×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.7°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
8. decembris, 2014
Drukāt

Kā pedagogi vērtē darba algas publicēšanu internetā? (13)

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock

Ilustratīvs attēls

Valdība pagājušajā piektdienā atbalstīja Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) ierosinājumu publicēt pilnus pedagogu algu sarakstus ar visiem skolotāju vārdiem un uzvārdiem internetā. Tagad valdības atbalstītie likuma grozījumi vēl jāskata Saeimā. IZM nepieciešamību publiskot pedagogu atalgojumu pamato ar to, ka jāpadara caurskatāms darba samaksas modulis, kā arī sabiedrībā jārada priekšstats par pedagogu atalgojumu. Aptaujā skaidroju, kā šādu priekšlikumu vērtē paši pedagogi.

 

Biruta Puzule, Jaunlaicenes pamatskolas bioloģijas un ķīmijas skolotāja: “Es nebūtu pret algu publicēšanu, jo nav jau ko slēpt. Pati strādāju mazā lauku skoliņā nepilnu slodzi. Algā par šo darbu saņemu krietni zem minimālās algas. Pat apkopēja, kas strādā pilnu slodzi, saņem vairāk nekā es. Mūsu skolā pilna slodze ir tikai diviem skolotājiem un direktoram. Savukārt lielo algu saņēmēji diez vai gribēs, lai tiktu publicētas viņu algas. Sabiedrība noteikti visu izpētīs, un tad varētu sākties kaut kāda salīdzināšana, varbūt pat nievājoša attieksme pret skolotājiem, ka mēs, redz, saņemam tikai tik vien, bet kādam kaut kāds tur radinieks bez izglītības saņem algā daudz vairāk. Šādus izteikumus jau tagad gadās dzirdēt no skolēnu mutes.”

 

Rūta Ķemere, Liepājas 5. vidusskolas vācu valodas skolotāja: “Mans viedoklis ir noraidošs. Algas katrs skolotājs saņem likumīgi. Kādam nolūkam tad lai algas publiskotu? Lai skolotājus sanaidotu, sašķeltu. Jo likums nosaka to, ka “nauda seko skolēnam”, tāpēc skolās, kur skolēnu skaits pārsniedz tūkstoti, algas būs lielākas nekā skolās, kur mācās daži simti vai pat tikai desmiti bērnu. Ko tas dotu pozitīvu, ko tas atrisinātu, cik tas viss būtu kon­struktīvi un lietderīgi – veidot šādus sarakstus? Pastāv arī cilvēciskais faktors: pazīstu skolotājas, kas saņem normālu algu, bet, ja skolotāja viena audzina divus mazus bērnus, viņiem visiem trim ir jāēd un jāatrod dzīvesvieta, tad arī normālā alga ir daudz mazāka nekā cita skolotāja “mazā” alga, jo šim citam ar mazāku algu dzīvesbiedrs varbūt ir bagāts uzņēmējs, varbūt viņam pieder īpašumi, kas nes citus ienākumus. Vai tad arī tas viss nebūtu jāpublisko, lai aina būtu objektīva? Tātad, ja nevar uzrakstīt visu taisnību, tad daļēju, no konkrētas skolotāja ģimenes ap­stākļiem atrautu taisnības gabaliņu nevar uzskatīt par objektīvu rādītāju.”

 

Vineta Fogele, Baldones vidusskolas matemātikas skolotāja: “Viennozīmīgi esmu pret algu publiskošanu, jo sarakstos jau neparādīsies, cik man ir kontaktstundu, cik maksā par gatavošanos stundām, cik par burtnīcu labošanu un vai man ir audzināmā klase. Ja nauda seko skolēnam, tad katrā skolā šī atlīdzības sistēma ir citāda. Bieži vien vēl ir pašvaldības piemaksas. Algu aprēķināšana ir ļoti sarežģīta un necaurspīdīga, tam gan es piekrītu, bieži vien skolotāji paši nezina, kā tiek aprēķinātas viņu algas, jo tiek ņemti vērā ļoti daudz aspektu. Šobrīd liekas, ka tiek šķelta sabiedrība un vēl vairāk noniecināts skolotāju prestižs ar šādiem populistiskiem paziņojumiem, jo tad jau jānāk klajā ar visu no valsts dotētu profesiju algu publiskošanu, nevis jāattiecina tikai uz vienu konkrētu arodu.”

