Foto-LETA/AFP

Pāvesta Franciska vizīte Brazīlijā iezvana pārmaiņas katoļu baznīcā 0

Romas katoļu baznīcas pāvests Francisks noslēdzis nedēļu ilgo vizīti Brazīlijā, kas bija viņa pirmais ārvalstu brauciens kopš stāšanās amatā šā gada martā. Piedaloties vairākos Pasaules jaunatnes dienu pasākumos, Argentīnā dzimušais pāvests mudināja kristiešus sapurināt iesīkstējušo baznīcas institūciju un ticīgos kļūt atvērtākiem pret mazturīgāko un atstumtāko sabiedrības daļu.

Reklāma
Reklāma

 

“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 27
Lasīt citas ziņas

Viņš arī paziņoja, ka nākamās Pasaules jaunatnes dienas notiks 2016. gadā Polijas pilsētā Krakovā.

 

Pret sociālo netaisnību

Savas vizītes laikā pāvests piedalījās virknē pasākumu, uzstājoties ar piecpadsmit runām. Par spīti dažām organizatoriskām ķibelēm gan Vatikāns, gan brazīlieši Franciska vizīti un dalību plaši apmeklētajos Pasaules jaunatnes dienu pasākumos novērtēja ļoti atzinīgi. Septiņu dienu garumā viņam nemitīgi sekoja televīzijas kameras, un katra pāvesta uzstāšanos Brazīlijas televīzija demonstrēja tiešraidē. “Ar savu ģenialitāti, vienkāršo runas veidu, sirsnību un smaidu viņš radīja ļoti pozitīvu tēlu,” ASV laikrakstam “Maimi Herald” pāvesta vizīti komentēja Riodežaneiro universitātes socioloģe Cecīlija Mariza. “Franciska koncentrēšanās uz sociālo taisnīgumu un atstumto iedzīvotāju daļu atspoguļoja viņa franciskāņa pārliecību.” Apskatniece arī atzīmēja, ka savās runās pāvests nelietoja frāzi “katoļu baznīca”, bet sprieda par ticību kopumā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vatikāna apskatnieki norāda, ka Franciska pirmā ārvalstu vizīte sniedza ieskatu viņa pontifikāta darba kārtībā, kurā vadošu vietu ieņem cīņa par sociālo taisnīgumu. Viņš tikās ar pilngadību nesasniegušiem ieslodzītajiem un kādā Brazīlijas slimnīcā iestājās pret narkotiku legalizāciju.

Savā pirmajā Brazīlijas misē viņš īpaši vērsās pie jauniešiem, aicinot viņus atteikties no “ātri gaistošiem ideāliem, piemēram, naudas, panākumiem, varas, baudas”. Par zīmīgu kļuva pāvesta pagājušās ceturtdienas gājiens pa vienu no Riodežaneiro graustu rajoniem. Uzrunā tur dzīvojošajiem Francisks pauda atbalstu korupcijas apkarotājiem un uzteica miljoniem brazīliešu, kuri pēdējā laikā izvērš demonstrācijas pret sociālo nevienlīdzību un netaisno valsts naudas sadali. “Ikvienam atbilstoši viņa iespējām un atbildībai vajadzētu sniegt personīgu atbalstu, lai izbeigtu tik izplatīto sociālo netaisnību,” sacīja Francisks.

Par pāvesta vizītes un Pasaules jaunatnes dienu kulminācijas brīdi kļuva Franciska vadītais dievkalpojums Kopakabanas pludmalē. Tas pulcēja trīs miljonus cilvēku no 170 valstīm, kurus pāvests aicināja izplatīt ticību un celt jaunu pasauli, balstoties uz mīlestību un iecietību. Franciska dievkalpojumā klāt bija arī Brazīlijas un Argentīnas prezidentes Dilma Rusefa un Kristina Kirhnere, kā arī Bolīvijas valsts galva Evo Moraless. “Baznīcai ir vajadzīgs jūsu entuziasms, radošums un prieks,” uzrunājot Pasaules jaunatnes dienu noslēguma mises dalībniekus, sacīja Francisks.

 

Labāk morāls ateists, nekā apšaubāms kristietis

Brazīlijas apmeklējuma pēdējā dienā Francisks uzrunāja arī tieši katoļu priesterus, aicinot viņus īpaši vērīgi uzmanīt savas draudzes un izbeigt “klerikālo” kultūru, kurā baznīctēviem labpatīk sevi “celt uz pjedestāliem”. Šādu augstprātību Francisks nodēvēja par “līdzdalību grēkā”.

Drīz pēc stāšanās pāvesta amatā Francisks aizsāka Vatikānā virkni reformu, un arī Brazīlijas vizītes laikā viņš sacījās tās turpināt. Pāvests izveidojis īpašu komisiju, kurai uzdots izrevidēt virknē skandālu iesaistīto Vatikāna banku. Tāpat Francisks pauda apņēmību iznīdēt “drausmīgos seksa skandālus, kas aptraipījuši baznīcas reputāciju”.

Reklāma
Reklāma

Apskatnieki norāda, ka Franciska darbības reizēm var likt bažīties Vatikāna konservatīvajam spārnam, kurš deklarējis, ka mazāka baznīca ar dievbijīgākiem ticīgajiem būtu labāka nekā “liela telts”, zem kuras ikviens var patverties. Taču, Riodežaneiro uzrunājot katoļu priesterus, Francisks uzsvēra, ka ir nesamierināms “lielās telts” aizstāvis.

Sava pontifikāta pirmajos mēnešos pāvests vairījās paust baznīcas nostāju abortu un viendzimuma laulību jautājumos. Tiesa, vakar pirms izlidošanas uz Romu, brazīliešu žurnālistu taujāts par attieksmi pret homoseksuālistiem, Francisks atbildēja: “Ja cilvēks ir homoseksuālis un tiecas pie Dieva un viņam ir laba griba, kas gan es esmu, lai šādu cilvēku nosodītu?” Vienlaikus viņš uzsvēra, ka baznīca ir pret homoseksuālisma propagandu.

Lielāku uzsvaru pāvests Francisks gan liek uz nabadzības apkarošanu un kalpošanu mazturīgajiem, sociāli atstumtajiem un slimajiem. Viņš mazgājis kājas sieviešu cietuma ieslodzītajām, tostarp kādai musulmaņu sievietei. “Franciska Brazīlijas apmeklējums noteikti iedvesmos jaunas mācības. Bet šis pāvests nav tikai sludinātājs. Viņš, liekas, ir pāvests, kurš strādā vienotības vārdā, kurš mēģina novērst sašķeltību. Viņam pat varētu būt pieņemams ateisms, jo, kā pats teica, viņš priekšroku dod morālam ateistam, nevis kristietim ar apšaubāmām vērtībām,” atzīmē britu laikraksts “The Guardian”. Ne velti Francisks jau iesaukts par “cilvēku pāvestu”.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.