Ja iemanās darboties ar 3D pildspalvu, dažu desmitu minūšu laikā var radīt oriģinālu izstrādājumu.
Ja iemanās darboties ar 3D pildspalvu, dažu desmitu minūšu laikā var radīt oriģinālu izstrādājumu.
LU publicitātes foto

Paver durvis uz inovāciju pasauli! 0

Jau šovakar 11 Latvijas pilsētās durvis apmeklētājiem vērs universitātes un institūti, kā arī citas ar zinātni un inovācijām saistītas organizācijas. Tāpat kā 30 citās Eiropas valstīs, arī Latvijā notiks ikgadējā Zinātnieku nakts.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 63
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi
Lasīt citas ziņas

Visvairāk pasākumu, kā ierasts, norisināsies galvaspilsētā Rīgā, tomēr zinātnieki viesus gaidīs arī Salaspilī, Jūrmalā, Jelgavā, Dobelē, Cēsīs, Valmierā, Ventspilī, Liepājā, Rēzeknē un Daugavpilī. Šīgada Zinātnieku nakts tēma ir inovācijas.

Ar pildspalvu auž pavedienu

Viena no inovācijām, ko Zinātnieku naktī varēs apskatīt un, ja paveiksies, pat izmēģināt darbībā, ir 3D pildspalvas. Līdz šim bija dzirdēts tikai par 3D printeriem, kas izdrukā ne jau papīra lapu kā parastās drukājamās iekārtas, bet gan telpiskus objektus. Taču 3D printeris drukā to, kas radīts datorā. Toties ar 3D pildspalvu telpisku objektu var radīt cilvēks. 3D pildspalvas būs apskatāmas Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Arhitektūras fakultātē Ķīpsalā. Fakultātes maģistrantūras students Matijs Babris stāsta, ka šādas pildspalvas meistarklasēs jau izmēģinājuši topošie arhitekti un bijuši sajūsmā par šo inovāciju sniegtajām iespējām. Arhitektūras studentiem šādas pildspalvas palīdz ātrāk īstenot savas idejas, lai ieskicētu, piemēram, dažādus maketus. Ar 3D pildspalvām var zīmēt gan uz papīra, izzīmējot detaļas dažādiem objektiem, gan arī gaisā, veidojot uzreiz visu iecerēto objektu. Pavediens no pildspalvas sastingst gaisā un ierīces lietotājs var justies gluži kā zirneklis, kurš auž pavedienu. Ja iemanās, desmit minūšu laikā var radīt pat nelielu Eifeļa torni. Matijs sola, ka Zinātnieku nakts apmeklēji varēšot paši sev uzzīmēt briļļu rāmjus vai kādas citas noderīgas lietiņas. Te gan jāmin, ka uz šo zinātnieku nakts pasākumu bija laikus jāpiesakās un 3D zīmēšanas grupās visas vietas jau pilnas. Tomēr Matijs pieļauj, ka pasākuma laikā radīsies kāds brīdis, kad inovāciju varēs izmēģināt arī citi apmeklētāji. Turklāt vērot citu darbošanos ar šo pildspalvu arī esot gana interesanti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Zinātnieku naktī Arhitektūras fakultātē notiks arī ieskaņas pasākums jauno zinātnieku konkursam “ResearchSlam”, kurā apmeklētājiem būs iespēja klausīties zinātnieku stāstus par savu darbu. Tāpat varēs darboties koka dizaina darbnīcā, kā arī asināt prātu, meklējot atbildes uz āķīgiem jautājumiem. Jaunākie apmeklētāji būs gaidīti Einšteina figūriņu darbnīcā, bet lielākie – aicināti izgatavot paši savus robotus.

Interesenti gaidīti arī citās RTU fakultātēs turpat Ķīpsalā: varēs iepazīties ar industriālo robotu “Kuka”, ko izmanto mašīnbūvē. “Latvenergo” radošajā laboratorijā ikviens varēs iemācīties lodēt, bet “Latenergi” labirintā, atbildot uz āķīgiem jautājumiem, noskaidrot, kāds zinātnieks katrs apmeklētājs ir. Varēs pat kāpt uz RTU jumta un tuvplānā aplūkot saules paneļus un vēja ģeneratoru. Ja apmeklēs jauno Laboratoriju māju, varēs iekāpt īstā helikopterā un uzzināt, kā darbojas lidmašīnas dzinējs, kā arī iepazīt nākotnes apģērbu materiālu – viedo tekstilu.

Savukārt RTU Inženierzinātņu vidusskolā Kronvalda bulvārī 1 varēs iemācīties izgatavot melu detektoru un frekvenču mērītāju, kā arī pārbaudīt zināšanas, pildot uzdevumus svešvalodās.

Aktīvas Zinātnieku naktī būs arī citas augstskolas. Ļoti plašu pasākumu klāstu piedāvā Latvijas Universitāte (LU). Piemēram, tās Botānikas muzejā Kronvalda bulvārī 4 varēs vērot mikroskopiskas sēnes, bet LU Sociālo zinātņu fakultāte piedāvā ekskursiju pa kādreizējo Rīgas geto teritoriju.

Savukārt Rīgas Stradiņa universitātē būs iespēja iemēģināt roku ar 3D zob­ārstniecības iekārtām. Apmeklētāji arī varēs uzzināt, kā var manipulēt ar cilvēka apziņu medijos un sociālajos tīklos, un, piedaloties simulācijas spēlē, iemācīties atšķirt viltus ziņas. Tāpat varēs ar virtuālās realitātes briļļu palīdzību ieraudzīt, kā cilvēka organismā darbojas vakcīna.

Ko darīt ārpus Rīgas?

Cēsīs inovācijas varēs iepazīt Vecā alus brūža kompleksā, kur RTU Cēsu filiāle kopā ar Vides risinājumu institūtu, ZINOO un citiem draugiem piedāvās radošus eksperimentus un darbnīcas. Latvijas Lauksaimniecības universitātē Jelgavā apskatei būs pie­ejams virtuālās realitātes aprīkojums, Ventspils Augstskola iepazīstinās apmeklētājus ar kosmosa ārēm, un Daugavpils Universitātē varēs izzināt ūdenstilpju noslēpumus, kā arī apmeklēt observatoriju un iepazīt zvaigznes.

Reklāma
Reklāma

LU Bioloģijas institūts aicina uz Papi, kur varēs vairāk uzzināt par putnu gredzenošanu un, iespējams, pat piedalīties lidoņu ķeršanā un gredzenošanā.

Zinātnieku nakts ir Eiropas mēroga pasākums, kas veltīts populārzinātnei un saistošai zināšanu ieguvei. Tā notiek katru gadu septembra pēdējā piektdienā. Vairāk par Zinātnieku nakts norisēm var uzzināt vietnē www.zinatniekunakts.lv.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.