×
Mobilā versija
+11.7°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
12. maijs, 2015
Drukāt

Vai ar likumu jānosaka pedagogu lojalitāte Latvijas Republikai un tās Satversmei? (39)

Foto - LETAFoto - LETA

Aldona Treija, Rīgas Lietuviešu vidusskolas direktore

UZZIŅA

* Saeimas komisijā atbalstītie grozījumi Izglītības likumā noteic, ka "strādāt par pedagogu ir tiesības personai, kas ir lojāla Latvijas Republikai un tās Satversmei". Attiecīgais nosacījums komisijas izstrādātajā redakcijā tiks attiecināts arī uz izglītības iestāžu vadītājiem.

* Iecerēts, ka nākotnē varētu tikt izstrādāts arī normatīvais akts, kurā tiktu definēta vārda "lojalitāte" nozīme.

* Par rosinātajām likuma izmaiņām gala lēmums vēl jāpieņem Saeimai.

Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija izskatīšanai galīgajā lasījumā atbalstījusi likuma grozījumus, nosakot, ka izglītības iestāžu vadītājiem un pedagogiem ir jābūt lojāliem Latvijai un tās Satversmei. Kā šādu normu vērtē skolu direktori?

Aldona Treija, Rīgas Lietuviešu vidusskolas direktore: “Ierosinātā likuma norma ir pat ļoti laba. Kā vispār skolā var strādāt cilvēks, kas ir nelojāls Latvijas valstij? Domāju, ka mūsu skolās arī nemaz nav daudz tādu nelojālu skolotāju. Manis vadītajā skolā strādā daudz lietuviešu skolotāju, kas pasniedz lietuviešu valodu un citus priekšmetus. Arī viņi visi ir iemācījušies latviešu valodu. Skolotāji, kas dzimuši šajā zemē, Latviju uzskata par savu pirmo dzimteni. Savukārt tie, kas, dzimuši Lietuvā, Latviju uztver kā otro dzimteni. Mēs mīlam gan Latviju, gan Lietuvu, un tur nav nekādas pretrunas.”

Pāvels Vageļs, Birznieku pamatskolas direktors: “Visi mūsu skolas pedagogi ir lojāli Latvijas Republikai un tās Satversmei, atbalsta valsts politiku, kā arī piedalās visos pasākumos, kas ir saistīti ar valsts svētkiem. Minēto likuma normu vērtēju pozitīvi. Tomēr jautājums, kādā veidā reāli var pārbaudīt skolotāja lojalitāti, nav gluži skaidrs. Uzskatu, ka likumā ierakstīta norma par skolotāju lojalitāti pedagogiem liks vairāk piedomāt par savu rīcību un nostāju.”

Urve Aivare, Rīgas Igauņu pamatskolas direktore: “Uzskatu, ka skolotājiem, kas strādā Latvijā, ir jābūt lojāliem Latvijas Republikai un tās Satversmei. Varu droši apgalvot, ka mūsu skolā absolūti visi skolotāji ir lojāli.”

Anna Ivane, Jankas Kupalas Rīgas Baltkrievu pamatskolas direktore: “Pilnībā piekrītu, ka skolā jāstrādā pedagogiem, kas ir lojāli Latvijas Republikai un Satversmei. Tikai patriotisks un lojāls pedagogs var audzināt bērnus kā savas zemes patriotus. Grūti teikt, vai jaunā likuma norma kaut ko būtiski mainīs. Mūsu skolā noteikti ne, jo mūsu skolā visi skolotāji ir patrioti. Pat cita doma nav pieļaujama.”

Zinaīda Tarasenko, Jūrmalas pilsētas Kauguru vidusskolas direktore: “Man liekas, ka mūsu skolā visi pedagogi ir lojāli. Diemžēl dažiem pedagogiem ir Krievijas pilsonība. Pazaudēt šos skolotājus būtu ļoti žēl. Pedagogi, kam mūsu skolā bija problēmas ar latviešu valodu, to ir centīgi apguvuši. Es neredzu, ka tagad būtu vajadzība pēc likuma normas par skolotāju lojalitāti, un gribētos cerēt, ka nevajadzēs atbrīvot pedagogus no darba. Neņemtos apgalvot, ka simtprocentīgi visi Latvijas pedagogi ir lojāli valstij, bet tādu noteikti ir lielum lielais vairākums.”

