×
Mobilā versija
Brīdinājums +10.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
4. novembris, 2014
Drukāt

Apkures rēķina mazināšanai patvaļīgi noņem radiatorus (4)

Foto - LETAFoto - LETA

Dzīvoju astoņu dzīvokļu mājā, kam ir divas kāpņutelpas, visi dzīvokļi ir privatizēti. Māju apsaimnieko mūsu ievēlēta pārvaldniece, viena dzīvokļa īpašniece. Šovasar kāda dzīvokļa īpašniece noņēma apkures radiatorus mūsu kāpņutelpas pirmajā un otrajā stāvā, jo uzskata, ka tad būs mazāks rēķins par siltumu. Es un vēl viena kaimiņiene bijām pret, viens dzīvoklis neiebilda. Otrā kāpņutelpā viņai radiatorus aiztikt neļāva. Zinu, ka savā dzīvoklī katrā istabā viņa uzlika lielākus radiatorus un vēl vienā mūsu mājas dzīvoklī radiatori ir nomainīti pret lielākiem, un saimnieki stāsta, ka ziemā ir par karstu. Kā lai cīnās pret šādu visatļautību? ĀRIJA GROTUSE RĪGĀ, TAPEŠU IELĀ 14

Šāda rīcība ir nelikumīga. Pirmkārt, siltuma ietaupījuma nebūs, jo aukstā kāpņutelpa radīs lielākus siltuma zudumus caur dzīvokļu sienām. Arī “Rīgas siltums” informē, ka apkures izdevumi mēnesī katram dzīvoklim var palielināties apmēram par 10 eiro. To liecina pieredze namos, kur veikti šādi pārkārtojumi.

Otrkārt, noņemot radiatorus kāpņutelpā, kuri tur bija paredzēti pēc projekta, var rasties disbalanss mājas siltumsistēmā un traucēta siltumapgāde dzīvokļos.

Treškārt, kāpņutelpas radiatori ir daļa no mājas kopīpašuma, un ar to var rīkoties tikai tad, ja piekritusi lielākā daļa dzīvokļu īpašnieku (50% plus viena balss). Tam jābūt fiksētam kopsapulces protokolā.

Ja radiatorus noņem patvaļīgi un izmet, tā ir īpašuma iznīcināšana, par ko var rakstīt iesniegumu Valsts policijai.

Arī savā dzīvoklī, lai neizjauktu visas mājas siltum­apgādes sistēmu, nedrīkst likt lielākas jaudas radiatorus. Lai nomainītu šīs sildierīces, nepieciešams projekts, ko izstrādājusi licencēta firma vai sertificēts projektētājs un kas saskaņots ar apsaimniekotāju. Piemēram, “Rīgas namu pārvaldnieka” apsaimniekotajās mājās par radiatoru patvaļīgu nomaiņu raksta aktu un iesniedz to attiecīgās priekšpilsētas administratīvajai komisijai, kas var uzlikt naudas sodu. Dzīvokļa īpašniekam dod termiņu, kurā radiatori jānomaina pret tādas pašas jaudas ierīcēm vai jāizstrādā un jāsaskaņo to nomaiņas projekts.

Arī jūsu mājas pārvaldniece kopā ar vienu vai diviem dzīvokļu īpašniekiem var uzrakstīt aktu par patvaļīgu radiatoru nomaiņu un to iesniegt Rīgas domes Administratīvās komisijas Pārdaugavas apakškomisijai (E. Smiļģa ielā 46, tālrunis 67012381).

Dzīvokļu īpašnieki, kuri ir uzlikuši lielākus radiatorus, bet maksā tikpat daudz kā pārējie, patiesībā sildās uz citu rēķina, un par siltumu kaimiņienes dzīvoklī nāksies piemaksāt visiem nama iemītniekiem. Tādēļ dzīvokļu īpašnieki kopsapulcē var lemt par citu norēķinu kārtību, piemēram, tie, kuri uzlikuši lielākus radiatorus, par apkuri maksās attiecīgi 20% vai 30% vairāk par katru platības kvadrātmetru vai 50 eiro mēnesī vairāk nekā pārējie dzīvokļu īpašnieki.

Dzīvokļu īpašnieki kopsapulcē var nolemt, ka kaimiņienei, kura kāpņutelpā noņēma radiatorus, līdz noteiktam datumam par savu naudu tie jāuzliek atpakaļ. Ja viņa to nedarīs, pārējie dzīvokļu īpašnieki var sniegt prasību tiesā, lai no viņas piedzītu mājai nodarītā kaitējuma apmēru, kā arī tiesāšanās un citus izdevumus.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

 1. autore - Paldies par papildinājumu! Atbildēt

  Paldies par papildinājumu! Taču šajā situācijā lietas būtība nemainās – viena dzīvokļa īpašniecei nebija tiesību noņemt radiatorus mājas kāpņutelpā.

  • Tas NAV papildinājums, bet gan – juridiski / pēc būtības principiāli atšķirīgs, LIKUMĪGI pienācīgi pilnvērtīgi argumentēts viedoklis. Un, līdz ar to, arī principiāli atšķirīga konkrētās situācijas risinājuma “koncepcija”.

