×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.1°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
9. janvāris, 2015
Drukāt

Pauliņa negaidītais “izrāviens” (15)

Foto - LETAFoto - LETA

Sociologa Alda Pauliņa izraudzīšana par Latvijas Radio (LR) jauno valdes priekšsēdētāju radījusi Latvijas Radio darbinieku kolektīva viļņošanos un vairākus jautājumus, uz kuriem tiek gaidītas atbildes, vēlams, jau līdz 16. janvārim, kad LR jaunajai valdei būs pirmā darba diena.

Līdzšinējais LR valdes priekšsēdētājs Jānis Siksnis savulaik par radio vadītāju kļuva ar sava kolektīva atbalstu. Taču viņa pilnvaru termiņš beigsies 15. janvārī. Ir paredzēts, ka turpmāk valdē būs trīs amatpersonas, tāpēc pērn novembra sākumā Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) izsludināja atklātu konkursu uz valsts SIA “Latvijas Radio” valdes locekļu amatiem un atbilstīgi Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumam apstiprināja konkursa nolikumu.

Konkursa iznākums – pārsteigums daudziem

18 kandidātu profesionālo spēju un kompetenču novērtējumu veica personāla vadības konsultāciju uzņēmums “Eiro personāls”. Trešajā kārtā uz valdes priekšsēdētāja amatu pretendēja Jānis Siksnis un Vita Tērauda, uz valdes locekļu amatiem – Aldis Pauliņš, Sigita Kirilka, Uldis Lavrinovičs un Guntars Krūmiņš.

Par Vitu Tēraudu “par” nobalsoja divi, bet “pret” trīs padomes locekļi, Jāņa Sikšņa kandidatūru neatbalstīja neviens. Tad valdes priekšsēdētāja amatam tika izvirzīts Aldis Pauliņš. Var teikt, ka viņš sacensībās izrāvās līderos pēc tam, kad tika piešķirta papildus iespēja jeb “papildus celiņš”. Bez viņa valdē iecelts Uldis Lavrinovičs un Sigita Kirilka.

Mediju sociologs Aldis Pauliņš divus gadus ir bijis NEPLP Sabiedriskās konsultatīvās padomes priekšsēdētāja vietnieks, ir tirgus un sociālo pētījumu eksperts, uzņēmējs ar vairāk nekā 20 gadu pieredzi. Izveidojis un vadījis virkni uzņēmumu (“RIX Ventures”, “FACTUM”, “Baltic Media Facts Latvia”, Baltijas Sociālo zinātņu institūts u. c.). Absolvējis Latvijas Universitāti, zināšanas papildinājis Rīgas Biznesa institūtā. Darbojies LZA Ekonomikas institūta padomē un Latvijas Bankas izveidotajā Latvijas ekonomikas attīstības stratēģijas izstrādes ekspertu grupā.

Atklātā vēstule

Pēc jaunās valdes tikšanās ar radio darbiniekiem 23. decembrī kolektīvā sākās šūmēšanās, kuras iznākums ir šonedēļ publiskotā 175 radio darbinieku parakstītā atklātā vēstule. Tajā Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (NEPLP) pārmests, ka Latvijas Radio valdes priekšsēdētāja izvēles process esot bijis “necaurspīdīgs un nedemokrātisks”. Šo vēstuli LR darbinieki adresējuši Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei, Valsts prezidentam, Saeimas priekšsēdētājai, Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijai, Ministru prezidentei, Kultūras ministrei, Latvijas Žurnālistu asociācijai, Latvijas Žurnālistu savienībai, Ziņu, informatīvo un analītisko raidījumu darbinieku arodbiedrībai un Latvijas Kultūras darbinieku arodbiedrību federācijai. Radio kolektīvs aicina rīkot atkārtotu konkursu.

Kultūras ministrija jau atbildējusi uz vēstuli, mudinot NEPLP uz “aktīvu un konstruktīvu komunikāciju”.

Viens no kuluāros izskanējušiem radio darbinieku pieņēmumiem ir, ka Aldis Pauliņš izraudzīts tāpēc, ka stipri atbalsta vienota sabiedriskā medija izveidi, citiem vārdiem, Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas apvienošanu. Turklāt jo lielu neizpratni izraisīja 7. janvārī radioraidījumā izskanējušais LTV šefa Ivara Beltes teiktais, ka arī viņš esot bijis pieteicies konkursā.

