Patentēta fitopiedeva cūku ēdināšanai 0

Zinātniskajā institūtā Sigra izstrādāta un patentēta (patents nr. 1428) jauna sastāva fitopiedeva un pārbaudīta tās ietekme uz nobarojamo cūku produktivitāti un produkcijas kvalitāti. Piedeva veidota, lai veicinātu vielmaiņas procesu norisi cūku organismā. Pulverveida fitopiedevas sastāvā ir parastais mārsils, lielā nātre, melisa un ozolu mizas – katra sastāvdaļa pa 25%.


Reklāma
Reklāma

 

Izvēlēto 
augu raksturojums

Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Saules uzliesmojumu dēļ Zemi pārņēmusi spēcīga magnētiskā vētra. Cik dienu tā plosīsies?
Lasīt citas ziņas

Mārsila (Thymus vulgaris L.) laksti satur ēteriskās eļļas, kuru sastāvā ir fenoli, timols, karvakrols un terpenoīdi. Laksti satur arī triterpēnskābes, flavonoīdus, miecvielas, rūgtvielas, minerālvielas, īpaši dzelzi, molibdēnu un selēnu.

Eksperimentos ir pierādīts, ka mārsila ēteriskajās eļļās esošajam timolam un karvakrolam ir spēcīgas baktericīdas īpašības, kā arī antifungāla (pretsēnīšu) iedarbība. Mārsila uzlējumu, novārījumu, ekstraktu, kā arī dažus kompleksos preparātus lieto kā dezinficējošus, spazmolītiskus līdzekļus. Mārsilu izmanto, ja ir ēstgribas trūkums, gāzu uzkrāšanās gremošanas traktā, caureja, kuņģa čūlas un aizcietējumi. Mārsils veicina atkrēpošanu, kuņģa sulas sekrēciju, normalizē zarnu mikrofloru.Mārsila ēteriskajām eļļām piemīt plaša spektra fungicīda ietekme.

CITI ŠOBRĪD LASA

Melisas (Melissa oficionalis) lapās un galotnēs ir ēteriskā eļļa, fenolkarbolskābes, triterpēnskābes, miecvielas, flavonoīdi, askorbīnskābe, minerālvielas. Augam un drogai raksturīga citrona smarža. Melisas bioloģiski aktīvajām vielām ir daudzveidīga iedarbība. Tas novērš spazmas, nomierina, atslābina un tādējādi spēcina nervu sistēmu, mazina sāpes, veicina gāzu izvadīšanu no organisma.

Lielās nātres (Urtica Dioica) biogēni aktīvās vielas mazina iekaisumu, pazemina cukura līmeni asinīs, ietekmē vispārējo vielmaiņu un normalizē lipīdu vielmaiņu, stimulē eritrocītu un protrombīna veidošanos, sašaurina asinsvadus. Urtica Dioica piemīt prettrombocītu iedarbība, kurā galvenokārt ir iesaistīti flavonoīdi, kas pasargā dzīvniekus no sirds un asinsvadu slimībām.

Nātre satur vielas, kas iedarbojas kā žultsdzinējas un asiņošanas apturētājas, stimulē audu atjaunošanos, tonizē kuņģa, zarnu trakta, uzlabo sirds, asinsvadu un elpošanas darbību. Nātres palīdz ādas izsitumu, neirozās ekzēmas, dzelzs deficīta, mazasinības, žults­pūšļa iekaisuma, gastrīta, kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūlas un aterosklerozes gadījumā. Nātru lapas ietilpst dažādu vitamīntēju un citu komplekso tēju sastāvā.

Jaunās nātru lapas lieto kā diētisku, asinstīrītāju produktu. Nātru lakstus un lapas svaigā un žāvētā veidā izēdina dzīvniekiem kā barības piedevu, kas bagāta ar vitamīniem un minerālvielām

Parastā ozola (Quercus Robur) miza satur 10–20% miecvielu, flavonoīdus, galluskābi, ellagskābi, pentozānus, pektīnvielas, B grupas vitamīnus, minerālvielas, īpaši bāriju, selēnu, stronciju.

Ozola mizas tēju, novārījumu, šķidro ekstraktu lieto gan iekšķīgi, gan ārīgi, jo tajos esošās miecvielas reaģē ar ādas un gļotādas olbaltumvielām un veido aizsargplēvīti, pasargājot no lokāla kairinājuma, aizkavē iekaisuma procesus, mazina sāpes. Tās aizkavē mikroorganismu augšanu un attīstību. Iekšķīgi lieto pret akūtu caureju. Kompleksos preparātus ar ozola mizām izmanto pret caureju, kuņģa un zarnu trakta asiņošanu, dažām aknu un liesas slimībām, saindēšanās gadījumos ar smago metālu sāļiem, indīgiem augiem, slāpekli saturošiem sintētiskiem preparātiem.

Reklāma
Reklāma

 

Fitopiedevas ietekme


Nobarojamajām cūkām 42–170 dienu vecumā izmēģinājuma grupā pie pamatbarības tika pievienots 0,5–1% izstrādātās fitopiedevas (to bioloģiski aktīvo vielu sastāvs un darbības virzieni uzrādīti 1. un 2. tabulā).