Vinera Dimpere, Maltas 2. vidusskolas direktore: “Protams, ka skolā ir jāstrādā cilvēkiem, kuri tiešām ir valstij lojāli. Tomēr domāju – ja likums stāsies spēkā, dažām skolām, jo īpaši Latgalē, var rasties problēmas. Skolotāji taču ir dažādi. Uzskatu, ka lojalitāti vispār grūti pierādīt un izmērīt, taču, ja likumā tā tiks ierakstīta, centīsimies to izpildīt. Daļai skolotāju Latvijā acīmredzot nāksies pamest darbu, ja viņi strikti stāvēs pie savām politiskajām idejām. Citi varbūt slēpsies, noies pagrīdē.”

Arturs Fedotovs, Daugavpils 9. vidusskolas direktors: “Likumu, protams, var pieņemt, bet pavisam cits jautājums, kā to īstenot praksē. Vai būs kāda pierādījuma bāze, un kā mēs risināsim darba strīdu? Kā mēs pamatosim nelojalitāti? Ja dzīvē skatās filozofiski, katram ģimenes loceklim ir jābūt lojālam savai ģimenei. Taču jāsaprot, ka sabiedrību veido daudzu ģimeņu kopums.”

Avots: LETA

Pievienot komentāru

Komentāri (39)

 1. Šis bezjēdzīgais likums, kas būtībā pazemo skolotājus, ir NA un Saskaņas kopdarbs.
  Pēdējā laikā abas šīs radikālās partijas nonāk pie vienotiem lēmumiem.

 2. Lojalitāti jānovērtē gan visiem pedagogiem, gan pašvaldību vadītājiem.

 3. Skolotājiem obligāti jābūt lojāliem mūsu Latvijas valstij, jo no bērnu audzināšanas ir atkarīga mūsu valsts nākotne. Par katra skolotāja lojalitāti var spriest pēc tā, kā un ko viņš māca saviem audzēkņiem, pieļaujot kritisku attieksmi pret visu mūsu valstīi notiekošo.

 4. nu tā kā visi mīl apspriest skolotāju darbu un tā kvalitāti, tikai nekad ne savējo, tad loģiski ar likumu noteikt, ka visiem, kuri grib strādāt Latvijā, jābūt lojāliem Latvijai. Pretējā gadījumā – absurda teātris, ka skolotājiem speciālus likumus pieprasa tādi, kam likums nenosaka pašiem būt lojāliem pret Latviju.

 5. Un SAB dos pielaidi skolotājiem darbam skolā? Vai arī tiks veidots kāds cits kantoris, kas vērtēs skolotāju lojalitāti?

 6. Nevar bērnus mācīt mīlēt Latviju, ja pats skolotājs to ienīst

 7. Nav ko auklēties ar krievu skolu skolotājiem. Tie , kuri darbojas nelojāli, uz dienu jāpatriec. Dažreiz bezkaunībai nv robežas!

 8. Obligāti, jo pie mums IEMANĪJUŠIES BEZ SIRDSAPZIŅAS PĀRMETUMIEM DARĪT PAT NEIEDOMĀJAMAS LIETAS. Ja piektdien Degpunktā vienā dienā bija ap 800 (!) likumpārkāpumi!

 9. KĀrtējā liekā rosīšanās.Saeimas deputāti nav informēti un negrib iedziļināties būtībā.
  Izglītības saturu(tas, ko māca) viņi paši noteikuši ar MK noteikumiem.Un tas ir Valsts standarts visiem mācību priekšmetiem.
  Ja nu viņi paši standartos ko nelojālu noteikuši – tad nu paši vainīgi.Skolotāji māc pēc viņu noteiktajiem valsts standartiem izglītībā.
  Tas pats attiecas uz tām ētikas normām, par ko ir diskusija.Viss jau standartos noteikts.

 10. Lojalitāte politiskai organizācijai ? Lojalitāte sapelējušam sociķu pergamentam? Lojalitāte mainīgiem laika apstākļiem ?— jeb Rižibabu un laupītāju notektajam “pareizajam politiskam kursam”?

