×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.1°C
Jānis
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
21. jūlijs, 2017
Drukāt

Patiesība vienmēr uzvar. Intervija ar Ingrīdu Meierovicu (15)

Foto-Valdis SemjonovsFoto-Valdis Semjonovs

Žurnāliste, politiķa Gunāra Meierovica dzīvesbiedre INGRĪDA MEIEROVICA studējusi romāņu valodas un politoloģiju Sidnejas universitātē Austrālijā. Laikā no 1983. līdz 1994. gadam strādājusi radiostacijā “Brīvā Eiropa” Minhenē Vācijā, tad pārcēlusies uz pastāvīgu dzīvi Latvijā.

Es labi atceros, ka pirmo reizi jūs un Gunāru Meierovicu sastapu 1991. gadā Vācijā, Minsteres Latviešu centrā. Citstarp jūs tolaik minējāt, ka jau ilgus gadus strādājot “Radio Brīvā Eiropa” latviešu nodaļā. Man tas bija liels pārsteigums, jo šo radiostaciju klausījos gan skolas, gan studiju laikā, bet jūsu uzvārdu tā arī nekad netiku izdzirdējis…

I. Meierovica: Nav jau nekāds brīnums, jo tolaik mēs strādājām ar pieņemtiem segvārdiem. Mans “ētera vārds” bija Sarma Kadiķe. Tas tika darīts tādēļ, lai kaut nedaudz jauktu pēdas padomju varas iestādēm un pasargātu radus Latvijā. Kaut gan Maskavā un okupētajā Rīgā jau tāpat visu zināja. Kad 1990. gadā mēs ar Gunāru gribējām braukt uz Dziesmu svētkiem Rīgā, uz kuriem mūs uzaicināja Raimonds Pauls, padomju vēstniecībā Bonnā man burtiski atmeta atpakaļ vīzai iesniegtos dokumentus ar atzīmi – “nav mērķtiecīgi”. Savukārt Gunārs, kurš tolaik vadīja PBLA (Pasaules brīvo latviešu apvienība. – J. L.) valdi, vīzu saņēma. Viņš bija sašutis: “Iznāk, ka tu, kas strādā radio, esi padomju sistēmai bīstamāka nekā es, kurš vada lielāko trimdas organizāciju!” Tas nu tā pa jokam. Bet, nopietni runājot, kamēr Gunārs Dziesmu svētku koncertu izbaudīja Mežaparka estrādē, es to raudādama klausījos radio Minhenē.

Jūs bijāt radio pašā interesantākajā laikā…

Viss sākās ar to, ka cits pēc cita aizgāja Padomju Savienības vadītāji. Pie varas nāca Mihails Gorbačovs ar savu pārbūves un atklātības politiku, kas pavēra ceļu atmodai Latvijā un valstiskās neatkarības atgūšanai. Arī “Radio Brīvā Eiropa” latviešu redakcija atradās vēsturisko notikumu epicentrā, pašā viesuļvētras acī. Gaiss burtiski virmoja, pie mums saplūda informācija no visas pasaules – Latvijas, Padomju Savienības, Eiropas, Amerikas. Gunārs labi saprata, ka lietas izšķiras šajā okeāna pusē, un pēc viņa iniciatīvas PBLA aktivitātes no Amerikas pamazām pārcēlās uz Eiropu – vispirms ar informācijas biroju Minsterē, vēlāk tika izveidots PBLA Rīgas birojs, kas darbojas vēl šodien. Pareizs gājiens īstajā laikā!

Foto-Valdis Semjonovs

Savulaik latviešu redakcijas pārcelšanās no “Radio Brīvība” uz “Radio Brīvā Eiropa” man likās vien rituāls bez praktiskas nozīmes. Tomēr tas izrādījās gluži vai pravietisks…

“Radio Brīvība” raidīja Padomju Savienības tautu valodās. Ar šo, kā vēlāk izrādījās, tālredzīgo politisko soli radiostacijas vadība vēlējās uzsvērt, ka Baltijas valstis nekad nav bijušas Padomju Savienības sastāvdaļa.

