×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
23. aprīlis, 2015
Drukāt

Pavasara dzirkstis kopā ar “Jauno Jāņu orķestri”

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Grupas “Dzelzs vilks” izveidotā mūsdienu tautas mūzikas apvienība “Jauno Jāņu orķestris” 25. aprīlī, Lielās talkas dienas vakarā, lielus un mazus klausītājus aicina uz pavasarīgas enerģijas pilnu koncertu Rīgā, Mūzikas namā “Daile”. Koncertā skanēs gan klausītāju iemīļotās “Dzelzs vilka” dziesmas ar latviešu dainu vārdiem, gan gluži jaunas kompozīcijas un grupai pievienosies arī jauniešu koris “Atvars” diriģenta Jāņa Baltiņa vadībā.

Ideja izveidot neatkarīgu “mūsdienu tautas mūzikas” mūzikas apvienību “Dzelzs vilka” līderim Jurim Kaukulim dzimusi pirms nepilniem diviem gadiem, kad tapa jau trešais “vilku” albums ar latviešu tautasdziesmu vārdiem, ko paši mūziķi dēvēja par mūslaiku tautasdziesmām.

“Tas, ko darījām ar “Dzelzs vilku”, pēc sava prāta atlasot un apgūstot dainu tekstus mūsu muzikālajā izjūtā, laika gaitā arvien vairāk atšķīrās no tā, kā skan “Dzelzs vilks”. Līdz ar to nepieciešamība dibināt jaunu apvienību, “Jauno Jāņu orķestri”, bija tikai dabisks iesāktā ceļa turpinājums. Sastāvam pievienojās vairāki mūziķi, un nu esam neliela orķestra lielumā,” teic J. Kaukulis.

Likumsakarīga bijusi arī apvienības nosaukuma – “Jauno Jāņu orķestris” – izvēle. Kopš 2008. gada ik gadu ielīgošanas laikā Rīgā, Andrejsalā, grupa “Dzelzs vilks” rīkojusi plaši apmeklētu brīvdabas ielīgošanas pasākumu “Jaunie Jāņi”, kas kļuvis par ikgadēju pirmssvētku tradīciju. “Pasākumu vairs nerīkojam, tomēr nosaukumu mūsu nelielais orķestris ņem līdzi,” stāsta grupas mūziķi.

Lai gan “Jauno Jāņu orķestris” ar šādu nosaukumu pastāv kopš šā gada sākuma, tā repertuārā esošās mūzikas aizsākumi meklējami jau pirms desmit gadiem, kad iznāca “Dzelzs vilka” pirmais, dainu iedvesmotais albums, “Kur vakara zvaigzne lec”, kura tapšanas iniciatore toreiz bija izdevēja Iveta Mielava. Dainu vārdi kļuvuši par iedvesmu kopumā trim studijas albumiem, no kuriem pēdējie divi ir ar Mūzikas ierakstu gada balvu godalgotais “Uijā uijā nikni vilki” un “Jauno Jāņu orķestra” sastāvā iznākušais “Kālabad”, kura pamanāmāko dziesmu “Salā jūra Daugaviņa” balva “Zelta mikrofons” izvirzīja 2014. gada labāko dziesmu piecniekā, bet skatītāji balsoja par to “Muzikālās bankas” finālā.

“Jauno Jānu orķestris” sniedzis koncertus lielākajos Latvijas festivālos, pērnā gada pavasarī pulcējot plašu apmeklētāju loku arī albuma “Kālabad” prezentācijas lielkoncertā Sapņu fabrikā. “Pavasara saulgriežu noskaņa, dzīvības enerģija ir daudzās mūsu dziesmās, tāpēc jau otro gadu pēc kārtas rīkojam pavasara koncertu. Tas ir arī sākuma punkts mūsu vasaras koncertsezonai, kad uzstāsimies daudzās Latvijas pilsētās,” teic J. Kaukulis.

“Pavasara koncerta pirmajā daļā esam iecerējuši ceļot cauri jau labi zināmām “Dzelzs vilka” mūsdienu tautasdziesmām no albumiem “Kur vakara zvaigzne lec”, “Uijā uijā nikni vilki” un “Kālabad”, starpā iemetot pa kādai gluži svaigai, vēl neierakstītai kompozīcijai,” stāsta J. Kaukulis.

Tuvojoties “Jauno Jāņu orķestra” pavasara koncertam, grupa laidusi klajā šūpuļdziesmu “Mazais vilciņš”. Kā teic paši mūziķi – šī esot šūpuļdziesma nemierīgām sirdīm. “Ikvienā no mums, pieaugušos un bērnos, snauž mazs, bet sparīgs vilciņš jeb pirmatnējs spēks, kas gaida, kad varēs mosties un darīt lielas lietas. Ja vajag, arī kost. Mūsu šūpuļdziesma ir arī stāsts par visiem mazajiem vilciņiem, kas reiz būs lieli, un stāsts par mums, lielajiem, kuri grib pasargāt mazos no tā, ko saucam par dzīvi. Tautasdziesmu vārdi, ko uzgājām dainu skapī, mūsuprāt, skan gluži kā mantra ar rituālu spēku. Mūzika šo burvību tikai turpina skaņu zīmēs,” par dziesmu saka J. Kaukulis.

“”Jauno Jāņu orķestra” mūzika ir piedzīvojums un pārdzīvojums, vasaras saulgriežu nakts esence jebkurā citā gadalaikā ar visu tam piederošo – jokiem, alu, buršanos, uguni naktī un sirdī. Tautasdziesmās tas kvēlo un mēs tās oglītes vācam kopā, lai arī mūsdienās atgādinātu par to jaudu, kas mūs kā latviešus pavada gadsimtiem ilgi,” saka grupas dziedātāja un vijolniece Ieva Strode.

Koncertā grupai pievienosies arī Siguldas jauniešu koris “Atvars” diriģenta Jāņa Baltiņa vadībā. “Iedvesma rakstīt korim un grupai nāca no Dziesmu svētku lielkoncerta, kad mūsu dziesma “Klusiet jauni, klusiet veci” tika iekļauta svētku lielkoncerta sadziedāšanās albumā,” atklāj Kaukulis. “Siguldas kultūras jomas ļaužu pierunāts, pirmoreiz mūžā izmēģinājām, kā šī dziesma skan kopā ar kori. Nu šī ir attīstījusies tālāk, un jaunās skaņās – grupai un korim – ir apdarinātas vēl virkne mūsu dziesmu, kas pirmoreiz izskanēs koncertā mūzikas namā “Daile”.”

Varbūt noder

“Jauno Jāņu orķestris” koncerts – 25. IV 19.00 Rīgā, mūzikas namā “Daile”

Biļetes: “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv, mūzikas nama “Daile” kasē

Cena: EUR 8 – 15

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+