×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.8°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
20. novembris, 2012
Drukāt

Pavediens tērauda stiprumā


Foto - LETAFoto - LETA

Zirnekļa tīmekļa pavediens ir viena no izturīgākajām šķiedrām dabā. Zinātnieki pierādījuši, ka tas ir piecas reizes izturīgāks par tāda paša diametra tērauda pavedienu. 


 

Žurnālā ”Nature” rakstīts, ka zirnekļa tīmeklis sastāv no divu veidu zīda pavedieniem. Pirmais ir stīvs un sauss, to izmanto pavedieniem, kuri iziet no ”tīkla” centra. Otrs – plānāks un lipīgāks, dēvēts par ”viskozo zīdu”. Šā veida zīdu izmanto, lai radītu spirāliskos pavedienus, kuru galvenā loma ir upura notveršana.

Tīmekļa izturību nodrošina abu pavedienu sarežģītais vijums. Interesanti, ka tam piemīt spēja kļūt mīkstākam vai stīvākam, lai varētu izturēt dažādu veidu smagumus. Tā kompleksā struktūra nodrošina, ka, vienam tīkla pavedienam pārtūkstot, kopējais tīkla spēks nevis samazinās, bet gan palielinās.

Zinātnieki Maksa Planka institūtā Vācijā atklājuši veidu, kā zirnekļa tīmekļa pavedienu padarīt trīs reizes stiprāku – pavedienu pārklāj ar cinku, titānu vai alumīniju, izraisot noteiktu jonu iekļūšanu šķiedrās un to reakciju ar proteīna struktūrām. Šī metode varētu palīdzēt izveidot īpaši izturīgus audumus un medicīnas materiālus, piemēram, mākslīgos kaulus un cīpslas.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+