NEPLP loceklis Dainis Mjartāns teic, ka ir pašsaprotams, ka LR un LTV apvienošanās ir iespējama vienīgi situācijā, kad ieguvējas justos visas trīs puses – radio, televīzija un sabiedrība. D. Mjartāns par Pauliņa kungu spriež pēc viņa darba NEPLP konsultatīvajā padomē un ir pārliecināts, ka jaunais radio vadītājs atbildīgi un godprātīgi veiks savus pienākumus.

Latvijas Žurnālistu asociācijas pārstāve NEPLP sabiedriski konsultatīvajā padomē Baiba Strautmane ir pārliecināta – Aldis Pauliņš, būdams kompetents socioloģijā, zina, kā veikt radio darbības sabiedriskā labuma novērtējuma testu. Tikai vēlāk varēs spriest, cik viņš ir labā nozīmē “cipargalva”, kas prot visu labi sarēķināt, un cik – ar vīziju un mugurkaulu. B. Strautmane spriež, ka Jānis Siksnis nebija ideāls vadītājs, taču viņš radījis pārliecību, ka sargā savu darbinieku tiesības strādāt brīvi.

LR 1 programmu vadītāja Ingvilda Strautmane man sarunā teic, ka NEPLP balsojumu uzskata par padomes neuzticības izteikšanu Latvijas Radio līdzšinējam darbam kopumā, ne tikai Jānim Siksnim, un ka rodas jautājums – ko viņš ir darījis nepareizi, ka nevar turpināt vadīt valdi. Pēc konkursa norises gaitas šķitis, ka jaunais priekšsēdētājs ir piepeši “kā no burvju mākslinieku cepures izvilkts”. Viņš pie tā nav vainīgs, bet lielākā daļa jautājumu jāatbild NEPLP. Slepenībā rodas baumas, minējumi, un tā nav labvēlīga augsne radošam darbam.

Jaunais līderis

Pats Aldis Pauliņš intervijas šobrīd atsaka, pamatojot, ka saruna par viņa redzējumu radio attīstībā atliekama līdz laikam, kad būs stājies amatā un jau kaut ko paveicis. Viņš stāsta, ka Somijā sabiedriskais medijs paņem pusi no radioklausītāju laika, taču Latvijā sabiedriskais radio paņem labi ja 30 procentu un tam vēl ir telpa, kur augt un attīstīties.

Kādi ir jaunā vadītāja politiskie uzskati? Viņš Latvijas Radio pārraidē “Krustpunktā” stāstīja, ka savulaik, aptuveni pirms 15 gadiem, bijis apvienības “Tēvzemei un Brīvībai” biedrs, taču tagad esot politiski neitrāls. 23. decembrī aģentūra LETA publicēja ziņu, ka RSU profesors Sergejs Kruks norādījis: “Nojaušams, ka politiskais moments sarunās par LR valdi ir bijis klātesošs, padomē nav liberālā un nacionālā viedokļa balansa, un liberālā koncepcija šajā gadījumā zaudēja nacionālajai.”

A. Pauliņš saka, viņš zinot, ka S. Kruks nosaucis viņu par “nacionālistu”. Nākamais valdes priekšsēdētājs uzsver, ka ir Latvijas patriots, un uzskata, ka Latvija vispirms ir nacionāla valsts, taču globālie procesi apdraud nacionālas valsts pastāvēšanu. Latviešu tautas izdzīvošanas garants ir Latvijas valsts.

Viņš neslēpj, ka ir bijušas viedokļu atšķirības sarunā ar krieviski raidošā Latvijas Radio 4. kanāla “Doma laukums” vadību. “Mana pozīcija ir: strīdamies, runājam, argumentējam, risinām,” tā A. Pauliņš formulē savu nostāju.

