Patiesība, fikcija un talanti
 0

Ar desmit nominācijām “Oskaram” Deivida O. Rasela pēc patiesiem notikumiem veidotā filma “Amerikāņu afēra” jau otro gadu pēc kārtas zeltītā vīriņa virzienā bīda Dženiferu Lorensu un Bredliju Kūperu. 70. gadu eksotiku tērpos, frizūrās un rekonstruētajā vidē gan aizēno Eimijas Ādamsas dekoltē parāde, bet uz lielā ekrāna atdzīvojas nejaukas spēlītes uz milzu likmēm, kurā iesaistīts arī FIB.

Reklāma
Reklāma
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Veselam
Neviens to pat nenojauta – pasaulē populāros kosmētikas produktos vēzi izraisošas ķīmiskas vielas 800 reižu pārsniedz normu 33
Lasīt citas ziņas

Kino un fikcija – tās nu ir lietas, kas iet rokrokā jau vairāk nekā simts gadus, un to par savas jaunākās filmas vadmotīvu izmanto arī režisors Deivids O. Rasels, pierādot, ka viņa talants, kaldināts gan kino, gan televīzijā, turklāt vairākos amatos (režisors, scenārists un producents), nav vien uzpūsts ziepju burbulis, bet dabas dots. Jau filmas “Amerikāņu afēra” sākuma titros uzsverot, ka kaut kas no šī kinostāsta elementiem patiešām atbilst realitātei, viņš noņem no sevis pagātnes precīza rekonstruētāja smago lomu, tā vietā eleganti izstāstot leģendāra afērista pieredzi sadarbībā ar vienu no FIB izmanīgajiem aģentiem.

Ērvings Rozenfelds ir sava laika veiksmes iemiesojums – kaut arī viņa apaļīgais vēderiņš un skumīgā matu rota nudien nepretendē uz izskatīgākā un atlētiskākā planētas vīrieša statusu, viņa prāts ir ass, un to novērtē kā sievietes, tā vīrieši. Jo īpaši bijusī striptīza dejotāja Sidnija Prosere, kura kļūst par Rozenfelda mīļāko un sadarbības partneri, nemaz nenojaušot, ka aiz Ērvinga glamūri riskantā dzīvesveida slēpjas arī ģimenes cilvēks, vīrs un tēvs, un ka viņš nav gatavs atteikties no šīs sava rakstura izpausmes. Taču risks Rozenfeldu vilina vairāk par visu, un pēc tam, kad viņš un Sindija tiek pieķerti kārtējā afērā, abi piekrīt sadarboties ar FIB, lai atklātu citus krāpniekus. Un šajā brīdī spēlē iesaistās Ričijs di Maso, izmanīgs pleibojs, kurš uz nakti matos tin ruļļus un sapņo kļūt par ietekmīgu vīru ne tikai FIB organizācijas smalki saaustajā tīklā.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Amerikāņu afēra” ir divkosības un 70. gadu glamūra slavinājums, kurā piecas galvenās lomas atveido aktieri, kuru vārdi komentārus neprasa. Par lomām Rasela drāmā gan Bredlijs Kūpers, gan Dženifera Lorensa jau otro gadu pēc kārtas nominēti “Oskaram”, savu piekto nomināciju saņēmusi Eimija Ādamsa, ne tikai ar svara pārvērtībām pārsteidz tālu prom no komiksu nosacītības esošais Kristiāns Beils, bet Džeremijs Renners ne vien iemiesojis skaistās vārsmās runājošu politiķi, bet arī kļuvis par Elvisa Preslija frizūras īpašnieku un upuri shēmā, kuras īstenais autors gluži kā marionešu trupas vadītājs visu notiekošo rausta aiz savām aukliņām.

Vienas filmas veiksmes stāstu kino vēsturē ir gana daudz, taču saglabāt radošo lidojumu un meistarību vienlaikus ne visiem režisoriem ir bijis pa spēkam. Deividam O. Raselam tas izdodas, un viņa vietu Holivudas apritē iezīmē arī piecas nominācijas “Oskaram”, kas, iespējams, šogad varētu pārvērsties divos zeltītajos vīriņos. “Amerikāņu afēra”, kas būtībā ir ļoti amerikānisks stāsts, verbālos ūdenskritumos iepeld kā politiskās, tā sociālās tēmās, ne brīdi nepiemirstot par ikviena varoņa raksturu un vājībām. Un tāpēc šī filma, kas ar 10 nominācijām kļuvusi par vienu no divām daudzskaitlīgajām kandidātēm uz Amerikas Kinoakadēmijas balvām – otra filma ir Alfonso Kuarona ceļojums kosmosā “Gravitāte” –, ir viens no šīs kino sezonas “must see” kinodarbiem, kurai stabilu vietu kustīgo bilžu vēsturē ierādīs laiks.

UZZIŅA:

“Amerikāņu afēra”/”American Hustle”

2013, ASV

Režisors: Deivids O. Rasels

Lomās: Kristiāns Beils, Bredlijs Kūpers, Eimija Ādamsa, Dženifera Lorensa, Džeremijs Renners, Maikls Pena, Alesandro Nivola, Roberts de Niro.

No 31. janvāra “Kino Citadele”, “Cinamon”, “Multikino”

“Amerikāņu afēra” nominēta 10 “Oskariem”: labākā filma, režisors, scenārijs, aktieri (K. Beils, E. Ādamsa), otrā plāna aktieri (B. Kūpers, Dž. Lorensa), mākslinieks, kostīmi, montāža.