Vēl kāda atmiņa no bērnu dienām – dažas radiostacijas netika traucētas. Britu BBC vai vācu “Deutsche Welle” krievu raidījumi netika traucēti, pat “Amerikas balsi” slāpēja tikai epizodiski. Turpretim “Radio Brīvība”, kā toreiz mēdza teikt, “zāģēja” nepārtraukti. Kāpēc?

Jo mūsu fokuss bija pavisam cits. “Amerikas balss” daudz runāja par kultūru, mūzikas jaunumiem, zinātni un tehnoloģijām, bet mēs vairāk pievērsāmies politikai. Arī tam, kas notiek Padomju Savienībā un okupētajā Latvijā. Mēs nebaidījāmies saukt lietas īstajos vārdos, un tas acīmredzot dažiem nepatika.

Ja man šodien vajadzētu atbildēt uz jautājumu, kur slēpās “Radio Brīvā Eiropa” spēks, es teiktu – patiesībā. Bet šodien, moderno mediju laikmetā, arī meliem, tā saucamajām viltus ziņām piemīt milzīgs spēks.

Visa “Radio Brīvā Eiropa” būtība bija cīņa ar Padomju Savienības izplatītajiem meliem. Ziņas, kas nāca no Maskavas, bija propaganda, kuru vajadzēja lasīt “starp rindām”. Starp citu, to visai labi prata cilvēki Latvijā. Savukārt Rietumos bija vesela zinātne – kremlinoloģija, kas par notiekošo padomju sistēmas varas gaiteņos sprieda arī pēc vadošo amatpersonu fotogrāfijām – kur katrs stāv, cik tuvu “ģensekam”, kurš tiek retušēts.

“Radio Brīvā Eiropa” ētiskie standarti bija visai augsti. Informācijai, kuru pārraidījām, vajadzēja sameklēt vismaz divus objektīvus, neatkarīgus avotus. Tikai tad ziņu varēja “laist gaisā”. Nedrīkstēja izmantot neapstiprinātas, anonīmas, no malas piespēlētas baumu ziņas.

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. Gina Viegliņa- Valliete Atbildēt

  Analītisks skatījums gan uz Latvijā esošajiem procesiem, gan uz Latvijas ekonomiskajām un politiskajiem sakariem ar pasaules lielo politiku. Vienīgais, ko varu piebilst- Latvijas sarežģītie laiki atkarīgi no pašmāju politiķu gribas iet pa patiesu neatkarības ceļu, nevis to, ko izvēlējušies daudzi bijušie čekisti un komunisti, kas ir pie varas. Patiesā cieņā! Gina.

 2. Valdis Freimantāls Atbildēt

  Patiesība vienmēr uzvar! (Kādi skaisti vārdi)!

  Par tiem paldies !

  Bet tagad pie nopietnām lietām!

  Vai PBLA vadonis nesaprata ka Latvija nav jampampiņu valstsd, bet pamatīgakais latviesu B I E D R Ī B U tīkls! ?

  Paši trimdinieki biedrībās darbojās! Un nesaprata – biedrībās kur latvieši satiekās un apspriežās , ir S P Ē K S – reāls latvisks S P Ē K S.

  Lūdzu izlasiet, Meierovica kundze, www Valdis Freimantāls :”Mosties, celies, strādā”!

  To rakstījis H 86 biedrs! (10 bērnu tēvs, kurš 1987. gada radīja Latvijas Daudzbērnu Ģimeņu Biedrību – vislielākās galvassāpes politbirojam MASKAVĀ.)

  • 1993. gada 18. februāra nakts uzbrukums atjaunotajai Rīgas Latviešu Biedrībai ir K G B darbs, lai turētu visus l a t v i e š u s B A I L Ē S!

