×
Mobilā versija
+7°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
30. aprīlis, 2015
Drukāt

Pavasara princeses no Inčukalna. Ciemojamies dārzaudzētavā

Foto - Uldis MuzikantsFoto - Uldis Muzikants

Pavasarī stādaudzētavā izvēlēties atraitnītes puķu dobei vai kastei ir teju neiespējami. Visas tik skaistas, tik košas smaida pretī ar saviem puķu ģīmīšiem! Arī aizbraucot no NIKA OZOLA stādaudzētavas Inčukalnā, vēl ilgi acu priekšā ņirb zils, oranžs, dzeltens puķu paklājs.

Atraitnītes ir krāsu dopings dārzos, kuros vēl trūkst citu puķu košuma un lapu zaļuma. Kaut vai vienam podiņam, lai acis patīk­sminātu, atradīsies vieta gan uz balkona, gan durvju priekšā, ir pārliecināts puķu audzētājs, SIA “Stādaudzētava Inčukalns” saimnieks Niks Ozols.

Vēsais laiks piebremzējis gan puķu augšanu, gan pircēju stādītkāri, taču līdz ar pirmajām siltajām dienām sācies īsts pavasara trakums. – Tagad ir īstais brīdis atraitnīšu stādīšanai. Kad tas izdarīts, aizmirsti un, kad atceries, priecājies! – atraitnīšu audzēšanas noslēpumu atklāj Niks.

Puķes sirdij un biznesam

Inčukalna atraitnītes visā to dažādībā un skaistumā varēs redzēt Siguldas apstādījumos, bet iegādāties savam dārziņam iespējams gan audzētavā, gan daudzos puķu veikalos visā Latvijā.

– Puķu tirgus ir aktīvs no aprīļa līdz jūlijam. Tad audzētavu var kaut vai aizslēgt. Ar sezonalitāti šajā biznesā jārēķinās, – stāsta saimnieks. Sortimenta dažādošanai savulaik piedāvāti arī skujeņi un citi dekoratīvie augi, taču – nekā. Tie, kuri brauc pēc puķu stādiem, izvēlas tikai tās. Par skujeņu laikiem atgādina vien pagalmā bagātīgi mūžzaļo augu stādījumi no 1995. gada, kad Niks sācis darboties.

Kādreiz Inčukalna audzētava piedāvāja dekoratīvo augu un tomātu stādus, aizrāvās ar viršu audzēšanu, taču bizness veica savas korekcijas, un tagad jau sešus gadus favorītes ir vasaras puķes. Lielās, plašās, ar modernām laistīšanas un ventilācijas sistēmām aprīkotās siltumnīcas tapušas ar Eiropas naudas atbalstu.

Viss noticis likumsakarīgi, jo Bulduru dārzkopības tehnikumā Niks ieguvis rūpnieciskā puķkopja, bet Latvijas Lauksaimniecības universitātē – agronoma dārznieka diplomu.

Izdevīgie jaunstādi un spraudeņi

Aprēķinot visus par un pret, Niks par izdevīgāko atzīst sēje­ņu, jaunstādu un apsakņoto spraudeņu iegādi no Latvijā uzticamās firmas “Onava” un zemnieku saimniecības “Bites”. Jau pagājis laiks, kad dārznieki praktizēja visu ciklu no sēkliņas līdz stādam. Tagad dārzniecībā dzīvība sākas tikai februārī, kad atvesti pirmie atraitnīšu jaunstādiņi. Tad sākas piķēšana, kopšana līdz aprīlim, maijam, kad ziedošās skaistules dodas tautās. Pēc tam atraitnīšu vietu ieņem vasaras puķes, kurām uz plauktiem jau tagad kļuvis par šauru. Tas, ko audzēs nākamajā sezonā, jāizlemj un jāpasūta līdz 1. novembrim. Tāpēc nākas atteikt dažam vairumpircējam, kurš attapies tikai pavasarī.

Atsevišķas audzētavas un dārzu saimnieki mēdz pārziemināt petūniju, fuksiju, pelargoniju un citu puķu mātesaugus un pavairot tos pavasarī ar spraudeņiem. – Darīt jau var, jo visas puķes, kuras mēs audzējam kā viengadīgās vasaras puķes, savā dzimtenē bez pārstājas aug visu laiku. Mazdārziņam tas varbūt der, taču lielaudzēšanā – nē, – atzīst Niks. Vēl viņš pārliecinājies, ka vislabākā un lētākā slimību un kaitēkļu apkarošanas metode ir profilakse. Visu vasaru dārzā augušam augam noteikti būs kaitēkļi, slimības. Pirms ziemas ienesot augu siltās telpās, kur trūks gaismas, puķe izstīdzēs, visas kaites saasināsies, kļūs par nejaucību perēkli. Tas, ko izdodas ietaupīt uz jaunstādu iegādes rēķina, var tikt izlietots cīņai par augu veselību. Tāpēc Inčukalnā pirms aukstā gadalaika visas siltumnīcas tiek iztīrītas un atstātas izsalt.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+