×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.1°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
14. februāris, 2013
Drukāt

Patriotu rokenrols no Siguldas 


Publicitātes fotoPublicitātes foto

Siguldas grupa “Novadnieki” ir trīs muzikālu, veselīga humora pilnu vīru vienība, kuru dziesmās gan romantiska nots, gan lepnums par savu novadu. Muzicēšanu viņi dēvē par dzīvesveidu, bet reizē uzsver – ikviena ziņģe vislabāk skan roka ritmos. 16. februārī “Novadnieki” svin devīto jubileju, un dalīties priekā aicina arī klausītājus dzimšanas dienas koncertā Raganā, muzikālajā teātrī “Raganas ķēķis” varēs ne tikai klausīties “Novadnieku” pazīstamo dziesmu skaņās, bet arī kārtīgi izdancoties.


 

Pašlaik “Novadnieku” radošajā sastāvā nostabilizējušies trīs muzikanti: Almants Naglis, grupas balss, taustiņu pavēlnieks un ideju ģenerators – dziesmu melodiju un tekstu autors, basģitārists Guntis Upītis – grupas miera osta un stabilais pamats, kā arī bundzinieks Guntis Ošmanis, kuru biedri jokojot dēvē par mākslinieka dvēseli. Lai arī “Novadnieku” pirmsākumos muzicēts četratā – toreiz pie bungām sēdās “Pērkona” bundzinieks Ikars Ruņģis –, sastāvs jau vairākus gadus pieņēmis stabila trio formu. Tiesa, doma par vēl kādu dalībnieku neesot pavisam atmesta, kvartetā tomēr skanējums pilnīgāks – tādēļ, iespējams, vasarā sastāvam pievienosies arī ģitārists.

Par “Novadnieku” dzimšanas stimulu pirms deviņiem gadiem kļuva Siguldā organizētā “Šlāgernakts”, kopš tā brīža “Novadnieku” nemainīga dislokācijas vieta ir Sigulda. Vārdu no karavīru vārdnīcas nepieminu nejauši – kā nekā grupas līderis Almants ikdienā ir Latvijas armijas sauszemes spēku virsnieks, muzikanta karjeru slīpējis tieši bruņoto spēku ansambļa “Kadets” rindās – tobrīd repertuārā jaunie kareivji skandējuši patriotiskas dziesmas roka manierē, bet par dziesmu vārdiem rūpējies neviens cits kā pasniedzējs un pazīstamais dzejnieks Vitauts Ļūdēns.

Aktīvu darbību “Novadnieki” gan uzsāka 2004. gadā, kad Latvijas šlāgeraptaujā pirmoreiz piedalījās viņu dziedātā “Kādā lietainā dienā”. Par jauna posma sākumu grupas vēsturē kļuvusi dziesma “Meitenīt”, kura no karavīru dziesmas pārtapa romancē, bet teksta pirmajā variantā pieminētā bruņu cepure pārvērtās “brīnumcepurē”, ar smaidu stāstu Almants.

Sevi grupas muzikanti uzskata par Siguldas patriotiem – tieši Siguldai veltīta arī nu jau daudzu siguldiešu (un ne tikai) iemīļotā dziesma “Siguldai”. Ieskaņota kopā ar citiem “novadniekiem”, grupām “Tutti Frutti” un “Flora”, dziesma kļuvusi par spēcīgu sāncensi neoficiālajai novada himnai “Zied ievas Siguldā”. Almants atzīst – pēc pasūtījuma tādas dziesmas nerodas. “Dziesma atnāk gatava – tas var notikt arī pusnaktī, braucot uz darbu, bet pirmais vienmēr rodas piedziedājums,” radošo virtuvi atklāj muzikants.

Dziesmu vārdi (tie gan lielākoties esot par mīlestību, “par dzīvi”) tā skan arī “Novadnieku” albumos “Baudi dzīvi” (2007) un “Dzīvē ir tā” (2011) – pēdējais ne tikai iemantojis klausītāju mīlestību, bet arī nominēts Latvijas Mūzikas ierakstu gada balvai. “Tā kā pašam daudzi radinieki dzīvo ārpus Latvijas, svarīgi šobrīd šķiet uzsvērt māju, dzimtenes sajūtu.” “Novadnieku dziedātā “Mājās” iepatikusies arī tautiešiem ārzemēs, pavasarī vīri aicināti to un citas grupas kompozīcijas dziedāt arī klātienē – “Novadnieki” ceļos pie latviešiem Dublinā, Īrijā.

Almants stāsta – “baļļu” mūzika iepatikusies jau kareivja mācību gados, taču līdzās vienmēr bijis sapnis par “roķīgāku” skanējumu – ne velti “Novadnieki” ir “dzīvā” skanējuma piekritēji. Vīri nesamulst, ja viņu mūziku dēvē par šlāgeri. “Tā pati populārā mūzika vien ir,” teic Almants, piebilstot – roka vēsmas viņu daiļradē tomēr jūtamas. Un kurš gan varot pateikt labas dziesmas formulu? “Mūsu dziesmas ir gan roks, gan valsis, gan šlāgeris. Tāds vinegrets – īsti latvisks ēdiens,” smej muzikanti. Viņi novērojuši – pēdējā laikā popularitāti atguvuši iepriekš nežēlastībā kritušie valši, arī “Novadnieku” trīstaktu ritmos dziedātā “Neskumsti, zeltenīt” šlāgeraptaujas starpbalsojumā nesen izpelnījusies augstu novērtējumu.

Pašlaik “Novadnieku” kompozīcijas skatāmas “Latvijas šlāgerkanālā” un klausāmas Latvijas Radio 2 – par godu grupas jubilejas mēnesim februārī radio viļņos atsāks skanēt dziesma “Jāņa auto” no apvienības pirmā albuma, tikai šoreiz Ikara Ruņģa jaunajā versijā.

“Novadnieku” vīri teic – jubilejas atzīmējot katru gadu. Šoreiz svinības “Raganas ķēķī” noritēšot ģimeniskā lokā – part omulību rūpēsies grupas draugs un vakara vadītājs, Dailes teātra aktieris Kristaps Rasims. “Mazliet romantiski, mazliet dulli,” par to, kas gaidāms, teic Almants. Starp citu, jubileju svinēšot dubultā – pēc iepriekš iedibinātas tradīcijas “Novadnieki” savus pirmos “deviņus” atzīmēs arī 9. martā Gunta Upīša dzimtajā pusē Bauskas novada Svitenes pagastā.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+