Kultūra
Teātris un kino

Viss “Spēlmaņu nakts” balvas nominantu saraksts. Līderos “Pūt, vējiņi!”, “Mumu” un “Liepāja – Latvijas galvaspilsēta”0


Skats no izrādes “Pūt, vējiņi!”
Skats no izrādes “Pūt, vējiņi!”
Kristapa Kalna foto

Otrdien, 18. jūnijā, Latvijas Teātra darbinieku savienība paziņoja ikgadējās teātra izcilības balvas “Spēlmaņu nakts” nominantus.

Šogad visvairāk nomināciju saņēmušas izrādes “Pūt, vējiņi!”, “Mumu” (abām septiņas nominācijas, arī “Gada lielās formas izrāde” un “Gada režisors”) un “Liepāja – Latvijas galvaspilsēta” (sešas nominācijas, arī “Gada lielās formas izrāde” un “Gada režisors”).

Dailes teātris un Liepājas teātris pavisam izpelnījies 17, bet Latvijas Nacionālais teātris – 16 nominācijas.

Vairāk nekā simt sezonas jauniestudējumus noskatījās, izvērtēja un nominantus izvirzīja žūrijas komisija – teātra kritiķe, zinātniece, teātra vietnes “Kroders.lv” galvenā redaktore, žūrijas komisijas priekšsēdētāja Ieva Rodiņa; teātra kritiķe un zinātniece Maija Svarinska; teātra kritiķis Normunds Akots; teātra kritiķis, laikraksta “Diena” žurnālists Atis Rozentāls; žurnālists un dramaturgs Uģis Segliņš.

Nominēto izrāžu skate noritēs no 2019. gada 6. līdz 10. novembrim, uz kuru tiks aicināti ārvalstu kritiķi, bet 11. novembrī plānota skates noslēguma konference.Ņemot vērā lielo oriģināldramaturģijas darbu pienesumu Latvijas teātros šajā sezonā, kas ir vērtējama kā ļoti pozitīva tendence, žūrija nolēmusi pretendentus nominācijā “Gada sasniegums oriģināldramaturģijā” paziņot oktobrī.

Nozīmīgākie iestudējumi

Gada lielās formas izrāde:
1. “Hamlets” – Valmieras Drāmas teātris, režisore Indra Roga
2. “Liepāja – Latvijas galvaspilsēta” – Liepājas teātris, režisors Valters Sīlis
3. “Mumu” – M. Čehova Rīgas Krievu teātris, režisors Viesturs Kairišs
4. “Pūt, vējiņi!” – Latvijas Nacionālais teātris, režisors Elmārs Seņkovs
5. “Vēstures izpētes komisija” – Jaunais Rīgas teātris, režisors Alvis Hermanis

Gada mazās formas izrāde:
1. “Dēls” – Dailes teātris, režisors Intars Rešetins
2. “Kalpones” – Dailes teātris, režisors Viesturs Meikšāns
3. “Kliedzēji” – Daugavpils teātris, režisors Viesturs Roziņš
4. “Mārtins Īdens” – Valmieras Drāmas teātris, režisors Klāvs Mellis
5. “Pēc grāmatas motīviem” – Dirty Deal Teatro, režisors Valters Sīlis
6. “Zenta Mauriņa. Dokumentālie sapņi” – režisore Kristīne Krūze

Gada izrāde bērniem:
1. “Kazlēns, kas prata skaitīt līdz desmit” – Latvijas Leļļu teātris, režisore Vija Blūzma
2. “Perturbons” – Kvadrifrons, režisore Paula Pļavniece
3. “Polianna” – Liepājas teātris, režisors Dž. Dž. Džilindžers
4. “Salātlapiņa” – Latvijas Leļļu teātris, režisors Viesturs Roziņš
5. “Spokuskopija” – Rēzeknes teātris “Joriks”, režisors Edgars Niklasons

