Latvijā
Sabiedrība

Patoloģijas centra darbinieku privātbizness slimnīcā 18

Foto – Dainis Bušmanis

Saņēmusi preses jautājumus, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas valde ir “pamanījusi” gadiem ilgušu situāciju: slimnīcas Patoloģijas centra, kurā atrodas slimnīcas morgs, telpas izmanto apbedīšanas pakalpojumu sniegšanas uzņēmums “Riets Plus”, kura īpašnieces ir divas paša Patoloģijas centra darbinieces.

Kā rāda “Lursoft” datubāze, jau kopš attiecīgi 2003. un 2008. gada SIA “Riets Plus” valdes locekles ir 1947. gadā dzimusī Ludmila Krūmiņa un 1950. gadā dzimusī Olga Gricino, kurām uzņēmumā arī pieder pa 30 procentiem kapitāldaļu (pārējie 40% pieder 1969. gadā dzimušajam Artūram Krūmiņam). Viņas abas ir uzņēmuma līdz­īpašnieces jau kopš tā dibināšanas 2003. gadā.

Kā oficiālo nodarbi SIA “Riets Plus” ir uzrādījusi “apbedīšanu un ar to saistīto darbību”, un jau kopš 2008. gada 10. decembra tai ir oficiāli noslēgts telpu nomas līgums ar Rīgas Austrumu klīnisko universitātes slimnīcu. Līguma summa gan netiek atklāta, taču slimnīcas valde norāda, ka apbedīšanas pakalpojumu firma apņēmusies ne tikai maksāt nomas maksu par telpām, bet arī veikt telpu kosmētisko remontu un izmantot Patoloģijas centra morga maksas pakalpojumus.

Kā liecina novērojumi Patoloģijas centrā, reāli apbedīšanas uzņēmums tur īrē trīs telpas – līdz ar flīzētu zālīti blakus morga telpām, kur tiek glabāts zārku krājums, vēl ir neliels kabinets, kuram uz durvīm norādīts SIA nosaukums un “aģenta” Alekseja Dedoviča mobilā tālruņa numurs, kā arī stratēģiski svarīgākais – kabinets otrajā stāvā, pa kura logu iespējams redzēt, kad pagalmā ierodas aizgājēja tuvinieki, un doties viņus “pārķert”.

Taču ne tikai šie apbedīšanas biznesam un “cīņai par nelaiķiem” īpaši izdevīgie apstākļi ir tie, kas uzņēmumu “Riets Plus” nostāda īpašā situācijā. Slimnīcas dokumentācija rāda, ka L. Krūmiņas un O. Gricino vārdi atrodami arī Patoloģijas centra Vispārējās patoloģijas nodaļas darbinieku skaitā. Vēl vairāk – šīs nodaļas darbinieku vidū atrodams arī “aģenta” Alekseja Dedoviča vārds.

Tas faktiski nozīmē, ka gadiem ilgi Austrumu slimnīcas un tās Patoloģijas centra vadība ir pievērušas acis uz faktu, ka vienas un tās pašas personas vienlaikus ir gan Patoloģijas centra darbinieki, gan arī šajā centrā strādājošas privātfirmas darbinieki un pat līdzīpašnieki.

“Normatīvie akti paredz, ka darbiniekiem ir tiesības slēgt darba līgumu ar vairākiem darba devējiem. Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas rīcībā nav informācijas par to, vai tās darbinieki strādā citās darbavietās,” šāda bija pirmā slimnīcas vadības atbilde uz jautājumiem saistībā ar šo situāciju.

Savukārt jau nākamajā dienā ministrijas vadība apliecināja – lai gan “apbedīšanas pakalpojumu sniedzēju atrašanās slimnīcas teritorijā šobrīd ir leģitīma saskaņā ar spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem”, slimnīcas valdes uzdevumā ir sākta pārbaude, lai “noskaidrotu interešu konflikta iespējamību Patoloģijas centra darbinieku vidū”.

Austrumu slimnīca gan apgalvo, ka vispār nedzīvojamo telpu iznomāšana tajā notiekot “saskaņā ar spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem” un ka izsoles kārtībā nomas tiesības ieguvuši veseli trīs apbedīšanas pakalpojumu nozares uzņēmumi – SIA “Riets Plus”, SIA “Sēras” un SIA “Atvadas”.

Taču slimnīcas mājas lapā ziņas par šādām izsolēm atrast nevar, turklāt realitāte ir nedaudz citāda: patiesībā SIA “Atvadas” īrē telpas ēkā, kas nu jau ir pārgājusi Valsts tiesu medicīnas ekspertīzes centra īpašumā, savukārt SIA “Sēras” īrē morga telpas ar ledusskapjiem stacionārā “Biķernieki”.

Biznesam tik izdevīgā situācijā kā “Riets Plus” nav neviens no konkurentiem, un tas šajā nozarē ir ārkārtīgi būtiski: pašlaik uz aptuveni 28 tūkstošiem apbērējamo valstī ik gadu pretendē vairāk nekā divarpus simti apbedīšanas jomas uzņēmēju.

“Situācija, kad slimnīcu teritorijās bez publiskas izsoles telpas nomā apbedīšanas pakalpojumu sniedzēji, neatbilst godīgas komercdarbības principiem, ētikas normām, kā arī vistiešākajā veidā kropļo konkurenci apbedīšanas pakalpojumu tirgū,” 2015. gadā paziņoja Konkurences padome.

Austrumu slimnīcas vadība gan mēģina norādīt, ka “minētajā Konkurences padomes atzinumā atspoguļota situācija saistībā ar apbedīšanas pakalpojumu sniedzējiem ne tikai Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā, bet visās ārstniecības iestādēs”.

Taču ir atšķirības: piemēram, pēc Konkurences padomes atzinuma publiskošanas P. Stradiņa Klīniskajai universitātes slimnīcai pērn izdevās atbrīvoties no slimnīcas morgā strādājošās, slimnīcas sanitāram piederošās apbedīšanas firmas. Austrumu slimnīca tik tālu vēl nav tikusi, tomēr apgalvo, ka “pašlaik norit darbs pie slimnīcas telpu ilgtermiņa attīstības plānošanas dokumenta izstrādes, kas ietver arī slimnīcas telpu nomāšanas stratēģijas izstrādi. Līdz ar to Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca arī pārvērtēs savu sadarbību ar esošajiem nomniekiem”.

 

Galerijas nosaukums
LA.lv