×
Mobilā versija
+4°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
26. jūnijs, 2012
Drukāt

Pavļuts: tiesas spriedums tarifu lietā izgaismo vairākas problēmas

Foto - LETAFoto - LETA

Administratīvās apgabaltiesas spriedums Latvijas energokompānijas “Latvenergo” diferencēto tarifu lietā izgaismo vairākas problēmas, un situācija ir vērtējama neviennozīmīgi, aģentūrai BNS pavēstīja ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts.

“No vienas puses, “Latvenergo” mērķis, veidojot diferencēto tarifu, bija palīdzēt mazturīgajām sabiedrības grupām krīzes periodā. No otras puses, patlaban redzam, ka ne visi starta tarifa maksātāji patiešām ir tie, kuriem materiālā situācija neļautu maksāt pilnu tarifu, bet “Latvenergo” šos iedzīvotājus ar zemāku elektrības tarifu tādējādi atbalsta. Piemēram, daudzbērnu ģimenes, kam ir lielāks elektroenerģijas patēriņš un kam šāds atbalsts būtu nepieciešams visvairāk, ar lielu varbūtību iekļaujas to grupā, kas maksā augstāko pamata tarifu. Tāpēc ir pamatotas šaubas, vai sākotnējais mērķis ir sasniegts. Pēc Ekonomikas ministrijas ekspertu sākotnējās iepazīšanās ar tiesas spriedumu, tiesa secinājusi, ka zemāka tarifa noteikšana kādam lietotāju lokam uzņēmumam nav rentabla un tas nevar ar tarifiem veidot sociālās palīdzības atbalsta rīkus. Tiesa principā ir atzinusi, ka tarifu kāpums būtu pamatots, bet apšauba veidu, kā tas ir īstenots. Ņemot vērā, ka lietā iesaistītās puses jau ir paziņojušas, ka spriedumu pārsūdzēs, ir svarīgi patlaban sabiedrībai nodrošināt skaidrību un informācijas pieejamību par turpmāko procesu, kā arī spēkā esošajiem tarifiem un tarifu veidošanos kopumā,” sacīja Pavļuts.

Vienlaikus viņš uzsvēra – ņemot vērā, ka tiesas sprieduma stāšanās spēkā automātiski nozīmētu nepieciešamību “Latvenergo” izstrādāt jaunu tarifu piedāvājumu, “Latvenergo” laiks līdz galīgajam tiesas spriedumam ir jāizmanto lietderīgi un jāizvērtē līdzšinējā tarifa piedāvājuma efektivitāte un atbilstība gan sabiedrības, gan uzņēmuma attīstības interesēm, kā arī jāapsver iespējas izstrādāt alternatīvus mehānismus, kā atbalstīt sabiedrības maznodrošinātākās grupas.

Savukārt Pavļuta preses sekretāre Daiga Grūbe aģentūrai BNS pavēstīja, ka ekonomikas ministrs arī uzskata, ka “Latvenergo” diferencēto tarifu lieta ir vēl viens apstiprinājums, ka valsts uzņēmumu pārvaldībā ir nepieciešamas reformas, jo esošā sistēma nostāda ministrijas pretrunīgā situācijā. “Šajā gadījumā uzdevums izstrādāt sociāli atbildīgu tarifu paaugstināšanas piedāvājumu nācis no Ekonomikas ministrijas, kas vienlaikus ir gan uzņēmuma kapitāla daļu turētāja un uzņēmuma komerciālo, stratēģisko mērķu noteicēja, gan enerģētikas politikas veidotāja. Valsts kapitāla daļu pārvaldības reforma palīdzētu šīs dažādās ministrijas kompetences nodalīt atbilstoši labas pārvaldības principiem un samazināt politisko iejaukšanos uzņēmuma darbībā,” teica Grūbe.

Aģentūra BNS jau vēstīja, ka Administratīvā apgabaltiesa 26.jūnijā nolēma atcelt “Latvenergo” diferencētos elektroenerģijas tarifus, kas stājās spēkā pērn 1.aprīlī.

Spriedums gan vēl nav stājies spēkā, jo to vēl var pārsūdzēt Augstākās tiesas Senātā 30 dienu laikā, iesniedzot kasācijas sūdzību Administratīvajā apgabaltiesā.

SPRK 2011.gada sākumā apstiprināja “Latvenergo” meitasuzņēmuma “Sadales tīkls” elektroenerģijas sadales sistēmas pakalpojumu diferencētos tarifus. Tiesa saņēma vairākus pieteikumus par šā lēmuma atcelšanu, un tika ierosinātas administratīvās lietas.

“Latvenergo” elektroenerģijas gala tarifs patērētājiem no 2011.gada 1.aprīļa pieauga par 21%. Visām mājsaimniecībām par pirmajām 1200 kilovatstundām (kWh) jāmaksā līdzšinējais starta tarifs – 0,0825 lati (Ls)/kWh, savukārt no 1201 kWh tiek piemērots pamata tarifs – 0,1074 Ls/kWh.

“Lursoft” informācija liecina, ka “Enefit” Komercreģistrā reģistrēts 2006.gada maijā, uzņēmuma pamatkapitāls ir 200 tūkstoši latu un vienīgais īpašnieks – Igaunijas energokompānija “Eesti Energia”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+