×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.6°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
7. janvāris, 2016
Drukāt

Patvēruma meklētāji. NEDĒĻAS FILMA: Pretīgais 8nieks

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Trīs nominācijas “Zelta globusam” – pagaidām šāda ir Kventina Tarantīno jaunākās filmas “Pretīgais 8nieks” skaļāko nomināciju bilance, kurai, visticamāk, pievienosies arī Amerikas Kinoakadēmijas biedru balsis vismaz pasaules slavenākajai kinobalvai izvirzītās kategorijās.

Īsi pēc Pilsoņu kara Vaiomingas sniegainajos mežos zirgu vilktu karieti apstādina vīrs, kurš arī vēlas kļūt par tās pasažieri. Pēc īsas, kodolīgas sarunas un tiešas iebiedēšanas Džons Ruts (Kurts Rasels) piekrīt, ka tālāko ceļu uz Redroku kopā ar viņu un rokudzelžos saslēgto noziedznieci Deiziju (Dženifera Džeisone Lī, nominācija “Zelta globusam”) turpinās vēl viens atlīdzību mednieks Vorens (Semjuels L. Džeksons) un viņa krava – līķi, kas katrs ir krietnā vērtē. Pēc kāda laika, tuvojoties negaisam, trijotnei pievienojas bijušais konfederāts, slavena tēva neslavenais dēls un Redrokas nākamais šerifs Kriss (Valtons Goginss). Sniega vērpetes pieņemas spēkā, un pasta kariete meklē patvērumu pie Minnijas. No saimnieces gan nav ne vēsts, Minnijas mājā no sniega jau paslēpušies četri svešinieki, un, aiz loga pieņemoties spēkā sniega virpuļiem un vēja aukām, gluži kā Agatas Kristi darbos pa vienam tiek atkosts katrs no varoņiem un viņa patiesais uzdevums šajā stāstā, ko pieticīgās dekorācijās izspēlējis un arī uz papīra uzlicis Kventins Tarantīno (nominācija “Zelta globusam” par scenāriju, kas savulaik tika nopludināts un ko Tarantīno pat atteicās pārnest uz lielo ekrānu – par laimi, viņš pārdomāja).

Tarantīno ir izkopis savu stilu jau gadiem. Viņa melnie joki un asiņainās epizodes var pārsteigt vien kaislīgus dāmu romānu cienītājus, taču meistarīgi un nudien ne hronoloģiski atklātais stāstījums ļauj noturēt pat prasīgāko skatītāju uzmanību, kaut arī, piemēram, salīdzinājumā ar režisora iepriekšējo filmu “Atsvabinātais Džango” “Pretīgais 8nieks” nav tik viengabalains un aizraujošs materiāls, vietumis arī buksējot starp vesternu žanra labākajiem paraugiem un ambīcijām tās pārspēt ar vēl neierastiem paņēmieniem. Taču tas nudien nenozīmē, ka “Pretīgais 8nieks” ir mazāk episks un mazāk iespaidīgs par “Džango” – pilnīgi noteikti arī šī filma tiks citēta vēl gadiem ilgi, jo ieviest izmaiņas tik amerikāniskā kino izpausmē reti kuram pēdējā gadu desmitā – un ne tikai – izdevies. Turklāt Kventina Tarantīno bravūrīgā bezkaunība un gadiem ilgi izkoptā sinefila acs ļauj rotaļāties arī ar apzinātiem citātiem un reizē ārpus labas gaumes robežām. Vienlaikus neko nezaudē kinematogrāfiskās kvalitātes, to jo īpaši izceļ 70 mm lente un pat pa vecai modei iefilmētā uvertīra un pauze, stilizētie titri un cieņpilnā galvas noliekšana leģendārā Ennio Morikones (nominācija “Zelta globusam”) priekšā, kurš pēc vairāk nekā trīsdesmit gadu pauzes atkal piekritis komponēt mūziku žanram, kas viņu savulaik uzmeta slavas virsotnē un bez kura kompozīcijām diezin vai iedomājami mūsdienu vesterni.

Tarantīno var pārmest, ka viņa aizrautība ar savu filmu stāstiem nav skatītāju laiku taupoši – “Pretīgais 8nieks” oriģinālversijā ilgst mazliet vairāk nekā trīs stundas. Taču, domājams, viņam par to nospļauties, jo – ja kaut ko dara, tad no sirds, pat ja ausis jāmežģī, klausoties leksikā, kādu jau simt piecdesmit gadus neizmanto, pat ja no politkorektuma nav ne smakas un pat ja viņa kinostāsti kā zirnekļa tīmekļi saausti no neskaitāmiem citiem stāstiem.

UZZIŅA:

“Pretīgais 8nieks”/”The Hateful Eight”

ASV, 2016

Režisors: Kventins Tarantino

Lomās: Kurts Rasels, Semjuels L. Džeksons, Dženifera Džeisone Lī, Tims Rots, Maikls Madsens, Brūss Derns, Čanings Tatums, Volters Goginss, Demjans Bičirs, Zoja Bella

No 8. janvāra “Kino Citadele”, “Cinamon”, “Multikino”, “Splendid Palace”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+