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. Radio vajadzīgas pārmaiņas Atbildēt

  STAGNĒ Latvijas Radio! Vajadzīgas PĀRMAIŅAS! Ļoti labi, ka LR valdē tagad būs 3 cilvēki! Daudz maz līmenī ir Radio 3 “Klasika” un Radio 4. Bet jaunajam Radio 5 ir labs sākums – īpaši tā labdarības akcija vientuļajiem sebioriem Dzelzceļa stacijā. Bet kāpēc tik liela nauda ir notrallināta LR5 izveidei?
  LR 1 nedzird nevienu inteliģenta cilvēka balsi.
  “Pēcpusdienā” Radio mamzele ieķērcās: Sveiks, Tāli! Šis pretī: Sveika Anda! Jau tik STULBI, ka nesaprot, ka IR TIEŠAJĀ ēterā un ka strādā PRIEKŠ klausītājiem! Labi, ka pēc tam bija Amoliņš, kurš vispirms uzrunāja RADIO-klausītājus un pēc tam teica savu sakāmo.
  “Krustpunkta”/ “Aktuālā intervija” abi vadītāji ir NULLES! Nespējīgi pat uz to 1 stundu sagatavoties, lai būtu LĪDZVĒRTĪGI sarunu partneri/ jautātāji ministriem vai nozaru profesionāļiem. Brīžiem pat kauns klausīties to muļļāšanos. “Brīvajā mikrofonā” arī kā atbildi uz klausītāju teikto sniedz galīgi šķērsām savu voedokli. Pat dažkārt faktoloģiski aplamu!

 2. Jāņkalnei arī smagi trūkst vispārējas erudīcijas informatīva raidījuma vadīšanai. kaut kāda no poēte, ko ir smagi klausīties. Lūk šādi raidījumu vadītāji radīja iespaidu, ka viņus neviens neatlasa un kur trāpās brīvs tur iebāž.

  Bet nu vislielākais pofigs manuprāt ir izpaudies raidījumā kultūras rondo. Cik saprotu ķeksītim nosit valsts pasūtījumā paredzēto raidlaiku kultūrai. Tur aizmigt var no tā liekulīgi gaudulīgā stila un nav iespējams klausīties. kur varētu taisīt interesantus dzīvus dažādus raidījumus viņi vienkarši tur snauž pie migkrfona ar liekulīgi gaudulīgiem jūsmiņa stilā raidījumiem.

 3. Izskatās pēc tā, ka baroklis Dimants nevīžīgi un neveikli gribējis iecelt cilvēkus, ar ko būtu pašam mazākas problēmas. bet nav meklējis tiltu ar radio darbieniekiem. Tātad diktatorisks vadības stils – kļuvis pārāk pašapmierināts un aizsēdējies un ir jāmaina!

  Ingvilda strautmane katrā ziņā ir tā, kurā vismazāk gribētos klausīties, jo to pašai sev apnikušo apnikuma pilno pusaismigušo balsi.. nu no tādām vajadzētu atbrīvoties sabiedriskajam radio. tāpat arī aidis tomsons ir jocīgs sektants ar dīvainām nostājām.

  Tā ka – saglabāt redakcionālo neatkarību, stiprināt analītisko žurnālistiku (par ko nav pārliecības, spriežot, ka pavliņš grib novienādot naudas 1.programmai, kur jābūt spēcīgai analīzei, pētniecībai un oriģinālraidījumiem ar kanāli kā LR2, kur vienk. atskaņo dziesmas.) un mainīt nost dimantu. Jāuzzin, kuras partijas viņu lobē un jāmaina ir šis kadrs.

  Ļoti labi ir Elvis Jansons (lielisks!!) Ingus Ulmanis. Kopumā radās iespaids, ka kadrus vispār neatlasa. Nu kā tāda daina Jāņkalne varēja trāpīties raidījumā kā labāk dzīvot? labākajā gadījumā viņu varētu kādā kultūras raidījumā ielikt ar savu nekonkrēto mākslinieciski poētikso runas manieri. Pilnīgi traucē uztvert racionālu informāciju šāda vadītāja.

 4. Vēl jau Pauliņš nav sācis strādāt, bet “Šaušalas” un “Trakumi” jau trako, šķiežot dubļus uz visām pusēm.
  Re, cik svarīgs izrādās Radio priekšnieka amats! Vakarējiem tas laikam izslīdējis no rokām. Tur jau tiešām vajag kārtīgu tīrīšanu!

  • Skaidrs, ka radio priekšnieka amats kļuvis svarīgs! Tas viss, pateicoties Siksnim, kura vadībā radio kļuvis par tik ietekmīgu mediju, ka tā vadītāja amats kļuvis par politiskā tirgus objektu. Tirgošanās rezultāts – godavīrs Pauliņš bez izpratnes par sabiedriskā radio vadīšanu, toties no pareizajām aprindām.

