Kultūra
Kultūrpolitika

“Brāļi, brāļi, Liela diena, kur kārsim šūpulīti?” Pavasara saulgriežu sagaidīšana0

Publicitātes foto

Sagaidot Pavasara saulgriežus Rīgā, folkloras kopas aicina iedzīvotājus uz Lielās dienas svinībām Arkādijas parkā, Līvu laukumā un Kultūras centrā “Ritums”, LA.lv uzzināja Rīgas domē.

Svinību laikā ikvienam būs iespēja iepazīt un līdzdarboties tradicionālajos pavasara atnākšanas rituālos – saullēkta sagaidīšanā, kopīgā dziesmu dziedāšanā, šūpoļu pušķošanā, olu krāsošanā un ripināšanā, kā arī spēlēs un rotaļās.

Lielās dienas svinības sāksies trešdienas, 20. marta, rītā plkst. 6, kad Arkādijas parkā ikviens interesents tiek aicināts uz saullēkta sagaidīšanu. Līdz plkst. 8 folkloras kopu pavadībā pasākuma dalībnieki varēs iepazīt un piedalīties tradicionālajos, tautas folklorā balstītos veselības un skaistuma veicināšanas rituālos, kas raksturīgi Lielās dienas svinībām.

Lielās dienas svinībām raksturīgos rituālus sestdien, 23. martā, no plkst. 11 līdz 13 varēs iepazīt arī Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” filiāles pagalmā. Pasākumā “Aizsniegt sauli šūpolēs” kopā ar tautas mūzikas grupu “Teikas muzikanti” varēs izdziedāties, izdejoties un iet rotaļās, kā arī piedalīties olu ripināšanas sacensībās un radošajās darbnīcās.

Savukārt no plkst. 13 līdz 16 Lielās dienas svinības notiks Līvu laukumā, kur svinību dalībnieki aicināti šūpoties, kopīgi krāsot un ripināt olas, dancot un iet rotaļās. Lielās dienas sagaidīšanu un svinēšanu vadīs Rīgas folkloras kopu dalībnieki.

Ieeja pasākumos bez maksas.

Ceturtdien, 21. martā, Lielās dienas svētes notiks Katlakalnā. Te plkst. 6 visi aicināti uz Lielās dienas Saules sagaidīšanu atpūtas vietā “Nēģīši” Daugavas krastā – programmā gavilēšana, ugunskurs, putnu dzīšana, dziesmas, saules daudzināšana. Plkst. 8 – šūpoles, olu kaujas, kaulēšanās, rotaļas, svētku brokastis pie Katlakalna Tautas nama.

Ceturtdien, 21. martā, pirmo pavasara saullēktu kopā ar folkloras kopu “Stutes”plkst. 6 varēs sagaidīt Brenguļu alus sētā Beverīnas novadā.

Koknesieši ceturtdien, 21. martā, plkst. 6 no rīta aicināti Lielo dienu sagaidīt Baznīcas kalnā. Rīkotāji, biedrība “Baltaine”, sola: “Kursim uguni, būs spēles, rotaļas, olu ripināšana, šautriņu mešana, jāņem līdzi pīnītes, zīda lakats, pūpoli, apaļi rauši, dzērvenes, pēc tam šūpošanās Radošajā mājā.”

Arī Ķeguma novada Tomē pie Naktpērļu upītes (Baldones ceļš, mājas “Zarukalni”) Lielā diena tiks svētīta 21. martā plkst. 6 no rīta. Te ielīgot un iešūpot pasauli jaunam rītam varēs kopā ar Tomes tautas nama folkloras kopu “Graudi”. Līdzi groziņā – krāsotas oliņas.

Bet 24. martā, svētdien, plkst. 12 – 16 uz Lielās dienas rituāliem aicina Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs. Lielā dienā jeb pavasara saulgrieži ir laiks, kad daba un cilvēki svin gaismas uzvaru pār tumsu. Brīvdabas muzejā šajā dienā ir iespējams atgriezties pie senajām latviešu svētku tradīcijām – šūpoļu kāršanas un šūpošanās, olu kaujām un to krāsošanas, dažādām spēlēm un rotaļām, kā arī Putnu dzīšanas dziesmām.

 

LA.lv