Latvijā
Novados

Pateicoties ārvalstu karavīriem, vietējais bizness Ādažos uzņem apgriezienus 18

Foto Karīna Miezāja

Līdz ar NATO karavīru pieplūdumu Ādažu militārajā bāzē vietējie uzņēmēji tagad teju melnām mutēm raujas, lai spētu nodrošināt visas vēlmes – gan sadzīviskās, gan tehniskās, svētdien vēstīja raidījums “LNT Ziņas”.

Kopā ar mūsējiem un sabiedrotajiem patlaban armijas bāzē Kadagā ir 3000 karavīru. Kā smej vietējie, Ādažiem klāt vēl viena neliela pilsēta. Tāpēc ir svarīgi, lai karavīriem tur būtu, ko darīt.

“Uzņēmējdarbība attīstās kaut kādā loģiskā ātrumā un, ja mēs runājam par tādu jaunu telpu pieejamību tieši Kadagā, tur viņu nav. Jo Kadaga vēsturiski bijis militārs ciemats ar vienu švaku veikalu. Šobrīd skaidrs, ka tur būtu jābūt ļoti daudz pakalpojumu objektiem – frizētavai, zobārstam, veļas mazgātavai, krodziņam utt., bet to visu, kā jau Latvijā, papīri aizņem pusgadu gadu, būvniecība tikpat,” komentēja Ādažu novada domes priekšsēdētājs Māris Sprindžuks (LRA).

Uzņēmēji nav jāskubina. Ja karavīriem pie sirds iet ātrā ēdināšana, būs gan burgeri, gan picas. Ņemot vērā lielo pieprasījumu, jaunas picērijas veras viena pēc otras, un to pamatklienti ir karavīri.

“Mums bizness tikai plaukst. Tagad tur ir daudz spāņu, itāļu… Tā ir viņu virtuve – picas, pasta. Viņiem ļoti patīk. Un mēs par to nesūdzamies,” sacīja picērijas “Mario” īpašnieks Valērijs Malovs. Pasūtījumu ir mazāk klātienē, vairāk – uz militāro bāzi. Spēj tik cept, nosaka saimnieks.

Arī vietējā tirdzniecības centra frizētavā nosaka: ja svešzemju karavīri piesakās griezt matus, uzreiz nāk desmit. Slodze ir. Četras Ādažos esošās frizētavas nespējot apkalpot lielo skaitu, tāpēc jaunnedēļ no Kanādas ierodas savs frizieris, kas dzīvos bāzē uz vietas. Frizētavas saimniece gan nosaka, ka rudenī arī viņi paplašināsies. Turklāt paralēli skaistumkopšanai tapis vēl viens bizness – auto nomas. Karavīriem esot vēlme īrēt auto, lai apceļotu apkārtni.

“Viņi grib iepazīties ar citiem pakalpojumiem – viesnīcām, atpūtas bāzēm, jā, un redzēt mūsu zaļo Latviju,” zināja stāstīt skaistumkopšanas salona “Orhideja” valdes locekle Tatjana Lankrete.

Uz karavīru pieplūdumu noreaģējusi arī viesnīca un restorāns “Port Hotel”, kas gan jau ir ilgstošs sadarbības partneris bruņotajiem spēkiem, jo karavīriem nodrošina gan ēdināšanu, gan guļvietas starptautisku mācību laikā. Tomēr tagad tiek domāts par to, kā karavīrus izklaidēt.

Agrākajā viesu namā “Korande”, kas patlaban ir pamests, plānots iedvest jaunu dzīvību, to izveidojot par karavīru klubu. Viesu nams atrodas vien 100 metru no Tallinas šosejas, un Kadaga un armijas bāze ir salīdzinoši tuvu.

Vietējo uzņēmēju pārstāvis vērtē, ka ādažnieki nebaidās riskēt, pat ja figurē nosprausts piecu gadu termiņš, cik ilgi sabiedrotie uzturēsies. “Nebaida, jo armija tik lielus līdzekļus iegulda bāzes attīstībā un tam jāiet līdzi. Uzņēmējiem šobrīd ir pilns priekšstats par to, kādi pakalpojumi ir armijai vajadzīgi, un ir jautājums tikai par vienu – kā to realizēt un pēc iespējas ātrāk,” norādīja biedrības “Ādažu uzņēmēji” valdes priekšsēdētājs Uldis Štēbelis.

Turklāt ne jau tikai par sadzīviskām lietām un izklaides iespējām ārvalstu militāristi interesējas. Vietējā gumijas segumu ražotnē atrasts tas, ko citviet ar uguni meklējuši. “Rubrig” saražojuši speciāli armijai materiālu, lai varētu pārbraukt ceļiem ar ļoti smagu tehniku.

LA.lv