×
Mobilā versija
Brīdinājums +23°C
Ritma, Ramona
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
17. jūnijs, 2018
Drukāt

Karš nešķiro zinīšos un nezinīšos jeb patriotu jaunā paaudze (17)

Foto - Zane Bitere/LETAFoto - Zane Bitere/LETA

Sākot ar nākamo mācību gadu, 14 Latvijas skolās tiks ieviesta valsts aizsardzības mācība, kuru apgūs 10. un 11. klases skolēni. Pagaidām šī mācība nebūs obligāta, taču ar 2024. gadu aizsardzības iemaņas būs jāapgūst katram skolēnam – gan zēniem, gan meitenēm. Par mērķiem un vēlamo rezultātu, skolās ieviešot aizsardzības mācību, “Mājas Viesim” stāsta Jaunsardzes un informācijas centra direktors pulkvežleitnants Aivis Mirbahs.

Karš nešķiro zinīšos un nezinīšos

Latvijas iedzīvotāju patriotisma līmenis ir augsts, taču cilvēkiem lielākoties mūsu valsts patīk tikai tāpēc, ka te ir skaista daba, lieliski sportisti, kuri gūst lielus panākumus, un daudzveidīga kultūras dzīve. Cilvēki nav apmierināti ar politiskajiem procesiem, daudzi šo iemeslu dēļ jūtas savā ziņā atdalīti no valsts, viņi neiesaistās valstiski svarīgās norisēs. Aizsardzības mācības galvenais mērķis ir veidot jauniešus par pilsoniski atbildīgiem, aktīviem un patriotiskiem cilvēkiem. Vēl viens būtisks iemesls, lai šādas mācības ieviestu skolās, – svarīgu praktisku iemaņu apguve. Ukrainas krīze lika mums saprast, ka draudu līmenis ir cēlies. Kad runāju ar jaunsargu tēviem, daudzi no viņiem atzīst, ka neiesaistās Zemessardzē vien tādēļ, jo negrib iet karā, un piedalīšanās Zemessardzē nozīmētu to, ka vajadzības gadījumā viņi tiktu iesaukti dienestā. Šeit ir liela zināšanu plaisa – daudzi nezina, ka kara gadījumā jebkurš 18 gadus vecs vīrietis tiks iesaukts dienestā, arī tad, ja viņam nebūs nekādu zināšanu par to, kas ir jādara. Un tad rodas jautājums – kurš vēlies būt tu? Tas, kurš neko nesaprot un nezina, vai tas, kurš apguvis aizsardzības mācību un ir gatavs jebkurai situācijai?

Polija ir mums soli priekšā – šajā valstī jau šogad tika ieviesta aizsardzības mācība, kuru apgūst 65 vidējās izglītības iestādēs. Savukārt mūsu kaimiņvalsts Lietuva patlaban aktīvi darbojas, lai arī tiktu ieviests šāds mācību priekšmets.

Vairāk prakses, mazāk teorijas

Mēs pašlaik darām visu, lai uz papīra “uzliktais” pilotprojekts būtu tikpat iespaidīgs un veiksmīgs arī dzīvē. Tajā startēs 14 Latvijas vidusskolas. Lai skolās varētu norisināties aizsardzības mācība, mācību process būs jāpakārto aizsardzības mācībai, tas ir, reizi mēnesī viena diena pilnībā jāvelta šai disciplīnai. Kāpēc tā? Piemēram, lai no Rīgas 49. vidusskolas varētu nokļūt Šmerlī, kas ir tuvākā vieta, kur varam vadīt nodarbības, ir nepieciešamas 45 minūtes. Šis pasākums aizņems daudz laika, tāpēc ar parasto mācību stundu nepietiks. Pagaidām aizsardzības mācība nebūs obligāta – bērni varēs izvēlēties. Lai nodarbības notiktu, grupā jābūt vismaz 10 bērniem. Maksimālais skaits grupā varētu būt 15 skolēni, taču, ja būs vairāk interesentu, dalīsim vairākās grupiņās. Programma būs vienāda gan zēniem, gan meitenēm. Meitenēm nav problēmu izpildīt to pašu, ko dara zēni. Nesen nometnē no 168 dalībniekiem vismaz 65 bija meitenes, kuras izdarīja visu bez jebkādām problēmām. Būs gan ieroču apmācība, gan orientēšanās, gan valstiskā audzināšana, kā arī citi mācību bloki. Nemācēšu pateikt, ko darīt gadījumā, ja kāds skolēns nevēlēsies apgūt aizsardzības mācību, jo ir pacifists un atsakās ņemt rokās ieroci – tas būs jānosaka Izglītības un zinātnes ministrijai. Tādas situācijas var būt jebkurā priekšmetā, piemēram, arī ķīmijā, kad kādam skolēnam ir alerģija no kāda šķīduma.

