Foto – Ilva Misiņa

Patentmaksa – izdevīgākais norēķins ar valsti 0

Tieši pirms gada valstī tika ieviesta patentmaksa – jauna atvieglota kārtība, kādā uzsākt uzņēmējdarbību vismaz 60 profesijās. Kaut gan pēc šiem noteikumiem var strādāt amatnieki, šuvēji, privātie mājsaimniecības un mājas aprūpes pakalpojumu sniedzēji, pirtnieki, auklītes, floristes, adītājas, meža ogu lasītāji, rotu izgatavotāji un vēl daudzu citu amatu pārstāvji, patentu vairākums pieder frizieriem, masieriem un nagu kopšanas speciālistiem. 


Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj
RAKSTA REDAKTORS
VIDEO. “ASV aizliedz ar likumu, Latvijā tirgo uz katra stūra!” Brīdina par zīdaiņiem bīstamām precēm 13
Lasīt citas ziņas

Cik patentmaksa ir izdevīga, vienkārša un populāra, pētīju Vidzemes reģionā. Pēc Valsts ieņēmumu dienesta datiem, šo iespēju izmanto tikai 35 personas. Maz, ja ņem vērā, ka atļautajās 60 profesijās ik dienu sastopam reālus darbiniekus. Sarunā ar valmierietēm, kuras patentmaksu atzinušas par izdevīgu savam darbam, sapratu, ka viņas to uztver kā drošuma garantiju gan veicamajam darbam, gan attiecībās ar valsti.

 

Godīgi strādāt ir dārgi

Indra Skaliņa ir nagu kopšanas speciāliste, īrē darba vietu salonā “Impērija” Valmierā. Līdz patentmaksas likuma ieviešanai bijusi pašnodarbinātā, tādēļ ir iespēja salīdzināt. “Pagaidām man labāks ir patentmaksas variants,” viņa uzsver un pamato: “Kad biju pašnodarbinātā, maksāju sociālo un iedzīvotāju ienākuma nodokli mēnesī tuvu simts latiem. Tagad esmu tajā grupā, kam patents jāpērk par 30 latiem mēnesī. Tādu summu atlicināt nav grūti, plus gandarījums, ka valsts ir pieņēmusi likumu, lai man vieglāk un vienkāršāk.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Indra patentu pērk uz trim mēnešiem. Var arī tikai vienam mēnesim, bet tas prasa laiku: vienmēr vajadzīgs jauns iesniegums; strikti jāievēro tā iesniegšanas termiņš ieņēmumu dienestā – 10 dienas pirms darba sākšanas; bankā katru reizi papildus jāmaksā komisijas nauda; atkārtoti jādodas uz VID nodaļu pēc lēmuma.

Vai patenta pircēji būtu uzslavējami un saucami par godīgajiem uzņēmējiem? Indra atbild ar jā: “Mēs esam tie, kuri neatbalsta ēnu ekonomiku. Ja darbotos pēc tās principiem, tad es noteikti savā makā ieliktu vairāk naudas, taču būtu jātrīc un jādreb, kā attaisnoties, ja uznāk kontrole. Valmierā, un ne tikai, manikīres, frizieres pieņem klientus savā dzīvoklī, lai strādātu “pa kluso”, nemaksājot ne nodokļus, ne darba vietas īri. Tādēļ es reizēm nopūšos, ka godīgam būt ir dārgs prieks.

Protams, salīdzinājumā ar pašnodarbinātības statusa periodu patentmaksa ir ievērojami mazāka, taču ne ar ko nav samaksājams mans miers. Man ir svarīgi, lai varu strādāt bez liekiem satraukumiem un nejūtoties nevienam parādā,” uzskata Indra.


Lai justos droši strādājot, patentmaksājumu izvēlējusies arī masiere Lauma Balode, kura pieņem pacientus Valmierā frizētavas “Kristaps” telpās. Lauma stāsta, ka par 50 latiem mēnesī patentu pērk uz trim mēnešiem, lai ērtāk atskaitīties par izsniegtajām kvītīm: “Visizdevīgāk būtu patentu iegādāties pusgadam vai pat gadam, taču masieris lauku rajonā tik daudz nenopelna, lai uzreiz samaksātu tādu summu. Tāpat man nedraud arī noteikums reģistrēties Valsts ieņēmumu dienestā ar pievienotās vērtības nodokli apliekamo personu reģistrā, jo saimnieciskās darbības ieņēmumi gadā nekad nepārsniegs 10 tūkstošus latu.