  Lojalitāte derīga ( bet ne ne vajadzīga, ne uzspiežama) pret patiesi svarīgām lietām — lietām kas uz pieminekļa uzrakstītas pēc ilgām un mokošām pādomām :

  manu TĒVZEMI — u.c. latviešu zemi ko republika piesavinajusies un investoriem atdod
  manu BRĪVĪBU … manu personisko un mana tuvākā brīvību

 11. Arī skolotājam ir jābūt ja ne valsts ierēdnim tad tam tuvu. Skolotājam ir jāisteno klasē valsts politika un no tā nav jāatkāpjas – tā var sākt mācīt ka Latviju at brīvoja 1940. gadā no buržujiem un kulakiem…, tā var sākt mācīt ka prezidents ir Putins…Un vēl un vēl.

 12. Vienkaarshi jaarada interese kluut par pilsonjiem, jo pilsonja pienaakums ir buut lojaalam pret valsti kura dziivo. Taads ir pilsonja pienaakums. Likumi … diezvai tas mainiis ko. Lojalitaati un prieku par valsti var panaakt radot sociaalos apstaakljus pienaaciigus cilveekiem kuri te dziivo. Protams eksistee valsts pastaaveeshanas pamatvertibas, kaa valoda shajaa valstii dziivojoshajiem! Arii peec shiem labajiem darbiem atradiisies kaads % kurneetaaju un veco laiku tiikotaaju. Bet tie izzudiis ar laiku.

 13. paprasīju meitai – ko viņa domā par obligātu lojalitāti skolā …

  atbilde kategoriska – Dieva dēļ nevajag !! – būšot morāli smagi un ļoti neinteresanti– vairums skolotaji jau tagad esot par daudzi “zombēti”

 14. paprasīju meitai – ko viņa domā

  atbilde kategoriska – Dieva dēļ nevajag – būšot morāli smagi un neinteresanti– skolotaji jau tagad esot par daudzi “zombēti”

 15. SKOLA NO VALSTS DRīZĀK IR JĀATDALA TĀPAT KA BA\NīCA – RīVīBU SLUDINĀT UN MĀCīT – BRīVīBU MĀCĪTIES.

  LOJALITāTE VALSTIJ UN KONSTITūCIJAI principiāli nav vajadzīga- sevišķi tadai kā Latvijā – uz boļševiku dumpja fona sociālistu taisītai , attīstītā sociāšlismā verdzinatai , sociālistu atjaqunotai — “DEMOKRāTISKAI REPUBLIKAI” — TRADICIONāLI teroristioskai kopš franū revolūcija sociālistiskai kopš Bismarka —

  modernā verdzība -=- nwpilns 1% ar samozvancu partijam saistītie ļauj veidot valdību kura taisa demokrātiju ( demoralizē sabiedrību um atņem ” mazākuma” brīvību lietot dabiskas tiesības 99%

  Tikai idiots vai vergs var būt lojāls nejēdzībai — LAIKAM JAU SAVS SūDS TIESĀM NESMIRD – to itka ar kečupu pat varot ēst – t

  Es būtu lojāsls valostij kura pieder man – monarhijai, feodāli-oligarhiskai sabiedrībai, konstituicionālai republikai, Kā katolis es esmu iz\vēloējoies būt lojāls Debesu Valstībai — pat Dievs nespiež nevienu būt lojālaM

  Tik vien ir ka tā ir latviešu vasts — somij tad kad latviešu sociālisti Latviju taisīja savējos sarkanos metodiski izšāva un rozīgos konclāgeros izbalināja — lūk ytāda lojalitāte vajadzīga TĒVZEMEI un BRĪVĪBAI — esmu gatovs lojāls bīūt tikai pret TĒVZEMI un savu un tuvakā BRĪVĪBU

  Bet valstij – politiskai organizācijai ..pēc būtības NĒ! .un appelējušam pergamentam kura rakstījuši sociķi pamatā ???

 16. Kāpēc ir gadījumi, ka krievu skolās pat ielaisti netiek latviešu žurnālisti. Nesen bija gadījums ar Aizliegtā paņēmiena žurnālistiem, kad viņus neielaida vairākās krievu skolās.
  Kā tas iespējams Latvijā, ka latviešu žurnālistus neielaiž krievu skolas. Te jau nav runa pat par nelojalitāti, bet gan par reālu Krievijas varu Latvijas teritorijā.
  Tātad:
  1. Visas valsts subsidētās skolas tikai latviski.
  2. Visās skolās vienādas mācību programmas un grāmatas. Arī vēsturē.
  3. Izbeigt krievu un krievisko organizāciju atklātu naida kurināšanu pret Latviju un latviešiem.
  4. Tas, kas Latvijā notiek šo problēmu sakarībā jau ir degradējis Latvijas valsts jēgu līdz minimumam. Latviešiem jau ir pretīgi šeit dzīvot un atrasties, jo visas priekšrocības ir tikai Lembergam un krieviem.
  Padomājiet par to, varneši!

