tikt galā labāk.”

 

Eva Kārkliņa, 
Rojas novada domes priekšsēdētāja:

“Vērtēju ļoti labi, jo tad, ja mūsu pašvaldībai ir kādas problēmas, mēs vēršamies pie savienības un tā vienmēr mums palīdz tās risināt. Šobrīd, piemēram, pateicoties savienībai, esam nopietni iekustinājuši Rojas kapu jautājumu un grozīsim Ministru kabineta noteikumus. Būtībā neviens cits jau mūsu problēmas nerisina. Roja ir lauku pašvaldība, tālu no Rīgas, un mums nav ne laika, ne patikšanas klīst pa ministriju gaiteņiem. Tāpēc patīkami, ka ir šāda kompetenta institūcija, kas pārstāv mūsu intereses, un dažādi padomnieki piedalās Saeimas komisiju sēdēs un risina lietas.”

Fakti

* 9. augustā Aucē 24. Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) kongresā notiks LPS priekšsēža un valdes vēlēšanas.

* Kopš 1993. gada LPS vada Andris Jaunsleinis, viņa vietnieks no republikas pilsētām patlaban ir Jelgavas pilsētas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš, bet no novadu pašvaldībām – Ogres novada domes priekšsēdētājs Edvīns Bartkevičs.

Avots: LETA

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+