×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Rasma, Rasa, Maira
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
29. marts, 2016
Drukāt

Pavasarīgs mielasts bitēm

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Vai bitēm stimulēšanai drīkst dot pērno medu ne tikai šūnās, bet arī vaļējo, sacukuroto? ANITA JELGAVAS NOVADĀ

– Piebarošanai der gan šūnu, gan vaļējais, sacukurojies medus, – skaidro biškopis Ivars Vaidzirdis no Jelgavas novada Zaļenieku pagasta, kurš apsaimnieko aptuveni 70 bišu saimju.

Magazīnas rāmīšus ar medu gulda tieši uz bišu ligzdas rāmjiem, zem sedziņas. Lai nesaspiestu bites un tās labāk piekļūtu saldajai mantai, šķērsām rāmjiem var novietot kociņus un medus šūnas likt uz tiem. Pēc kāda laika apskatās, kāda piekrišana medum. Ja viena puse izēsta, otru apgriež uz leju.

Bitēm var dot arī sacukurotu medu. Pikuci ievieto paplānā plastmasas maisiņā un to sadursta. Smaržīgo saini liek tieši virs bišu ligzdas. Ja apēd, to vēl papildina. Sacukuroto medu bites ēdīs, ja saimei tiešām trūks barības, bet paniekosies arī tad, ja barība pašu ligzdā vēl būs.

Bites stimulējot, saime strauji aug, un, ja cilvēkiem patīk lēkāt pa kokiem pēc spietiem, to var darīt, joko Ivars.

Viņš pats pavasarī bites nepiebaro un nestimulē, jo ziemai vajadzīgo barības daudzumu vienmēr iedod rudenī. Ja viss izdarīts, kā nākas, patlaban saimes vēl var netraucēt.

Bitenieks savā dravā nelieto arī par pavasara barību izslavēto kandiju, jo tā popularizēšana lielākoties ir ražotāju veicināta, nevis noteikti vajadzīga. Turklāt ar tam pievienotajiem nezināmas izcelsmes ziedputekšņiem saimē var ieviest slimību, vērtē Ivars.

Kad laiks kļūst silts un sāk ziedēt pūpoli, pavasara puķītes, par bišu barības krājumiem vairs nav jāuztraucas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+