   Cita starpā – tieši tas pats attiecas uz JEBKURU lēmumu pieņemšanu saistībā ar kopīpašumā esošo daudzīvokļu dzīvojamām mājas daļu. Tajā skaitā – šāda LIKUMĪGI definēta procedūra (100% VISU kopīpašnieku balsojuma nepieciešamība) attiecas arī uz tā dēvēto “siltināšanu” u.c. taml. finansiāli ļoooooti ietilpīgām aktivitātēm kopīpašuma kontekstā. T.i. – atšķirībā no juridiski analfabētiski vai pat apzināti mērķtiecīgi “sashēmotajām” un pat (?!?) publiskajā telpā tiražētajām muļķībām par to, ka šādu un taml. lēmumu pieņemšanai IT KĀ pietiekot ar “50% + 1 balsi”.

   =======

   Savukārt, attiecībā uz konkrēto situāciju – protams, ka vienai atsevišķā dzīvokļa īpašniecei NAV “tiesības noņemt apkures radiotorus mājas kāpņu telpā”, tas taču ir gluži pašsaprotami (nu, vismaz – elementāri pašsaprotami jebkuram interesentam, kurš kaut vai minimāli “orientējas” attiecīgo Likumīgo Tiesību sfērā / tās normatīvajā reglamentācijā).

   BET – ne tikai: saskaņā ar “DzĪL” 4. panta (1) daļas 1) punkta nosacījumiem šai “viena dzīvokļa īpašniecei nebija tiesību” arī noņemt, pielikt vai jebkurā citā izpratnē izpausmē mainīt kopējās siltumapgādes sistēmas sildelelmentus jeb “radiatorus” arī savā vai jebkurā citā atsevišķajā dzīvokļa īpašumā. Jo, saskaņā ar minētajiem DzĪL nosacījumiem:

   4.pants. Kopīpašumā esošā daļa
   (1) Kopīpašumā esošajā daļā ietilpst:
   1) dzīvojamās mājas un tās ārtelpu (galeriju, balkonu, lodžiju, terašu) ārējās norobežojošās konstrukcijas (tai skaitā sienas, arhitektūras elementi, jumts, koplietošanas telpu logi un durvis, arī ārdurvis), iekšējās slodzi nesošās konstrukcijas (tai skaitā nesošās sienas un kolonnas, kā arī atsevišķos īpašumus norobežojošās sienas), starpstāvu pārsegumi (tai skaitā siltuma un skaņas izolācijas slāņi), koplietošanas telpas (tai skaitā bēniņi, kāpņu telpas, pagrabtelpas), kā arī dzīvojamo māju apkalpojošās inženierkomunikāciju sistēmas, iekārtas un citi ar dzīvojamās mājas ekspluatāciju saistīti funkcionāli nedalāmi elementi, kas nepieder pie atsevišķā īpašuma (!!!!! tai skaitā atsevišķā īpašuma robežās esošie sildelementi, ja to funkcionālā darbība ir atkarīga no kopīpašumā esošajām inženierkomunikācijām !!!!!);

   Tātad, līdz ar to – saskaņā ar Likumu (DzĪL) arī uz atsevišķā dzīvokļa “radiatoriem”, kā uz kopīpašumā ietilpstošu inženierkomunikāciju sastāvdaļu, attiecas iepriekš norādītie DzĪL nosacījumi par 100% VISU kopīpašnieku balsojuma obligāta nepieciešamību saistībā ar JEBKĀDU lēmumu pieņemšanu / praktisko rīcību DzĪL 16. panta (2) daļas 1) un 2) punktos noteiktajā kārtībā.

   • Precizējums (iepriekšējā viedokļa pēdējā rindkopa):

    Tātad, līdz ar to – saskaņā ar Likumu (DzĪL) arī uz atsevišķā dzīvokļa “radiatoriem”, kā uz kopīpašumā ietilpstošu inženierkomunikāciju sastāvdaļu, attiecas iepriekš norādītie DzĪL nosacījumi par 100% VISU kopīpašnieku balsojuma obligāta nepieciešamību saistībā ar JEBKĀDU lēmumu pieņemšanu / praktisko rīcību DzĪL 16. panta (2) daļas 1) un 2) punktos, kā arī 17. panta (5) daļā noteiktajā kārtībā.

 2. “Treškārt, kāpņutelpas radiatori ir daļa no mājas kopīpašuma, un ar to var rīkoties tikai tad, ja piekritusi lielākā daļa dzīvokļu īpašnieku (50% plus viena balss).”
  ——-
  Atkal jau – kārtējā lētticīgu cilvēku muļķošana, tiražējot juridiski analfabētiskus vāvuļojumus.

  PATIESĪBĀ – saskaņā ar “Dzīvokļa īpašuma likuma” (DzĪL) 16. panta nosacījumiem:
  (…)
  (2) Vienīgi dzīvokļu īpašnieku kopība ir tiesīga pieņemt lēmumu par:
  1) kopīpašumā esošās daļas pārgrozīšanu (palielināšanu, samazināšanu);
  2) kopīpašumā esošās daļas lietošanas kārtības noteikšanu dzīvokļu īpašnieku starpā;

  Savukārt, saskaņā ar DzĪL 17. panta nosacījumiem:
  (…)
  (5) Lai pieņemtu lēmumu par šā likuma 16.panta otrās daļas 1. un 2.punktā minētajiem jautājumiem, nepieciešams, lai “par” nobalso visi dzīvokļu īpašnieki. ( t.i. – 100% VISI dzīv.īp.!!!!! )

  Ir sacīts: “Kauns NAV nezināt – kauns IR nevēlēties zināt.”

Draugiem Facebook Twitter Google+