×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.6°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
11. februāris, 2015
Drukāt

Ievainojumi sadzīs, apvainojumi joprojām sāp. Saruna ar vēstures profesoru Pauli Lazdu (22)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Viskonsinas universitātes vēstures profesors Paulis Lazda ik gadu janvārī ierodas Rīgā, lai izraudzītos, kuriem studentiem piešķirt ārstes Ainas Galējas stipendijas studijām ASV. Atbildi uz jautājumu, kas no Latvijā nupat pieredzētā īpaši iepriecinājis, profesors sāk ar stāstījumu par Operas apmeklējumu.

– Noskatījos operu “Nabuko”, kur pamatā ir stāsts par ebreju zemes okupāciju un tautas trimdu. Man ir teikts, ka Latvijā šo operu 50 gadus nerādīja tāpēc, ka tā bija politiski pārāk bīstama, jo līdzības ar norisēm Latvijas valsts dzīvē bija visiem ļoti saprotamas. Opera dažreiz ir ļoti politiska, un okupantiem uzmanīgi jāvērtē, kas ir rādāms un ko bīstami rādīt.

– Vasarā atbrauksiet atkal, lai nolasītu lekciju par ASV diplomātu Samneru Velsu. Kāpēc šogad ir svarīgi viņu atcerēties?

– 23. jūlijā apritēs 75 gadi kopš amerikāņu diplomāta Samnera Velsa doktrīnas. Viņš toreiz – 1940. gada jūlijā – pauda stingru nostāju un nosodīja padomju okupāciju, sakot, ka pēc cilvēcības un tiesiskajām mērauklām tas ir nepieņemami un neatšķiras no tā, ko dara nacistiskā Vācija, iebrūkot savās kaimiņvalstīs. Tas būtu jāzina un jāsaprot katram latvietim, ka šī ASV nostāja turēja Latviju pie politiskas dzīvības, jo atņēma PSRS tās rīcības leģitimitāti. Visai PSRS trūka tiesiska pamata, jo tā nebija normāla valsts, bet impērija. Vēsturiski arī Francija un Anglija bijušas impērijas, bet tas bija jau sen un nokārtots.

Nesen lasīju blogu no Krievijas, kur autors raksta, ka Baltijas valstu okupācija varēja būt bijusi Staļina lielākā kļūda, jo kopš tā laika PSRS leģitimitāte vienmēr tikusi apšaubīta. Zinām, ka pārmaiņas 80. gadu beigās sākās tieši ar šo jautājumu – vai tas ir tiesiski, pareizi un atbilstīgi civilizētām normām.

Tas ir viens no maniem pētnieciskiem tematiem. Diplomātiskā līmenī toreiz, Otrā pasaules kara laikā, norisa ārkārtīgi lielas cīņas. Samners Velss teica: par ko tad mēs cīnāmies? Par taisnību! Un Baltijas valstu gadījumā ir pieļauta netaisnība, ir pārkāptas normas.

Samnera Velsa doktrīnā paustais, kas daudzus gadus bija nolikts pie malas, tagad ir ļoti aktuāls. Daudzi politologi uzskata, ka tā šodien ir jāpiemēro Krimai. Neiesim tur ar tankiem, bet tā kartēs būs teritorija, kas būs apzīmēta īpaši, ne kā Krievijas daļa, un tāda pati būs attieksme diplomātijā.

Pievienot komentāru

Komentāri (22)

 1. PALDIES LAZDAS KUNGS! Nenosodu ASV, bet NOSODU prezidentu RŪZVELTU par vienošanos Jaltā! NETICU, ka Rūzvelts NEZINĀJA, kādā POSTĀ IEGRŪŽ LATVIJAS VALSTI… NETICU!!! JĀ, par ČERČILU nebrīnos, bet par Rūzveltu gan…???!!!!!!! Protams, ka manas atziņas ir vienīgi lasītie vēstures materiāli par to laiku, jo nav bijusi izdevība to visu baudīt savām acīm un ausīm!?

