×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.7°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
10. decembris, 2013
Drukāt

Patentmaksas vēl citām profesijām


Foto - LETAFoto - LETA

No nākamā gada 1. janvāra arī autoatslēdznieki, autokrāsotāji, kosmetologi, zāles pļāvēji, krūmu griezēji un privātskolotāji par saviem privātdarbā gūtajiem ienākumiem varēs maksāt tā saukto patentmaksu – noteiktu summu, kas aizstāj iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, tā šomēnes lēmusi valdība.

Savukārt bērnu auklītēm Rīgā un mājkalpotājiem aiz galvaspilsētas robežām patentmaksas apmērs nākamgad saruks un būs 30 lati pašlaik noteikto 50 latu vietā.

Ekonomikas ministrijā cer, ka patentmaksas arodu saraksta paplašināšana un maksājamās summas samazināšana bērnu auklītēm Rīgā un mājkalpotājiem citās pilsētās un novados dos vairākus labumus. Samazināšoties nodokļu slogs profesijās, kurās strādājošo ienākumi nav sevišķi lieli. Sarukšot to ļaužu skaits, kuri strādā, nemaksājot valstij nodokļus.

Tā kā no nākamā gada 1. janvāra Latvijā visi maksājumi notiks eiro, katrai profesiju grupai tas svārstīsies no 43 līdz 100 eiro mēnesī. Summas eiro noapaļotas, lai nerastos kļūdas maksājumos.

Latvijas Amatniecības kameras biedrs, profesionāls automašīnu krāsotājs Ēriks Vīksne saka, ka patentmaksa palīdzētu sakārtot šo nozari. “Nav nekāds noslēpums, ka bariem ir “kaktu krāsotāju, kuri strādā, nemaksājot valstij nodokļus. Savukārt tie, kuri tos godīgi maksā, nespēj ar viņiem konkurēt – viņu pakalpojumi ir lētāki,” viņš atzīst.

Privātskolotāja, kura nevēlējās, ka atklāju viņas vārdu, man atzīst, ka par privātstundu pasniegšanu nodokli nemaksā un negrasās to darīt arī turpmāk. Ikdienā strādājot skolā, ar tur nopelnīto diemžēl nepietiekot ģimenes vajadzībām. Viņasprāt, patentmaksas saraksta paplašināšana ir kārtējais mēģinājums mazināt nodokļu nemaksātāju lielo skaitu. Ja cilvēkiem par darbu maksātu pienācīgu atalgojumu, šāda patentmaksa vispār nebūtu nepieciešama.

Uzziņa


No 2010. gada 1. janvāra līdz šā gada 1. jūnijam VID saņēmis pāri par 6000 iesniegumu patentmaksas reģistrēšanai.

Patentmaksas apmērs katrai profesiju grupai svārstās no 30 līdz 70 latiem par vienu mēnesi.

VID dati

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+