×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
2. oktobris, 2014
Drukāt

Paver durvis Čalovska izdošanai ASV (6)

Foto: LETAFoto: LETA

Valdība nolēmusi nepārsūdzēt Eiropas Cilvēktiesību tiesas (ECT) spriedumu kibernoziegumos apsūdzētā Denisa Čalovska lietā, kas pavērtu iespēju viņu izdot tiesāšanai ASV. Tomēr Čalovska advokāti plāno vērsties ar pārsūdzību ECT.

Latvijas pārstāve starptautiskajās cilvēktiesību institūcijās Kristīne Līce man skaidroja: ja neviena no pusēm ECT lēmumu nepārsūdz, tad D. Čalovski būtu iespējams izdot ASV, sākot no 24. oktobra, kad būs stājies spēkā ECT pašreizējais spriedums. D. Čalovska advokāte Ilona Bulgakova man vakar apliecināja, ka esošais ECT spriedums tiks pārsūdzēts un pārsūdzību plānots iesniegt līdz oktobra beigām. Viņasprāt, esošajā ECT spriedumā neesot skarti cilvēktiesību aspekti, kas attiecas uz D. Čalovski, tostarp arī bažas par iespējamu spīdzināšanu, ja viņš tiktu izdots ASV.

ASV vēstniecība Latvijā uzsvēra, ka ASV ir gandarīta par esošo ECT spriedumu, kurā teikts, ka D. Čalovska izdošana ASV neraisa nekādus apsvērumus par cilvēktiesību jautājumiem. “Mēs saprotam, ka tiesas spriedums nav galīgs un ka D. Čalovskis plāno iesniegt apelāciju ECT Augstajā palātā, un pagaidām tiesa uzskata, ka izdošanas liegumam jāturpinās, līdz pašreizējais tiesas nolēmums stāsies spēkā vai līdz ECT izdos tālākos nolēmumus šajā lietā,” norāda ASV vēstniecība Latvijā. ASV puse izsaka pateicību Latvijas valdībai par centieniem pārliecināt ECT, ka nav jābūt nekādam liegumam D. Čalovska izdošanai ASV. “Mēs arī pateicamies Latvijas valdībai par nenogurstošajiem mēģinājumiem, lai D. Čalovskis beidzot stātos tiesas priekšā. Viņam izvirzītās apsūdzības ir ļoti nopietnas,” norāda vēstniecība. ASV puse atgādina, ka D. Čalovskis un viņa lietas līdzdalībnieki apsūdzēti par to, ka radījuši, atjaunojuši un uzlabojuši datorvīrusu un inficējuši ar to vismaz miljons datoru visā pasaulē, tostarp 40 000 no tiem ASV, kā dēļ privātpersonām, uzņēmējiem un valdības iestādēm ir nozagti vai pazaudēti desmitiem miljonu dolāru.

K. Līce skaidro, ka pārsūdzību vispirms ECT izskatītu piecu tiesnešu kolēģija, kas lemtu, vai lietu tālāk virzīt uz ECT Augsto palātu, kuras spriedums ir galējs un nepārsūdzams. Latvijas pārstāve teica, ka pārsūdzības gadījumā nav konkrētu termiņu lietas virzībai. Piecu tiesnešu kolēģija lēmumu par lietas virzību var pieņemt divu līdz trīs mēnešu laikā, bet, ja lieta nonāk Augstajā palātā, tad laiks nolēmuma pieņemšanai kļūst nenoteiktāks – tas var būt gan pusgads, gan var arī ilgt divus gadus.

ECT esošajā spriedumā konstatējusi, ka D. Čalovska izdošana ASV nebūtu pārkāpums, taču vienlaikus tiesa konstatēja pārkāpumus saistībā ar D. Čalovskim piemēroto drošības līdzekli. ECT nolēma, ka Latvijai D. Čalovskim jāmaksā 5000 eiro par nodarīto nemateriālo kaitējumu. ECT noraidīja D. Čalovska argumentu, ka izdošanas ASV gadījumā viņš būtu pakļauts spīdzināšanas un nesamērīga cietumsoda riskam.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

  1. Nevar sagaidīt kad tās durvis aizversies – aiz viņa. Cik tur vel var pieverst uzmanību šim lempim.

  2. Var tikai pabrīnīties, cik valstij maz interesē spējīgi speciālisti. Pofig, lai tiek Amerikai, tikai ne Latvijai. Kā vēl citādāk saukt šo valsti, ja ne Krištopāna iesauktajā…

  3. Izdot, neizdot. Ja pieķerts – vajadzēja kā filmā “Ņikita” , ja jau tāds super programētājs- 10 gadus lai atstrādā VID-ā, lāpot sistēmas caurumus !!!

  4. Nožēlojami! Termiņuzturēšanās atļaujas kreiviem gatavi dot un savu pilsoni gandrīz vai uz paplātes gatavi pasniegt. Nožēlojami!

  5. Latvijas pilsoņus nevajadzētu izdot, ja no viņu puses nav notikusi kāda vardarbība. ASV apsūdz Čalovski ekonomiskā noziegumā. Pie kam šis it kā Čalovska izdarītais noziegums veikts Latvijā. Jācenšas novērst nozieguma cēloņus.

  6. jāizdod un viss !!!

Draugiem Facebook Twitter Google+