Gada izrāde pusaudžiem
1. “Pavasaris” – Kvadrifrons, Valmieras vasaras teātra festivāls, režisore Alisja Goigelina
2. “Piramīda” – Dirty Deal Teatro, režisors Viesturs Roziņš
3. Tikšanās vieta – “Rīgas pilsētas II teātris” – Latvijas Nacionālais teātris, režisors Valters Sīlis

Labākie individuālie sniegumi

Gada režisors:
1. Alvis Hermanis – “Vēstures izpētes komisija” (Jaunais Rīgas teātris)
2. Viesturs Kairišs – “Mumu” (M. Čehova Rīgas Krievu teātris), “Klīstošais Holandietis” (Latvijas Nacionālā opera un balets)
3. Intars Rešetins – “Dēls” (Dailes teātris), “Patiesība” (M. Čehova Rīgas Krievu teātris)
4. Viesturs Roziņš – “Kliedzēji” (Daugavpils teātris), “Piramīda” (Dirty Deal Teatro), “Salātlapiņa” (Latvijas Leļļu teātris)
5. Elmārs Seņkovs – “Pūt, vējiņi!” (Latvijas Nacionālais teātris)
6. Valters Sīlis – “Liepāja – Latvijas galvaspilsēta” (Liepājas teātris), “Tikšanās vieta – Rīgas pilsētas II teātris” (Latvijas Nacionālais teātris), “Pēc grāmatas motīviem” (Dirty Deal Teatro)

Gada aktrise:
1. Lauma Balode – Zenta Mauriņa izrādē “Zenta Mauriņa. Dokumentālie sapņi”
2. Zane Dombrovska – Aleksandra Beļcova izrādē “Meistars un Aleksandra” (“Kultūrmarka”)
3. Rēzija Kalniņa – Marķīze de Merteija izrādē “Bīstamie sakari”, Kundze izrādē “Kalpones”, Eleonora izrādē “Lauva ziemā” (Dailes teātris)
4. Inese Kučinska – Bernarda Alba izrādē “Bernardas Albas nams” (Liepājas teātris)
5. Ilze Ķuzule-Skrastiņa – Solanža izrādē “Kalpones”, Abigaila Viljamsa izrādē “Salemas raganas”, Lulū izrādē “Lulū” (Dailes teātris)
6. Ieva Segliņa – Klēra izrādē “Kalpones” (Dailes teātris)

Gada aktieris:
1. Rolands Beķeris – Normans izrādē “Ģērbējs” (Liepājas teātris)
2. Egons Dombrovskis – Roberto Zuko izrādē “Roberto Zuko” (Liepājas teātris)
3. Andris Keišs – Vīlers izrādē “Linda Vista” (Jaunais Rīgas teātris)
4. Ģirts Ķesteris – Pjērs izrādē “Dēls” (Dailes teātris)
5. Mārtiņš Meiers – Hamlets izrādē “Hamlets” (Valmieras Drāmas teātris)
6. Kaspars Znotiņš – lomas izrādē “Vēstures izpētes komisija” (Jaunais Rīgas teātris)

Gada aktrise otrā plāna lomā:
1. Marija Bērziņa – Vija izrādē “Aka”, Gundega izrādē “Cīrulīši” (Latvijas Nacionālais teātris)
2. Lolita Cauka – Orta izrādē “Pūt, vējiņi!” (Latvijas Nacionālais teātris)
3. Ilze Pukinska – Anna izrādē “Mārtins Īdens” (Valmieras Drāmas teātris)
4. Jeļena Sigova – Dorota izrādē “Jūras vējš” (M. Čehova Rīgas Krievu teātris)
5. Vita Vārpiņa – Anna izrādē “Dēls” (Dailes teātris)
6. Guna Zariņa – lomas izrādē “Vēstures izpētes komisija” (Jaunais Rīgas teātris)