Atsaucība no izglītības iestādēm ir liela – šobrīd no apmēram 400 vidējās izglītības iestādēm Latvijā 100 interesējas par iespēju papildināt mācību saturu ar aizsardzības mācību, un esmu diezgan pārliecināts: redzot, ka praktisko uzdevumu ir divreiz vairāk nekā teorētisko apmācību, arvien vairāk skolu vēlēsies iekļaut aizsardzības mācību savā saturā. Atceroties savus vidusskolas laikus, varu teikt, ka es daudz labprātāk būtu apguvis aizsardzības mācību, kas ir tiešām noderīga, nevis dažu labu sausu teoriju. Manuprāt, ir ļoti vērtīgi, ka skolēni var izkustēties, pabūt svaigā gaisā, iemācīties ko jaunu un praktisku. Tas nebūs salīdzināms ar padomju laikiem, kad uz ekrāna rādīja, kā darbojas ložmetējs. Mūsu mērķis nav rekrutēt skolēnus. Galvenais uzdevums ir veicināt viņu pilsonisko apziņu, un iegūtās prasmes būs tikai bonuss. Mēs ļoti ceram, ka skolēni, kuri apgūs aizsardzības mācību, kļūs gan par skolotājiem, gan slimnīcu vadītājiem, kā arī darbosies citās spēcīgās profesijās. Un, protams, priecāsimies, ja viņi kļūs par karavīriem.

Pievienot komentāru

Komentāri (17)

 1. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.”

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks grib, lai “stukačiem”,
  No “skapja” gļēvi smirdošiem,
  Tiek “cieņa” ZOMBĒTA un “gods”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – pelnīts sods)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmoliberastu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

 2. Mūsdienu brīvās informācijas laikmetā, kad katram ir iespēja analizēt datus, faktus, vēstures notikumu acīm redzami atstātās pēdas – kāds vēl naivi tic šiem pļurkstiem – patriotisms.
  Uz priekšu, visi 100 vīri, to padotie, ministrijas, prezidenta varza – lūdzu, ik gadu, veselu mēnesi uz sagatavošanas nometni – nedēļu mežā ar vienu mugursomu jūs – pierādiet savu patriotismu.

 3. Aizstāvēt savu zemi un ģimeni ir katra pilsoņa pienākums, un jefiņu armijā nav, pēc komentiem var redzēt cik mums ir patriotu – mutes dzesētāju, ko tu esi izdarījos kā Latvijas valsts pilsonis?

  • Vēl jau, latvieti, krievu mēli neesi aizmirsis? Ir tāds portāls feldgrau krievu valodā (iespējams, kas līdzīgs ir arī angļu vai vācu valodā, bet iepriekšminēto saprotu labāk). Tur var apskatīt kaudzi foto no visiem pēdējiem kariem. Ja atsijā vietām esošo propagandas piedevu, paliek kailā dzīvībiņa un tas, ko ar viņu nodara karš. Paskaties un padomā, kas no tevis paliks pāri, ja tiešām būs jākaro …

 4. Nu padomju laikā man uz ekrāna maz ko rādīja, vairāk bija praktiskās nodarbības. Bija arī civilās aizsardzības mācības praktiskas – reālas darbības (masveida), nevis trulas sirēnu kaukoņas (kas brīžiem nepasaka neko, izrubī elektrību un tu nezināsi ko darīt, jo radio un tv nestrādās)

