Baltija

Pazudis videomateriāls Medininku lietā 16

Lietuvā no krimināllietas par 1991. gadā notikušo asinspirti Medininku robežkontroles punktā pazudis lietiskais pierādījums – videomateriāls, kas uzņemts drīz pēc 
traģēdijas.

 

Iespējams, tas varēja pazust Ģenerālprokuratūrā. 1991. gada 31. jūlija naktī milicijas īpašās vienības uzbrukumā Medininku robežkontroles punktam pie Baltkrievijas robežas tika smagi ievainoti un vēlāk slimnīcā mira septiņi Lietuvas robežsargi un muitnieki. Mediķiem izdevās glābt tikai viena smagi ievainota muitnieka dzīvību.

Šokējošos kadrus pēc slaktiņa vēl rīta krēslā ar dienesta videokameru fiksēja netālā Lavorišķu muitas posteņa priekšnieks Vīts Petruškevičs, kurš nofilmēto videomateriālu atdevis Muitas departamenta vadībai, kam tas bija jānodod tālāk Ģenerālprokuratūrai.

Kā izteicies pirmais atjaunotās neatkarīgās Lietuvas valsts vadītājs, pašreizējais Lietuvas deputāts Eiroparlamentā Vītauts Landsberģis, šāds fakts liek domāt, ka kādam bijis izdevīgi, lai šīs lietas izmeklēšana ieilgtu, lai varētu “noslēpt galus”. “Kā politiķis varu iedomāties, ka pamatā varēja būt politiskās intereses – jādomā, citas valsts intereses, lai tā netiktu apsūdzēta kara noziegumos,” sacījis 
Landsberģis, izteikdams pieņēmumu, ka šajā nolūkā izdevies ietekmēt pakļāvīgākus Ģenerālprokuratūras darbiniekus.

Par dalību Medininku asinspirtī Lietuvas tiesībsargāšanas iestādēm līdz šim izdevies saukt pie atbildības tikai bijušo Rīgas omonieti Mihailovu, piespriežot viņam mūža ieslodzījumu. Neraugoties uz Lietuvas izdotajiem Eiropas aresta orderiem, Krievija atsakās izdot pārējos trīs apsūdzētos, kas ir Krievijas pilsoņi.

 

LA.lv