   • Sikšņa laiks radio – stagnācija visur, izņemot Ziņu dienestu (savējo-izredzēto kasta) un Piecnieku, kur sagāztajam milzu piķim rezultāts ir pašvaks. Kad Staļins mira, arī daudzi raudāja 🙂

 5. Die’s, atpestī no Pauliņlīdzīgajiem! Poņas/būtiska nākotnes redzējuma nav, un šamējam arī nevajag. Ja tāds kungs LR pa retam klausījies, tikai pie stūtes būdams, tad ko viņš var ieteikt?! Vienīgi, iespējams, pēc slēptas norunas, abus kantorus salikt kopā, nomitināt/nomirdināt Zaķenē, bet lepno namu Doma laukumā izdevīgi nopārdot, par otkatu saņemot lielu čunguru.Tāds, lūk, skats no malas/alas.

 6. Te VISS ir skaidrs, KAS PUTNU ir A.PAULIŅŠ…. JA tas tā nebūtu, tad tāds izrāviens viņam NEBŪTU iespējams???????? Un KAS ir Beltes kungs, arī nav noslepums!?.. VISU LABO PAR KATRU CENU VAJAG SABOJĀT un tad sākas “INTENSĪVS ATJAUNOTNES DARBS”………..

 7. Isak sakot Centis Ubele!intelekts atbilst Latvijas Radio 2!!!kuri ir tie LOCEKLI,kas tadu tipu tur ielika?

 8. Pazīstu Pauliņa kungu personīgi – korekts, godprātīgs, analītiski un tālredzīgi domājošs speciālists. Patiess Latvijas patriots. Lai izdodas!

  • Viena nelaime – no radio neko nesaprot. Pat nav lāgā klausījies, toties tagad vadīs.

   • Paviegls un neargumentēts apgalvojums !!!

   • Radio vajadzīgas pārmaiņas! Atbildēt

    STAGNĒ Latvijas Radio! Vajadzīgas PĀRMAIŅAS! Un ļoti labi, ka LR valdē tagad būs 3 cilvēki! Daudz maz līmenī ir Radio 3 “Klasika” un Radio 4. Bet jaunajam Radio 5 ir labs sākums – īapši tā labdarības akcija vientuāljiem sebioriem Dzelzceļa stacijā. Bet kāpēc tik liela nauda ir notrallināta LR5 izveidei?
    LR 1 nedzird nevienu inteliģenta cilvēka balsi.
    “Pēcpusdienā” Radio mamzele ieķērcās: Sveiks, Tāli! Šis pretī: Sveika Anda! Jau tik STULBI, ka nesaprot, ka IR TIEŠAJĀ ēterā un ka strādā PRIEKŠ klausītājiem! Labi, ka pēc tam bija Amoliņš, kurš vispirms uzrunāja RADIO-klausītājus un pēc tam teica savu sakāmo.
    “Krustpunkta” abi vadītāji ir NULLES! Nespējīgi pat uz to 1 stundu sagatavoties, lai būtu LĪDZVĒRTĪGI sarunu partneri/ jautātāji ministriem vai nozaru profesionāļiem. Brīžiem pat kauns klausīties to muļļāšanos.

 9. Tad lūk, kur tas suns aprakts – Pauliņš ir pārāk nacionāls, pretstatā Siksnim, kas laikam ir kreisi kosmopolītisks! Skaidrs, ka radio vēl netrūkst vecā domāšanas veida piekritēju, tāpēc arī tāds troksnis
  un ažiotāža. Bet kas tad šis Kruks par ekspertu, tāds pats kā Kreituse, ar kreisu domāšanu! Tagad jau visi bijušie komunisti uzmetušies par lieliem “ekspertiem”! Pirmais darbs – nomainīt šo Strautmani, kas jauc gaisu un atbalsta stagnāciju radio darbā. Rakstīt sūdzības Saeimai un citur ir tipisks padomju laika stils.

 10. Gudrais kosmopolits Doktors Kruks Atbildēt

  nav nekads siknacionalisma cienitajs un tadus vins saredz latviesus, kuriem vel jaatbrivojas no savam tautiskam spelmantinam pirms tie var klut lieli.

Draugiem Facebook Twitter Google+