Izvērtējot iegūtos dzīvmasas pieauguma rādītājus, konstatējām, ka barībai pievienotā piedeva sekmēja dzīvmasas pieaugumu. Lielāko ietekmi visā izmēģinājuma periodā uz dzīvmasas pieaugumu uzrādīja fitopiedeva – tas bija par 12% augstāks nekā kontroles grupā. Augstāko efektivitāti piedevas uzrādīja jauniem dzīvniekiem no atšķiršanas 42 dienu vecumā līdz 70 dienu vecumam – 34,1%, salīdzinot ar kontroles grupu

Piedevu pievienošana barībai sekmēja tās patēriņu, fitopiedevā esošās ēteriskās eļļas veicināja barības uzņemšanu. Augstāko barības patēriņu novērojām cūku grupā, kas saņēma fitopiedevu. Tajā bija lielāki dzīvmasas pieaugumi, līdz ar to arī barības konversija par 8% labāka nekā kontroles grupā.

Lielākā kautķermeņa masa bija cūkām, kuras saņēma fitopiedevu – tā bija par 4,4% lielāka nekā kontroles grupā.

Izvērtējot muskuļaudu daudzumu kautķermenī, tika konstatēts, ka cūkām, kas barībā saņēma fitopiedevu, bija par 3% lielāka muskuļaudu masa.

Svarīgs kautķermeņa rādītājs ir garākā jostas muskuļa šķērsgriezuma laukums (muskuļacs). Izēdinot cūkām fitopiedevu, ieguvām lielāku muskuļacs laukumu – attiecīgi par 4,1%, salīdzinot ar kontroles grupu.

ES par optimālu intramuskulāro tauku daudzumu uzskata 2%, savukārt Krievijas zinātnieki uzrāda, ka optimāls intramuskulāro tauku daudzums gaļai ir 3,8–4%. Tas mūsu pētījumos atbilda ES normām. Visas piedevas veicināja tauku samazināšanu muskuļaudos.

Lielāko ietekmi uz holesterīna līmeņa pazemināšanu muskuļaudos uzrādīja arī fitopiedevas izēdināšana. Izēdinot cūkām barību, kas saturēja fitopiedevu, holesterīna daudzums saruka par 9,2%. Šo ietekmi varētu skaidrot ar piedevā esošo sterolu darbību, kas kavēja holesterīna sintēzi aknās un zarnās.

Triptofāna un oksiprolīna attiecība raksturo muskuļaudu uzturvērtību – jo šī attiecība lielāka, jo muskuļaudiem uzturvērtība ir lielāka. Izēdinot barību, kas saturēja fitopiedevu, tā bija par 22,1% lielāka, salīdzinot ar kontroles grupu, līdz ar to gaļai bija augstāka uzturvērtība.

Izēdinot cūkām barību ar fitopiedevu, ieguvām taisnās zarnas saturā organismam labvēlīgo pienskābo baktēriju skaita pieaugumu gan 78, gan 170 dienu vecumā. Izēdinātās piedevas samazināja taisnās zarnas saturā nelabvēlīgo pelējumu sēnīšu, Escherichia coli mezofilās un termofilās formas, Staphylococcus sp. koloniju veidojošo vienību (KVVg–1) skaitu.

Vides piesārņojumu raksturo galvenie elementi – fosfors un slāpeklis. Cūku, kas saņēma fitopiedevu, izkārnījumos fosfora bija par 0,04% mazāk nekā kontroles grupā.

Savukārt slāpekļa bija par 0,18% mazāk nekā kontroles grupā.

Iegūtie rezultāti par taisnās zarnas satura ķīmisko sastāvu apstiprināja, ka izstrādātās fitopiedevas izmantošana cūku ēdināšanā paaugstina barības vielu sagremojamību un izmantojamību gremošanas traktā.

 

Ekonomiskās 
efektivitātes vērtējums

Pamatojoties uz pētījumu datiem, veicām piedevu ekonomiskās efektivitātes izvērtējumu pēc patērētās barības daudzuma izmaksām, kas bija nepieciešamas viena dzīvnieka izaudzēšanai, un ieņēmumiem no iegūto kautķermeņu realizācijas. Konstatējām, ka fitopiedevas pievienošana nobarojamo cūku barībai uzrādīja augstāku ekonomisko efektivitāti, salīdzinot ar kontroles grupu – paaugstinot ieņēmumus no viena dzīvnieka realizācijas par 1,27 LVL.

Fitopiedevu ieteicams izmantot gan konvencionālās, gan bioloģiskās lauksaimniecības saimniekošanas sistēmā, lai paaugstinātu cūkgaļas ražošanas ekonomisko efektivitāti:

* palielinātu cūku produktivitāti – palielinātu dzīvmasu un dzīvmasas pieaugumu diennaktī; samazinātu barības patēriņu produkcijas ražošanai un līdz ar to barības izmaksas; sekmētu labvēlīgās mikrofloras skaita palielināšanos gremošanas traktā, lai paaugstinātu barībā esošo vielu izmantojamību zarnu traktā;

* uzlabotu kautķermeņa un gaļas kvalitāti – palielinātu liesās gaļas iznākumu kautķermenī; samazinātu muskuļaudos tauku daudzumu un holesterīnu; paaugstinātu muskuļaudos triptofāna/oksiprolīna attiecību (gaļas uzturvērtību);

* samazinātu vides piesārņojumu – samazinātu izkārnījumos slāpekļa, fosfora un nelabvēlīgās mikrofloras daudzumu, līdz ar to samazinātu vides bioķīmisko un mikrobioloģisko piesārņojumu un smaku izplatīšanos.

ZI Sigra turpinās pētījumi par dažādu ārstniecības augu izmantošanu dzīvnieku ēdināšanā.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.