 

Daina Mediniece, Balvu profesionālā un vispārizglītojošā vidusskola, direktores vietniece ārpusklases un ārpusskolas darbā: “Man nav iebildumu, ka mana alga tiek publiskota, jūtos nopelnījusi katru centu, ko saņemu. Ko šī informācija dos sabiedrībai? Neko! Varbūt apmierinās dažu ziņkārīgo interesi, un tas arī būs viss.”

 

Uzziņa

* IZM rosinātās izmaiņas likumā paredz noteikt pienākumu pašvaldībām un ministrijām reizi mēnesī savās mājaslapās internetā publicēt tās dibināto izglītības iestāžu pedagogiem izmaksāto atalgojumu.

* Kā pamato ministrija, pārejot uz jaunu finansēšanas un darba samaksas modeli, nepieciešams atspoguļot esošo pedagogu atalgojuma līmeni, lai sabiedrībā radītu priekšstatu un izpratni par pedagoga atalgojuma pieauguma nepieciešamību un darba laika noteikšanu.

Avots: IZM

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. To loģika - bez loģikas Atbildēt

  Tā nav nekāda diskriminācija, jo skolotāji prasa algas paaugstinājumu no valsts budžeta, un man kā nodokļu maksātājam ir visas tiesības zināt, vai šis paaugstinājums būs pamatots vai nē. Skolotājs ir tāds pats pakalpojumu sniedzējs sabiedrībai, kā ārsts, policists vai ugunsdzēsējs un ja viņš ar samaksu nav apmierināts, tad arī lai sabiedrība kopā ar valsts ierēdņiem to izvērtē. Kas tur slēpjams, nesaprotu, bet saceltais uztraukums rāda, ka dažiem laikam ir ko slēpt?
  Arī LIZDA darbinieku atalgojums būtu jāpublicē.

 2. Publicēt algas var tikai vienā gadījumā- ja to publicē pilnīgi visiem, ja rīkojas savādāk, tad tā ir diskriminācija pret kādu konkrētu iedzīvotāju grupu(šajā gadījumā- pret skolotājiem)

  • Sabiedrības labā strādā arī daudzi brīvprātīgie, nesaņemot par to algu un ierosinu salīdzināt,piemēram sociālajā jomā strādājošos brīvprātīgos ar sociālajiem darbiniekiem, lai viņu darbību izvērtē un salīdzina iedzīvotāji-pakalpojumu saņēmēji. Atklāsies oi,oi,oi! un radīsies jautājums-kam tad īsti vajag maksāt algas un par ko_vai par to, ka māk rakstīt skaistas atskaites vai par patieso reālo labumu,ko sniedz brīvprātīgie(bez algas).

 3. Pareizi, algas jāpublicē. Citādi ik gadu pedagogi sola streikot, jo mazas algas. Tagad būs iespēja redzēt, cik mazas. Cik zinu, daļa skolotāju saņem ap 1000 eiro. Tas nav maz. Un vēl par slodzēm – kurš muļķis izdomājis, ka slodze var būt 21 stunda nedēļā??? Pat skolēnam slodze ir ap 35-40 stundām nedēļā! Un arī skolēnam ir jāgatavojas stundām, jāpilda mājasdarbi! Kurā vēl darbā var strādāt 1,5-2 slodzes? Tad jau arī naktī būtu jāstrādā. Kaut kāds murgs!