Taču mani uztrauc pavisam kas cits. Es savas saistības ar valsti esmu nokārtojusi, esmu sertificēta masiere jau vairākus gadu desmitus, bet pēdējā laikā uzrodas ļoti daudz neprofesionāļu, kuri slimniekam izdara vairāk slikta nekā laba. Man bija jālabo šo nezinātāju pieļautās kļūdas, un tad es nesaprotu, kādēļ nav kontrolējošo institūciju, kas šos darboņus sauktu pie atbildības.”

Reklāma
Reklāma

 

 

Neesot garantijas nopelnīt

Patentmaksājumu mērķis ir atvieglot uzņēmējdarbību amatniekiem un individuālā darba veicējiem. Diemžēl daži simti iesniegumu nav optimistisks cipars. Vaicājot vairākiem noteikto kategoriju sarakstā strādājošajiem, kādēļ viņi nav izvēlējušies tādas nesarežģītas saistības ar valsti, atbilde bija izbrīna pilns skatiens un pretjautājums: “Kur par to ir informācija?” Protams, aizbildināšanos par nezināšanu var viegli atrast un “kaktu konkurence”, īpaši laukos, vienmēr uzvarēs atklātumu. Ja ne ar kvalitāti, tad ar ievērojami zemāku pakalpojuma cenu nekā salonā gan.

Tā kā patentu var iegādāties ogotāji, vienu uzrunāju, jo pērnajā vasarā par mellenēm maksāja labi. Jā, par patentmaksu zinājusi, taču, prognozējot iespējamo peļņu, secinājusi, ka 30 latus mēnesī “nesalasīs”. Ziemā viņa tirgo pašadītus izstrādājumus un skaitās kā individuālā darba veicēja, un pat tad mēnesī nenopelnot patentam nepieciešamo summu.

 

Uzziņa

* patents ir tāds nodokļa maksājums, kas apvieno iedzīvotāju ienākuma nodokli un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas

* patlaban reģistrēti 209 personu iesniegumi, tajā skaitā, Rīgas reģionā 122, Vidzemē – 35, Kurzemē – 27, Zemgalē – 20 un Latgalē – pieci patentmaksas maksātāji

* 71 patents izsniegts fotogrāfiem, 26 – frizieriem un 14 – nagu kopšanas speciālistiem

* visvairāk patenta darbības vietu ir Rīgā – 110, seko Madona ar 10, Valmiera ar septiņiem

* ikmēneša maksājums noteikts no 30 līdz 70 latiem

 

Patentmaksā pozitīvais

* darba ņēmējiem ir sociālās garantijas, jo no patentmaksājuma 67% ieskaita valsts sociālās apdrošināšanas speciālajā budžetā, bet 33% – maksātāja dzīvesvietas pašvaldības budžetā

* papildus iedzīvotāju ienākuma nodokļa vai valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas nav jāveic

* neatkarīgi no tā, cik nopelna, patentmaksas summa nemainās

* vienkāršota grāmatvedība

* lai strādātu un nopelnītu, nav jāreģistrējas ne kā pašnodarbinātām personām, ne jāveido individuālais uzņēmums

 

Patentmaksā negatīvais

* par patentu noteiktā summa pēc piereģistrēšanās VID valsts kasē jāieskaita divu dienu laikā un avansā – tātad vēl pirms darba uzsākšanas un ieņēmumu gūšanas

* izvēloties patentu tikai pa mēnesim, daudz laika aizņem formalitāšu kārtošana, savukārt vairākiem mēnešiem trūkst līdzekļu

* netiek apmaksāti čeki par izglītības un medicīniskajiem pakalpojumiem, tikai slimības lapa

* persona – patentmaksātāja – nedrīkst nodarbināt algotu darbaspēku

 

Viedoklis

Inese Kolosova, nagu kopšanas speciāliste, par patentu maksā 30 latus mēnesī: “Pašnodarbinātas personas statusā sociālā nodokļa un iedzīvotāju ienākuma nodokļa nomaksa bijusi ievērojami lielāka. Mani patentmaksa apmierina galvenokārt atvieglotās grāmatvedības dēļ, jo vairs nevajag ne reģistrācijas žurnālu, ne deklarāciju, ne kases sistēmas, vien jāatskaitās par izsniegtajām kvītīm. Dokumentu kārtošanas dēļ man izdevīgāk ir patentu pirkt uz trim mēnešiem, vien tad jau savlaicīgi atlieku naudiņu, jo nereti ieņēmumu ir tikpat, cik patentmaksa.”

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.