×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
28. marts, 2012
Drukāt

Pavasarīgi aizkari skaistiem logiem

aizkari

Aizkari telpai var piešķirt dažādu noskaņu, piemēram, padarīt to saulaināku un gaišāku, mājīgāku un pat greznāku. “Materiāla daudzums ne vienmēr atkarīgs tikai no loga izmēriem un aizkaru konstrukcijas – noteikti jāņem vērā arī auduma veids, raksts un krokošanās,” iesaka tekstila dizainere Natālija Šuta.


 

Auduma veids

Pavasarīgiem aizkariem dzīvokļos lielākoties izvēlas vieglus, gaisīgus audumus, kuru sastāvā ir sintētika. Tos viegli kopt, un tie ir izturīgāki pret saules stariem un mazgāšanu. Turpretim vasaras mājās, vasarnīcās un lauku mājās nereti priekšroku dod dabisko šķiedru materiāliem – kokvilnai, linam utt. Ja izvēlas audumu, kura sastāvā ir vairāk par 60% dabisko šķiedru, jāņem vērā, ka aprēķinātajam auduma daudzumam jāpieskaita vēl 10%, jo dabiskie materiāli laika gaitā var sarauties.

 

Krokošanās

Svarīgi arī, cik bagātīgs būs auduma drapējums. Vieglie, plānie audumi labi krokojas un veido mīkstus viļņus, tāpēc šāda auduma vajadzēs vairāk. Savukārt biezie audumi krokojoties veido stingrākas līnijas, tāpēc krokojumam jāparedz mazāk auduma.

Arī aizkara stiprinājums ietekmē auduma krokošanos un nepieciešamo auduma daudzumu. Lai pareizi aprēķinātu, cik tad īsti auduma vajadzēs, jāņem vērā attiecīgi koeficienti – var izvēlēties vienu no diviem: pēc auduma veida vai pēc stiprinājuma veida.

Krokošanās koeficients pēc auduma veida:

* smagajiem audumiem – 1,7,

* organzai un līdzīgiem audumiem ar rakstu – 2,

* ļoti plānai organzai, zīdam u. tml. audumiem – 3.

Krokošanās koeficients pēc stiprinājuma veida:

* cilpas – 1,5/2,

* audumā iesisti riņķi – 2,

* aizkaru lente ar standarta savilkumu – 2,

* aizkaru lente ar smalku savilkumu – 2,5,

* aizkaru lente ar trīskāršu savilkumu – 2.

Sarēķināto auduma platumu tātad vēl pareizina ar attiecīgo koeficientu. Nepieciešamā auduma daudzumu aprēķina divējādi:

1) ņemot vērā loga izmērus, izvēlētā materiāla platumu un auduma raksta virzienu,

2) ņemot vērā loga izmērus, aizkaru augstumu un auduma raksta virzienu.

 

Ja ņem vērā auduma platumu
aizkari_1

Plānie audumi visbiežāk pieejami 2,80 m platuma ruļļos. Lai aprēķinātu nepieciešamo daudzumu, loga platums jāpareizina ar attiecīgā auduma krokošanās koeficientu. Šī formula derīga, ja paredzēto aizkaru augstums nepārsniedz auduma ruļļa platumu – 2,80 m (ieskaitot apmaļu tiesu augšā un apakšā).

Biezie aizkari visbiežāk ir 1,40, 2,80 un 3 m platumā. Ja iecerēto aizkaru garums iekļaujas kādā no šiem platumiem un zīmējums izkārtots virzienā no apmales līdz apmalei, tad, protams, var izmantot iepriekšējo formulu, lai aprēķinātu vajadzīgo auduma daudzumu. Aprēķina piemērs: loga platums x krokošanās koeficients.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ja ņem vērā paredzēto aizkaru augstumu

aizkari_2Ja aizkaru garums ir lielāks nekā izvēlētā auduma platums vai arī zīmējums izkārtots paralēli auduma apmalei, auduma daudzumu aprēķina citādi: ņemot vērā augstumu un sašujot vairākas auduma slejas kopā.

Šajā gadījumā jāņem vērā arī auduma raksta savietošanas intervāls (raports). Aprēķina piemērs: loga augstums + atlocījuma tiesa x nepieciešamo sleju daudzums + raports

(2,4 + 0,2) x 2 + 0,35 = 5,55 m.

 

 

Augšējais foto ir ilustratīvs.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+