 2. TIEŠI LEVITS NO “LC” JAU BIJA TAS, KURŠ LEGALIZĒJA OKUPĀCIJAS SEKAS LATVIJĀ !!!

 3. Šajā kontekstā – nupat Krievijas TV rīkoja stundām garu diskusiju – vai Krievija kaut ko ieguva no Baltijas okupācijas? 2/3 skatītāju nobalsoja – tas bija labi darīts. To var uzskatīt par paradigmas maiņu. Okupēja – jā. Kāpēc? Tāpēc, ka Krievija dara to, kas tai nāk par labu. Kaimiņzemes (kuras nav? no Ķīnas taču var apdraudēt Vladivostoku, kas arī ir liela pilsēta, no Rumānijas Odesu) ir placdarms, no kura Krievijai var uzbrukt. Tāpēc tās vajag okupēt un uztaisīt par draudzīgām teritorijām. Protams, ekstrēmākie vēsturnieki pastāvēja uz to, ka latviešiem bija SS divīzija. Ja nebūtu laicīgi latvieši izdeldēti, būtu vairāk divīziju. Pēckara okupācijas arguments – Baltija 200 gadus bija Krievijas sastāvdaļa, tātad Krievija un Krievija vienkārši paņēma savu teritoriju. Vēstījums Polijai un Somijai? Jautājums jau ir -cik lielā mērā citas valstis Krievijas imperiālismu atbalstīs. Arī tagad Krievija nevarētu karot Ukrainā un sagrābt tās teritoriju, ja nebūtu Francijas, Vācijas un citu Eiropas valstu atbalsts, ja nebūtu gļēva un bezpalīdzīga ASV nostāja. Ukraina ir nozīmīga Eiropas kontekstā, bet ASV daudz nozīmīgāk liekas kontrolēt Tuvo Austrumu naftas rezerves. Reģions apkārt Izraēlai ir pamatīgi destabilizēts, bet vai ieguvumi tiešām tik lieli? Putins jau Ēģiptē.

 4. Paldies ” L.A.”,biežāk tik izcilas intervijas! Varam tikai sapņot,ka kādreiz Latvijai būs kaut viens tāds politiķis vai prezidents,kurš spēs nebaidoties no Vešņakova, pateikt ko tādu par politiku un situāciju pasaulē un valstī.

 5. Taisnība. Cik pareizi vārdi. Tā nav privāta lieta!

 6. Kad Holande pēc gandrīz 150 okupācijas gadiem 1948. gadā pameta Indonēziju, visiem holandiešiem, arī tiem, kuri bija izveidojuši ģimenes ar indonēziešiem, bija jāpamet Indonēzija.

 7. Artusu Kaimiņu par Latvijas Valsts prezidentu! Patiesība: katrs, kas ir par Artusu Kaimiņu, ir par Latviju un arī ir saprātīgs! Alegoriski!

 8. Par Levitu nobalsotu tautas vairākums! Jāļauj tautai atklāti un tieši Latvijas prezidentu ievēlēt, kā tas notiek lazdāniešu mītnes zemē ASV! There’s no way like the American Way.

 9. Egilu Levitu par Latvijas Valsts prezidentu! Patiesība: katrs, kas ir pret Egilu Levitu, ir pret Latviju vai arī nav saprātīgs! Kategoriski!

 10. “Esmu meitai atdāvinājis no vectēva mantoto īpašumu Rīgā” G.Ķēniņš-Kings (LatvijasAvīze,7.07.2010.)
  – Mācās, “Žulio”, mācās no berklaviešu u.c. naivo kļūdām! Rietumnieku kungi lazdāni un dāmās freibergas
  ātri vien sapūderēja smadzenes bāleliņiem 1990. gadu sākumā, viegli noslēdza vienošanos ar bij. kompartijas biedriem, lai varētu iecerēto priHvatizāciju bez liekas aizķeršanās paveikt:
  “Bija skaidrs, ka, ja G. Meierovics un A. Gorbunovs būtu vienā sarakstā, vismaz vadoties pēc aptaujām, uzvara šķita nodrošināta. Rietumu latvieši pret A. Gorbunova kandidatūru rea?ēja negatīvi, bet auksti analizējot, sapratām, ka A. Gorbunova popularitāte ir patiesa tautas izteiksme, ka viņa visai vēlīno konversiju un vēlāko izskaidrojumu par to latviešu tauta akceptē pilnīgi. G. Meierovics arī personiski neiebilda pret A. Gorbunova kandidatūru,……”
  Andris Kadeģis,bij. PBLA valdes loceklis (NEATKARĪBAS CEĻŠ. PBLA POLITISKĀ DARBĪBA 1989-1994.-
  12. CEĻĀ UZ 5. SAEIMAS VĒLĒŠANĀM)