Gada aktieris otrā plāna lomā:
1. Vilis Daudziņš – Karls izrādē “Latviešu laupītāji”, Boss Finlijs izrādē “Jaunības putns ar saldo balsi”, lomas izrādē “Vēstures izpētes komisija” (Jaunais Rīgas teātris)
2. Lauris Dzelzītis – Ričards izrādē “Lauva ziemā” (Dailes teātris)
3. Mārtiņš Kalita – lomas izrādē “Liepāja – Latvijas galvaspilsēta” (Liepājas teātris)
4. Pēteris Liepiņš – Henks izrādē “Alvas sieviete” (Dailes teātris)
5. Mārcis Maņjakovs – Elmārs izrādē “Cīrulīši” (Latvijas Nacionālais teātris)

Gada debija vai jaunie skatuves mākslinieki:
1. Kārlis Arnolds Avots – Mārtins Īdens izrādē “Mārtins Īdens” (Valmieras Drāmas teātris)
2. Anna Nele Āboliņa – lomas izrādē “Zenta Mauriņa. Dokumentālie sapņi”, Paula Daniela izrādē “Mārtins Īdens” (Valmieras Drāmas teātris), Helēna izrādē Jūras vējš (M. Čehova Rīgas Krievu teātris)
3. Elīna Hanzena – Ofēlija izrādē “Hamlets” (Valmieras Drāmas teātris)
4. Agris Krapivņickis – Ruduks izrādē “Kliedzēji” (Daugavpils teātris)
5. Ance Kukule – režija izrādei “Klitaimnestra”
6. Klāvs Mellis – režija izrādēm “Mārtins Īdens” (Valmieras Drāmas teātris), “Himna” (“Kvadrifons”)
7. Jēkabs Reinis – Uldis izrādē “Pūt, vējiņi!” (Latvijas Nacionālais teātris)
8. Toms Veličko – Nikolā izrādē “Dēls” (Dailes teātris)

Gada scenogrāfs vai leļļu mākslinieks:
1. Uģis Bērziņš – scenogrāfija izrādei “Liepāja-Latvijas galvaspilsēta” (Liepājas teātris)
2. Natālija Davidoviča, Ilze Egle – lelles izrādei “Mumu” (M. Čehova Rīgas Krievu teātris)
3. Reinis Dzudzilo – scenogrāfija izrādei “Klīstošais Holandietis” (Latvijas Nacionālā opera un balets)
4. Aigars Ozoliņš – scenogrāfija izrādēm “Cīrulīši” (Latvijas Nacionālais teātris), Polianna, Ķiršu dārzs (Liepājas teātris)
5. Monika Pormale – scenogrāfija izrādei “Pūt, vējiņi!” (Latvijas Nacionālais teātris)
6. Mārtiņš Vilkārsis – scenogrāfija izrādēm “Hamlets” (Valmieras Drāmas teātris), Bīstamie sakari (Dailes teātris), “Roberto Zuko” (Liepājas teātris)

Gada kostīmu vai grima mākslinieks:
1. Krista Dzudzilo – kostīmi izrādei “Klīstošais Holandietis” (Latvijas Nacionālā opera un balets)
2. Anna Heinrihsone – kostīmi izrādēm “Hamlets” (Valmieras Drāmas teātris), Apmānītā (Jaunais Rīgas teātris)
3. Romāns Kaboško – grims izrādei “Mumu” (M. Čehova Rīgas Krievu teātris)
4. Kristīne Pasternaka – kostīmi izrādēm “Mana skaistā lēdija” (M. Čehova Rīgas Krievu teātris), “Pajaci” (Latvijas Nacionālā opera un balets)
5. Liene Rolšteina – kostīmi izrādei “Ķiršu dārzs” (Liepājas teātris)
6. Ilze Vītoliņa – kostīmi izrādēm “Bīstamie sakari”, “Kalpones” (Dailes teātris)