  • Piekrītu, ka jāpublicē algas, jo skolotāji čīkst tikai par savu algu, bet pārējie cieš sakostiem zobiem un dara. Un vēl par daudz mazāku algu. Nez kādēļ sāka palikt bail, ka publiskos algas? Beidzot vairums tautieši ieraudzīs cik salīdzinoši lielas algas saņem skolotāji.

 4. Skolas apkopēja uzzinās manu algu. Lai taču publicē.

 5. Jānis J. Dimants, Jr., M.D. Atbildēt

  Tad jau ārstu algas un pārējā medicīnas personāla algas arī jābublicē. Ko vispārīgi algu publicēšana grib vai var panākt? Tikai sanaidos cilvēkus.

  • Ja viņi strādā valsts/pašvaldības slimnīcā un par darbu saņem algu no valsts budžeta jeb mūsu nodokļiem, tad jāpublicē. Ja ārsts strādā privātfirmā, tad nav jāpublicē.

 6. Kāda alga ir Mikiško? Vai taisnība, ka 3000 eiro mēnesī?

 7. Algas lielums pats par sevi neko neparāda- ja jau tik ļoti valdība ienīst skolotājus,tad vēl jāparāda slodzes lielums un skolotājas ģimenes satāvs.Ja skolotāja ir viena apgādniece 2 skolas vecuma bērniem un nedzīvo teltī,bet dzīvoklī,tad viņa sevi “izdzenot”strādās 2 slodzes un uz papīra viss būs okei. Nekas nav mainījies kopš Kalvīša laikiem,kad viņš personīgi pētīja skolās algu sarakstus un atzina,ka algas ir lielas,nav ko kvekšķiem brēkāt.
  Kāpēc ministrija neredz to,ka skolotājam,strādājot slodzi nedēļā netiek apmaksātas 18 stundas/arodbiedrības konstatējums/.Kādas tiesības ir prasīt no skolotāja kvalitatīvu darbu,ja to apmaksā nepilnīgi.
  Parasti ministrija atrunājas,ka Eiropā uz vienu skolotāju ir lielāks skolēnu skaits,bet kāpēc ministrija klusē par to ,ka Eiropā skolotājam ir palīgi. Lūdzu žurnālisti noskaidrojiet,cik skolotājiem Latvijā. lielajās klasēs ir palīgi!?!

 8. Vispirms vajadzētu publiskot Saeimas deputātu algas. Nevis mēs kalpojam Saeimas deputātiem, bet viņiem jākalpo mums.Tagad katrs skolnieks zin savas tiesības, bet vai viņš zin savus pienakumus? Jebkurš skolnieks tagad var apvainot skolotāju par pazemošanu. Demokrātija nav visatļautība.

 9. Nupat klausos LTV-1″ Rīta Panorāmu” un brīnos: panorāmas vadītāji jautā Mikiško, vai skolotāji atbalsta
  algu publiskošanu? Visi esot “pret”, melo arodbiedrības vadītāja, kaut arī LA publicētā aptauja rāda 50:50!
  Šis piemērs ir “Aizliegtā paņēmiena” vērts, jo parāda, kā tiek manipulēts ar sabiedrisko domu, lai to ātri noskaņotu vajadzīgā virzienā. Diemžēl arī LTV piedalās šādās spēlītēs, vēl pieaicinot tiesībsargu, kurš tad arī sāk meklēt utis kažokā!

 10. Skaidrs, ka lielo algu saņēmēji būs pret, lai gan nav ko slēpt. Tad arī varēs salīdzināt Mikiško iniciētās prasības par algu paaugstināšanu ar faktisko stāvokli. Cik tās ir pamatotas? Jo klaigāšana ir viena lieta,bet patiesība – otra. Ierēdņi un sabiedrība redzēs, kuriem skolotājiem tiešām jāpalīdz un kuri tikai taisa troksni
  un to visu varēs darīt uz reāla pamata. Šāda prakse būtu vēlama arī citās nozarēs.

Draugiem Facebook Twitter Google+