 11. Te bija divi jautājumi – par svētku dienām un sēru dienām. Par karogu izkāršanu valsts svētku dienās – esmu pārliecināts, ka tie obligāti izkarami pie valsts un pašvaldību iestādēm un tiem uzņēmumiem, kuru kapitālā ir valsts vai pašvaldību nauda/īpašums. Savukārt privātajiem ar varu radīt svētku sajūtu nevar – to var tikai samaitāt (ar sodiem). Bet sēru dienas ir cieņas izrādīšana pret savu tautu un mums draudzīgajām tautām. Protams, okupantiem un to pēctečiem tās nepatīk.

 12. “Bet cita situācija ir tiem krieviem, kuri tika pārvietoti, īstenojot kolonizācijas politiku. Ženēvas konvencijas 3. pantā ir skaidri teikts, ka okupējošā valsts nedrīkst ievest civiliedzīvotājus. Un tam nav noilguma”-
  gribētos par šo dzirdēt valdības domas!!!

 13. Viss pareizi, var tikai piebilst, ka ja kāds te pretēji Ženēvas konvencijai ir ieradies tad viņam no šejienes ir jāaizbrauc.

 14. Šis godājamais kungs pareizi runā par to, kā visam vajadzētu būt brīvā, nacionālā Latvijas valstī.
  Diemžēl, viņš nav izpratis ( vai arī vienkārši nerunā par to), ka Latvija un latrviešu tauta nekādu brīvību nav ieguvusi. Padomju vara Latvijā nav kritusi. Tā ir tikai pārveidojusies, pielāgojusies un iefiltrējusies kapitālistiskajā sitēmā. Vēl šodien šeit daudzpartiju aizsegā valda internacionālais padomju režīms un ” tie, kas runā valsts vārdā”, nevis “dažkārt pieļauj bīstamas kļūdas”, bet gan apzināti un mēķtiecīgi piekopj Maskavas kremlim vajadzīgo politiku. Tieši pateicoties šīs padomju varas nesaimnieciskumam un antinacionālajai politikai, mūsu valsts ir izzagta un parādos iedzīta, bet sabiedrība dezorientēta un sašķelta, tādējādi radot vislabvēlīgākos iespējamos apstākļus Krievijas ekspansijai.

  • Jau 90-tajos gados neviens nespieda vairumu vēlētāju balsot par ZS, tagad ZZS, tautā tā sauktajiem “Sarkanajiem baroniem”, no kura simta deviņdesmīt bija PSKP ielikteņi. Kuri pirmkārt Saeimā ieviesa politisko tirgu es tev – tu man (Rumpīša – Ulmaņa iemainīšana pret premjera krēslu). Ar to arī sākās valsts izsaimniekošana un izzagšana, kura turpinās šodien.

 15. Nevaru iedomāties ,ka X stundā, vienā ierakumā ar ieroci rokās cīnīsies miljonārs šķēle,lembergs…. un gadījuma darbu strādnieks,bezdarbnieks ,kas vēl nav paspējis emigrēt no Latvijas. Streips izteicās, ka pirmam šāvienam atskanot,steigsies uz lidostu,droši tā pat domā arī citi kā no saeimas ,valdības ,ierēdniecības,tas protams neattiecās uz elksniņiem ,zariņiem,graudiņiem…..

  • Nerunā par citiem – vai vari pats sevi iedomāties ierakumā? Par to jau tas stāsts…

  • Ja šāvieni sāk skanēt nopietni, diez vai no lidostas vairs būs liela jēga.

   • tāpēc aizvakar raidījumā TV24 deputāts Seržants sacīja,ka ” varošie” sev ir sagatavojuši lielas piepūšamās laivas ar spēcīgiem motoriem.tās Kurzemes jūrmalā jau gaida…tikmēr Ilvess iepērk ieročus un divu nedēļu laikā var sapulcināt 70 000 lielu armiju, bet lietuviešu rokās jau ir rokasgrāmata “Kā rīkoties sākoties karam?”
    bet mēs esam pamesti likteņa varā…

 16. Izcili! Lieliskas atbildes, ko nevar apšaubīt.

Draugiem Facebook Twitter Google+