Gada gaismu mākslinieks:
1. Mārtiņš Feldmanis – par darbu sezonā Liepājas teātrī, M. Čehova Rīgas Krievu teātrī, Dailes teātrī
2. Oskars Pauliņš – par darbu sezonā Latvijas Nacionālajā teātrī, M. Čehova Rīgas Krievu teātrī, Latvijas Nacionālajā operā un baletā, Jaunajā Rīgas teātrī
3. Jānis Sniķers – “Sapņotāji” (Dailes teātris), “Mārtins Īdens” (Valmieras Drāmas teātris), “Pēc grāmatas motīviem” (Dirty Deal Teatro)
4. Toms Streilis – “Cīrulīši”, “Zem diviem karogiem”, “Latvieši” (Latvijas Nacionālais teātris)
5. AJ Vaisbārds – “Burvestība” (Latvijas Nacionālā opera un balets)

Gada video mākslinieks:
1. -8 – “Hamlets”, “(Ne)stāsti man pasakas” (Latvijas Nacionālā opera un balets)
2. Dāvis Andersons – “Dēls” (Dailes teātris)
3. Artis Dzērve – “Roberto Zuko” (Liepājas teātris), “Lulū” (Dailes teātris)
4. Mārtiņš Vilkārsis – Hamlets (Valmieras Drāmas teātris)
5. Toms Zeļģis – “Cīrulīši” (Latvijas Nacionālais teātris)
6. Toms Zeļģis, Linda Ģībiete – “Ceļojums uz Ziemeļiem” (Latvijas Nacionālais teātris)

Gada kustību mākslinieks:
1. Kristīne Brīniņa – “Liepāja-Latvijas galvaspilsēta” (Liepājas teātris)
2. Liene Grava – “Patiesība” (M. Čehova Rīgas Krievu teātris)
3. Jana Jacuka – “Mumu” (M. Čehova Rīgas Krievu teātris)
4. Elīna Lutce – “Klīstošais Holandietis”, “Karmelīšu dialogi” (Latvijas Nacionālā opera un balets)
5. Aleksandrs Ļimins – “Ķiršu dārzs” (Liepājas teātris)
6. Jānis Purviņš, Agate Bankava – “Pūt, vējiņi!” (Latvijas Nacionālais teātris)

Gada muzikālās partitūras autors:
1. Arturs Maskats – “Ģērbējs” (Liepājas teātris)
2. Edgars Mākens – “visas manas vājības ir tavas lūpas”, “Par tēviem” (Latvijas Nacionālais teātris)
3. Jēkabs Nīmanis – “Ceļojums uz Ziemeļiem” (Latvijas Nacionālais teātris), Kliedzēji (Daugavpils teātris)
4. Ritma grupa “Perpetuum Ritmico” – “Salātlapiņa” (Latvijas Leļļu teātris)
5. Reinis Sējāns – “Liepāja-Latvijas galvaspilsēta” (Liepājas teātris)
6. Uģis Vītiņš – “Mumu” (M. Čehova Rīgas Krievu teātris)

LA.lv
VB
Vija Beinerte
Kultūra
Karš ir neapmierinātu vīriešu rotaļas. Saruna ar Valdi Atālu 5
1 diena
IK
Inga Kaļva-Miņina
Kultūra
Noraujot viltus maskas. Jāņa Bruģa proza
1 diena
LE
LETA
Kultūra
Kur notiks XII Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki?
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Dabā
Pirmdien daudzviet valstī spēcīgi līs un dārdēs pērkons
5 stundas
IL
Ilze Līvmane
Praktiski
Kāpēc, pirms laika pensionējoties, nedrīkst strādāt, bet īstajā vecumā strādā, cik tik gribi?
4 stundas
VK
Vita Krauja
Kultūra
Teātris ir gaistošs mirklis. Saruna ar aktrisi Elīnu Hanzenu
Intervija 10 stundas
LA
LA.LV
Sports
FOTO: Latviju pārstāvošajiem autosportistiem trīs goda pjedestāli “RallyX Nordic” debijas sacensībās Rīgā
5 stundas
AK
Aija Kaukule
Kultūra
Koncertzāle “Latvija”: jauna ērģeļmūzikas citadele vai Ventspils karaļvalsts greznumlieta?
6 stundas