  • cenšos būt objektīvists
   – ieklausos sevī — to “kremļa troļļu” demoralizējošo ietekmi nejūtu – tur ir VIEDOKLIS , – jā – CITADS VIEDOKLIS – BET LABI PAMATOTS UN SAPROTAMS. kaut kā VIP cirks pasniegts Un iteikts ne parlieku godbijīgi- ( kolosāla atbilde bija ka tankiem vīzas nevajag )…. ukraiņi vienreiz tikai atlāvas vaļību — uz jautajumu ” par ko karo ar liugandoiņiem, kas motivē …? atbilde bija ” došot zemi un 2-3 dzimtcilvēkus Donbasā” HI-HI – sādžas kopienas gara pilnam krievam pie dzīva pieķēra )

   Bet ar ”EIROTROļļIEM” un “Kijevas troļlīem” ir kriertni grūtāk — infa sekla, vienpusīga, salkana — ar vienvard apnicīga , rejoša un cenzēta , novēlota — gribi vai negribi pretsvaram kautc “Russkaja vesna” prasās –

 17. latvietis parastais Atbildēt

  kas to lojalitāti mērīs? pēc kādiem kritērijiem, kādās mērvienibās? un kā būs ja cilvēks lojāls valstij, bet necieš esošo valdibu kā tas ir vairumā gadijumu? lojalitāte ir ļoti izplūdis jēdziens lai to varetu kaut jel kā ņemt par mērauklu

 18. OBLIGĀTI !!!

  • tad sāksim ar tevi Atbildēt

   liksim pierādit savu lojalitāti, nespēsi pierādit tad parīt sētmalē nošausim. kamer tas neskar jus pašus tikmēr jus esat ērgļi:)

 19. valsti ardalīt no izglītības un medicīnas — Brīvību mācīt- brīvību mācīties

  par tādu iseju vien valsti jalikvidē un jataisa citāda – Satversme ir kropla kopš 18 gada – visu krāsu socialisti neko labu nav uztasisījuši — šodienas liveraļi tie paši sociāldemokrati vien ir —

  demokratiskla repunlika ir super kroplība – ar 1% ATBALSTU SAMOZVANCU PASRTIJAS taisa valdību – ta saqvkart “taisa demokratiju “- ierobežo “mazākiuma brīvbass un tiesības – prieks 99% – aiz muļķibas to 18 gada uz boļševiju8 dumpja fona vareja izdarīt- bet be pēc 50 gadu attīstīta socialisma un demokratiskaq centralisma PSRS – atjaunot tādu republi9ku nija nejēdzība.

  Esmu8 monaqrhihas, teokratijas vai visamaz stingri konstitucionālas republikas piekritējs – tikai lai nebūtu nekadas iespējas demokrātikai , tikai lai nmebūtu “SOCIāQLA VALSTS_ ( NEPIRTIKA AR FRANčU REVOLūCIJU- BISMARKS IEVIESA “sociālu valstsi” – t.i sabiedības padfibenes ar valdīnas “rūpem” tiek “piekukuļotas”_ – un trulā pseidovergu masa atļauj valdībai demolratiju taisīt –

  šo apstākļu dēļ lojaliotāte lv un satversmei nav vēlama – laiki mainās – arī valstij jamainās – Levits ar preambulu šoto gribēja pamasinīt –

 20. čekas laiki atgriežas? patiesibā jau pat nkvd , kad lojalitāte bija jāpierāda vai nošāva bez tiesas pagalmā pie sētas

 21. Tie,kas atkaroja Latvijas valsti, visi maksāja nodokļus totalitārajai,autoritārajai varai,tā ka nebūs kļūda ,ja teikšu, ka nodokļu maksāšana nav un nevar būt viens no lojalitātes rādītājiem.Demokrātiskās sabiedrībās nodokļu nemaksāšana ir krimināls nodarījums.

 22. Protams. Nav pieļaujams, ka skolēnus māca valstij nelojāls cilvēks. tāds izaudzina tikai Latvijas nīdējus.Paskatieties 9.05 Rīgā. Un viss būs skaidrs.
  Problēma ir tur, kā to pārbaudīt?

