Ekonomika
Viedokļi

Vai uzticaties pārtikas produktu marķējumam un kvalitātes zīmēm? 0

Maija Celmiņa, pensionāre: “Parasti cenšos izvēlēties ekoloģiskus produktus vai tādus, kas ir audzēti Latvijā. Mūsu pašu zemītes uzņēmēji ir jāatbalsta. Tas tomēr ir savs un ir ražots un audzēts ar mīlestību. Lielu uzmanību “Zaļās” vai “Bordo karotītes” zīmoliem gan nepievēršu. Taču, ja gadās nopirkt produktu ar tādu zīmolu, tas ir patīkami. Kā pensionāre cenšos izvēlēties produktus, kas nav pārāk dārgi un atbilst maciņa biezumam. Protams, ka tā ticamība produktiem, kas ir tirgū, reizēm zūd, jo nevar jau zināt, vai pārdevējs saka taisnību. Visur rakstīts, ka tās ir Latvijā audzētas zemenes, bet, kas zina, varbūt par to lielo naudu, ko samaksā par it kā pašmāju ogām, es nopērku Polijā audzētās! Pati priekšroku dodu produktiem, kas iegādāti tirgū. Jā, veikalā arī ir tāds pats piedāvājums, bet tirgū tomēr var gan pasmaržot, gan nodegustēt. Tieši degustācija ir tā, kas ļauj pārliecināties gan par produkta kvalitāti, gan par to, vai tas ir gana garšīgs. Savai mazmeitiņai cenšos iegādāties tikai un vienīgi Latvijā ražotus produktus.”

 

Dzintra Kalniece, pensionāre: “Rūpīgi izvērtēju katru produktu, apskatos to no ārpuses, lai nav bojāts. Tā savā ziņā ir pat atbildība, jo tas produkts pēc tam taču būs jāēd. Ar nekvalitatīviem produktiem var nonākt pat slimnīcā. Cenšos atbalstīt arī latviešu uzņēmējus, izvēloties vietējo produkciju, kas ir kvalitatīva un ļoti pārdomāti noformēta. Jā, man arī preces noformējums ir svarīgs, jo tas taču piesaista pircējus. Par “Zaļo karotīti” esmu informēta un pamanu to arī uz produktiem. Šī zīme manās acīs vairo uzticību produkta kvalitātei un tā izcelsmei, jo to tomēr ir novērtējuši speciālisti. Pati cenšos pirkt tikai un vienīgi to, kas ir ne tikai acīm tīkams, bet arī pārbaudīts, kvalitatīvs un garšīgs.”

 

Aigars Muižnieks, celtnieks: “Mani priecē katrs produkts, kas ir latviešu uzņēmēju radīts. Jau sen pats uzturā pamatā lietoju vietējo produkciju. Tagad, piemēram, ar nepacietību gaidīju, kad tirgū parādīsies pirmās vietējās zemenes. Beidzot tās arī ir klāt! Protams, reizēm nākas taupīt, iepērkoties lētāk lielveikalā. Tomēr patiesā kvalitāte un mīlestība ir vietējos ražojumos. Pērkot pašmāju produktus, var nemocīties ar sirdsapziņas pārmetumiem, ka esi nopircis produktu, kas varbūt nav tik kvalitatīvs. Kopumā par Latvijā ražotās pārtikas kvalitāti var teikt – cepuri nost!”

 

Anna Zvejniece, grāmatvede: “Iepērkoties nepievēršu pārāk lielu uzmanību kādiem zīmoliem vai zīmotnēm. Svarīgākais ir produkta cena un kvalitāte. Tas, vai produktam ir piešķirtas kādas kvalitātes zīmes vai uzraksti “eko” un “bio”, nebūt nenozīmē, ka šis produkts patiešām būs pietiekami garšīgs. Kvalitātes zīme uz produkta varbūt vairāk ir kā mārketinga instruments, lai virzītu preci tirgū un piesaistītu pircēju uzmanību. Pati cenšos pirkt jau pārbaudītus produktus, kas ir nogaršoti un izmēģināti dzīvē. Eksperimentiem reti kad ļaujos, jo īpaši, kas ir attiecināms uz produktu izvēli. Laikam esmu tāds konservatīvs cilvēks, kas reti kad var nogaršot pirmo reizi, jo priekšroku dodu ierastām garšām. Jā, vietējos ražojumus gan es atbalstu un cenšos iegādāties. Latvijas produkti ir kvalitatīvi, pārbaudīti un garšīgi. Par veselīgumu gan nezinu, vai var runāt, jo katram produktam taču ir klāt vairākas e vielas, un to ir ne mazums. Manuprāt, pat nav tādu produktu, kuriem nebūtu pievienotas šīs vielas vai kādi stabilizatori. Vienīgais, kam patiesi var uzticēties, ir paša dārzā izaudzētais burkāns, kartupelis vai dillīte!”

UZZIŅA

* “Zaļā karotīte” ir atpazīstamākā no pārtikas produktu kvalitātes zīmēm Latvijā, liecina Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas (LPUF) aptauja. Šo zīmi atpazīst puse Latvijas iedzīvotāju.

* “Zaļo karotīti” piešķir produktiem, kuri tiek ražoti Latvijā, un 75% no produkta ražošanā izmantotajām izejvielām ir vietējās. Šobrīd “Zaļās karotītes” logotips ir 
uz aptuveni 230 produktiem.

* Zīmi “Bordo karotīte” piešķir produktiem, kuru pilns ražošanas cikls tiek veikts Latvijā, un produkts atbilst paaugstinātas kvalitātes standartiem, bet ražošanai nepieciešamās izejvielas var nebūt vietējās.

Avots: Karotite.lv

LA.lv