 5. jabut galigi idiotam lai baztu de4gunu taja jefinu armija aksti jus ne karotaji 5 minutes busiet kotletes

 6. Atkal latviesi tiks gatavoti ka lielgabalgalja lielajiem speletajiem pa vidu???Ak, mana nabaga barinju tauta…

 7. Vai organizatori ir atklāti pateikuši, ka tie, kas piedalās apmācībās tiek ieskaitīti rezervistos. Un rezervistus var iesaukt uz mācībām, par neierašanos sodot. Vecāki izlasiet visu un prasiet kā ir skolai, lai nav ka jūsu bērni pieaugot laiku pa laikam spiesti pamest visu un iet mizot kartupeļus armijā.

  • Būt rezervistam un vajadzības gadījumā aizstāvēt savu valsti ir pilsoņa pienākums un pilsoņa gods. Armijā šad tad būs gan jāmizo kartupeļi, gan mežā jālasa sēnes un ogas, lai kaut cik paēstu; bet galvenokārt tomēr būs jāšauj no sešcollīgas pašgājējas haubices, precīzi jānorāda virszemes mērķis amerikāņu iznīcinātājiem un bumbvedējiem, jāšauj zenītraķetes, triecienā jāieņem ienaidnieka pozīcijas vai jāpilda karakuģa apkalpes locekļa pienākumi.

   • Es visu saprotu, ir cilvēki, kuriem patīk kariņš, ir dažādi hobiji. Tiem kuriem tik ļoti vajag karot, kapēc nevar sarīkot, braukt, iet, lidot un karot. Nu taču pašaudaties, ka tik ļoti vajag.

 8. lielgabalu gaļu asv kariņam

 9. Patriotisms jānosaka ar likumu. Nebūsi – atdot zoodārzā šakāļiem . Es piemēram – man ir reimatisms un sāp ceļi , bet par savu ķeizaru esmu gatavs nolikt galvu

 10. LA gaida karu! 🙁

 11. Vai vispār kāds atceras, ka šodien ir okupācijas gadadiena, un mēs joprojam ikdienā lietojam to valodu,kuru lietoja okupācijas armija?

  • Katra gada 17. jūnijā der atcerēties prezidenta K. Ulmaņa teikto ,,es palieku savā vietā un jūs palieciet savās vietās,,.No palikšanas savā vietā nekas nesanāca,nācās nomirt krievijas cietumā un tikt apraktam ,ne apglabātām,nezināmā vietā.Baigā gada priekšnojautā tā laika skolās vienā bariņā pulcējās turīgo vecāku bērni un sprieda kas gaidāms tuvākā nākotnē,atsevišķā grupiņā trūcīgo atvases,viņu tālākais liktenis atšķīrās,jo pirmajiem bija lielāka iespēja tikt iekrautiem lopu vagonos. Pēdējais paziņojums no austrumu kaimiņa par Ukrainu : Ukraina nav valsts un ukraiņi nav tauta ,tur dzīvo tikai krievi.

  • kādu valodu?poļu,vācu vai zviedru.;)

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Kurš te varens?

ASV prezidents Donalds Tramps saņēmis daudz kritikas par pirmdienas tikšanos ar Krievijas līderi Vladimiru Putinu. Trampam tiek pārmests par izteikumiem, ka Krievija ASV prezidenta vēlēšanās nav iejaukusies, – par spīti tam, ka ASV slepenie dienesti izmeklējumos pierāda pretējo. Tāpat ASV prezidents nav aizstāvējis Ukrainu un nav nosodījis Krievijas agresiju tajā, īpaši tādēļ, ka šodien ir ceturtā gadadiena kopš Malaizijas lidmašīnas MH17 notriekšanas virs Austrumukrainas. Tiek apspriestas arī Trampa ārpolitikas īpatnības, jo pēdējā laikā viņam lielāku sapratni izdodas atrast ar dažādiem diktatoriem, kamēr attiecības ar partneriem NATO pārsvarā raksturo strīdi un apvainojumi.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+