 23. Ar garā vājiem tiem izglītības ministriem tālu netiks – te viens ar koka plintiti skrien ap Brīvības pieminekli, te otrs katram dos datoru… Kad sāks strādāt izglītības vārdā? Vietu jau aizpilda, bet…

 24. Ak Dievs,kapēc?Kā radio gvelza par Cvetkova /SC/ par kolorado lentēm : “Mums valstī ir demokrātija!”Nu re!Tātad var darīt ko grib un sanāk – ANARHIJA !Sauksim par vēstures skolotāju kaut vai Kremļa superšovinistu Rogozinu.
  Atliek tikai sagaidīt vai Latviju uzskatīt par latviešu veidotu,lolotu valsti un vai te tādam latvietim vispār dot tiesības ko lemt !!Te jau psihiatrs vairāk nelīdzēs! Varbūt latvisks Staļins līdzētu??

 25. nesaprotami, kā par skolotāju var strādāt valstij nelojāls cilvēks, nu padomājiet, kā tāds var pildīt savus pienākumus un cik lielā mērā spēj iespaidot skolēnus un veidot viņu patriotiskumu; pie kam saņem algu no valsts.

 26. Tas jau ož pēc stulbuma! Kādu lojalitāti var uzrakstīt uz pieres? Tā ir muļķu filozofija.

 27. Ja nekļūdos, skolotājs Rafaļskis, pat pēc publiskas deklarācijas par nelojalitāti valstij, turpina pedagoģisku praksi vienā no Rīgas skolām.Varu uzteikt viņa drosmi to paziņot,bet Izglītības ministrijas vientiesība un vārgulīgums man nav saprotams.

  • Rafaļskis ir lojāls Latvijai, bet protestē pret valsts nozagšanu, pret korumpētiem varas elementiem.

   Valsts ir cilvēki, kuri tajā pastāvīgi dzīvo, zeme, uz kuras dzīvo un strādā, maksā nodokļus, saņem algu un ievēro Satversmi un likumus, tā arī ir lojalitāte.

   Mēs viscaur jaucam, kas ir valsts un kas ir valsts vara. Es arī nīstu un necienu valsts varu, bet esmu savas valsts patriots un lojāls.

 28. sāksim ar to... Atbildēt

  Sāksim ar to, ka par skolotāju skolā var strādāt tikai Latvijas pilsonis (pilsone)…

  • Un Jūs ticat tam, ka visi Latvijas pilsoņi ir svēti un lojāli Latvijas valstij? Un visi nepilsoņi ir nelojāli? Diezgan vārgi apgalvojumi, jo ir simtiem faktu, kas liecina par pretējo…

 29. Cien.direktori pavērtējiet, kādu vēsturi māca jūsu skolās!

 30. Manuprāt, lojalitāte ir ētiska kategorija. Tāpat kā nevar ar likumu piespiest mīlēt Raini, tā arī nevar ar likumu kādu piespiest kļūt lojālam valstij.

  • Krievs saprot tikai likumu Atbildēt

   Ir jābūt likumam, jo krievs citādi nesaprot. Vispirms nolasiet viņam lekciju, kas ir ētika.

 31. Ar likumu jānosaka VALDĪBAS lojalitāte pret skolotāju!

  • Droši esiet, viens no SC faniem. Nabaga skolotāji, vēl neesat pat iemācījušies valsts valodu, bet pielieciet tikai algas.

  • mājās dzīs galvās vienu, tad skolā to, kā arī gribētu, nepagriezīs par pretējo. Un vispār, skolotājs ir ZINĀŠANU devējs, nevis aģitātors !
   Ja ir otrādi, tad tas nav skolotājs un ir padzenams no skolas. Jāaģitē ir pašai valstij !

   • Skolotājs ir bērnu AUDZINĀtĀJS un skolas uzdevums ir radīt valstij jauno pilsoni nevis kremlinu. Tas viss ir IM un pašvaldību rokās un IM skolu inspektoriem jāapmeklē skolas ne tikai reizi demitgadē. Ir jābūt bērnu valstiskām organizācijām, bet nevis stāvēt plātot rokas, jo redziet – demokrātija un mēs te neko nevaram padarīt? Vienkārši negribam neko darīt, jo valsti vajadzētu vispirms mīlēt un cienīt un viss pārējais izriet no tā.

Draugiem Facebook Twitter Google+