   Lai latvieši nesanāktu kopā talka – izmēzt parazītus!

   Tadēļ Levits aizliedza likumīgos 1938. gada Rīgas Latviešu Biedrības statūtus!

 3. Atkal pasaules ļaunums ir Tramps, Erdogans, Orbans, visi, kuri rūpējas par savu valstu pastāvēšanu …

 4. Kaut kā neticas, ka kundze izprot politikas norises: gan Trampa ziņā, gan Latvijas sasmirdušo valdības gaisotni.

 5. neesam aizmirsuši kā pbla salikās kopā ar latvijas ceļu,jūs piekrāpāt latvijas latviešus,tas ka tik daudzi ir aizbraukuši ir latvijas ceļa darbības rezultāts tā lūk cienijamā kundze

 6. “Mērķējām komunismam, trāpījām tautai, ” tā viens gudrs cīnītājs bija spiests atzīt jau 1993.g., kad sākās prihvatizācija. Latvijā gan 2017.g. vēl daudzi savu pārskatīšanās rezultātu nespēj atzīt publiski – vēl jau Latvijas iedzīvotāju skaits par 1 000 000 nav samazinājies. Process turpinās – “Mēs kā tauta ejam bojā” (Visvaldis Lācis, LA, 16.03.2017.):” Gan mirstības, gan migrācijas dēļ ikdienu Latvijas iedzīvotāju skaits samazinās par 55 cilvēkiem. Mēnesī tas ir par 1650, bet gadā par 23 tūkstošiem cilvēkiem. Tas nozīmē, ka katru mēnesi mēs paliekam nabagāki par vienu mazpilsētu vai pagastu.” Latvijas Universitātes profesors, demogrāfs Pēteris Zvidriņš.(Radio Baltkom, 2017)

 7. Vai Meierovics arī bija par pensionēto(?!) militāristu un viņu ģimeņu tūkstošu atstāšanu Latvijā un par Abrenes atdošanu???
  Vai žurnālistam liedza pajautāt?

 8. miminēto radiobalsu pastāvīgs klausītājs Atbildēt

  Vai Meierovica kundze var paskaidrot, kādēļ PBLA savulaik izlēma sadarboties ar bijušajiem komunistiem Latvijas ceļā, nevis ar TB un LNNK, kas tolaik vēl bija ideālisti? Interesanti uzzināt. kādi trimdas vadoņi tolaik bija KGB aģenti?

 9. Atcerēsimies PBLA paveikto “varoņdarbu” 90.gadu sākumā!
  “1993.g. 13.februārī slepenā konsultatīvā apspriedē viesnīcā “Jūrmala” tika panākta vienošanās par priekšvēlēšanu bloka – savienības “Latvijas ceļš” (LC) izveidošanu [1]. Tika panākta vienošanās starp komunistiem – „kažokapmetējiem” un Pasaules brīvo latviešu apvienības (PBLA) vadību. Kā atceras Māris Gailis: „Aktīvs bija Egils Levits, kurš faktiski arī bija saite starp šejieniešiem un trimdiniekiem. Meierovics pat izteicās, ka, ja piedalīsies Egils, tad viņš arī ies.” [2] Andris Pauls-Pāvuls:” Šī diena Latvijas vēsturē”.

 10. Ir vērts ieklausīties Ingrīdas Meirovicas kundzes rakstītajā. Mēs necenšamies izprast svarīgāko Latvijā, bet maldamies neziņā

 11. Nevaram saprast ,kapec komunisti atlava razot radio uztverejus ar isvilniem . Tajos vareja krievu valoda dzirdet desmitiem staciju . Mikla ir ari VEF Spidola ,kura viegli vareja nomainit standarta diapazonus uz vajadzigajiem. Paldies Brivajai Eiropai ! Malaci !

Draugiem Facebook Twitter Google+