×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.5°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
6. oktobris, 2012
Drukāt

Pāvesta sulainim piespriests 18 mēnešu cietumsods

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Pāvesta Benedikta XVI bijušajam sulainim Paolo Gabrielem sestdien, 6.oktobrī, tika piespriests 18 mēnešu ilgs cietumsods par slepenu dokumentu nolaupīšanu un nodošanu atklātībai.

Tiesas priekšsēdētājs Džuzepe Dalla Rore sākotnēji piesprieda apsūdzētajam prokuratūras pieprasītos trīs gadus cietumā, taču tūlīt samazināja izciešamā soda laiku līdz 18 mēnešiem, pamatojoties uz viņa iepriekš sniegtajiem pakalpojumiem katoļu baznīcai un to, ka viņš iepriekš nav sodīts, kā arī ņemot vērā Gabrieles atvainošanos pāvestam.

Vatikāna pārstāvis Federiko Lombardi jau paziņojis, ka pāvests, visticamāk, apžēlos notiesāto bijušo sulaini, taču atteicās atklāt, kad tas varētu notikt.

Gabriele tika atzīts par vainīgu Vatikāna dokumentu zādzībā. Starp vairākiem simtiem nozagto dokumentu bija arī kardinālu un politiķu privātās vēstules. Daļa no tiem bija marķēti ar Benedikta pašrocīgu atzīmi: “Iznīcināt”.

Savā pēdējā vārdā Gabriele paziņoja, ka rīkojies, vadoties no savas “iekšējās mīlestības pret Kristus baznīcu un tās vadītāju šajā pasaulē”.

“Es nejūtos kā zaglis,” piebilda apsūdzētais.

Arī viņa advokāte aicināja tiesu būt iecietīgai, jo viņas klientu vadījuši “morāli motīvi” un ka viņš nekādā ziņā nav vēlējies kaitēt nedz baznīcai, nedz pāvestam.

Jau no paša sākuma bijušais sulainis apgalvoja, ka vēlējies izskaust “ļaunumu un korupciju”, kurā ieslīdzis Vatikāns, norādot, ka 85 gadus vecais pāvests neesot bijis pietiekami informēts vai ka viņš, iespējams, pat ticis manipulēts.

Izmantojot segvārdu “Marija”, Gabriele vairākus mēnešus uzturēja sakarus ar kādu itāļu žurnālistu, kuram nodeva izzagtos dokumentus.

Lai gan viņš tiesā atzina, ka nodevis atklātībai Svētā krēsla dokumentus, apsūdzētais uzsvēra, ka ir nevainīgs.

Vienīgā vaina, ko atzina Gabriēle, ir pāvesta uzticības nodošana.

Saskaņā ar Vatikāna žandarmērijas sniegto informāciju kratīšanas laikā Gabriēles mājās tika atrasti vairāk nekā tūkstotis dokumentu, kā arī daudz izdevumu par brīvmūrniekiem, spiegošanas tehniku un Svētā krēsla finansēm.

Gabriēle apgalvo, ka žandarmi pārkāpuši viņa tiesības, ieslogot aizturēto uz 53 dienām divās izolētās istabās, kurās pirmās trīs nedēļas 24 stundas diennaktī netika nodzēsta gaisma.

Tikmēr itāļu žurnālists Džanluidži Nucci, kuram gGbriēle nodevis nozagtos dokumentus, paziņojis, ka bijušais sulainis esot varonis, un norādījis, ka jāizmeklē būtu dokumentos atrodamie fakti, nevis to nopludināšanas apstākļi.

No materiāliem, kas publicēti Nucci grāmatā “Viņa svētība: Benedikta XVI slepenie dokumenti”, izriet, ka katoļu baznīcas valsti pārņēmušas intrigas un cīņa par varu.

Vatikāna kriminālkodekss nav grozīts kopš 19.gadsimta, un pāvests joprojām bauda ārkārtīgi lielas pilnvaras. Cita starpā baznīcas galva jebkurā brīdī var lietu izbeigt.

Fakts, ka Benedikts to līdz šim nav izdarījis un ka tiesas zālē tikuši ielaisti žurnālisti, liecina, ka pāvests vēlas panākt lielāku caurskatāmību baznīcas valsts pārvaldē, norāda eksperti.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+