×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
4. septembris, 2016
Drukāt

Reiz jūs sauksiet mani par optimistu. Kārlim Ulmanim – 139 (19)

1. Ko zinām par Ulmani - parastu cilvēku?

1no9
Kārlis Ulmanis. Foto no arhīvaKārlis Ulmanis. Foto no arhīva

Reiz viņš teica: “Jūs sauksit mani par optimistu. Jo esmu tieši un vienkārši savas valsts dēls, kas domā, ka šī zeme ir īstā paradīze citu zemju starpā un ka mani līdzpilsoņi ir tikpat lieli patrioti un tikpat lepni uz savu dzimteni un tēviju kā es. Un neviens mani nepārliecinās par pretējo.” Šie vārdi pieder KĀRLIM ULMANIM – starpkaru laika pēdējam Latvijas Valsts prezidentam, kuram 4. septembrī apritētu 139 gadi. Cilvēkam, kuram bija lemts būt vistuvāk Latvijas valsts dzimšanai un diemžēl – arī tās izpostīšanai.

Varam diskutēt par atsevišķiem Ulmaņa kā politiķa darbības aspektiem, tomēr skaidrs ir viens – arī šobrīd Ulmaņa kā neviena cita vārds ir cieši saistīts ar brīvās Latvijas jēdzienu, un viņš pieder latviešu tautai un mūžībai. “Nezinu, varbūt ulmaņlaiki nemaz tik labi nebija, bet, kad par tiem atceros, man prātā nāk dzimtene,” lasu Ulmaņa laikabiedres Emīlijas Birzākas atmiņās, un man šķiet – šajos vārdos ir dziļa patiesība.

Tomēr – ko mēs patiesībā zinām par Ulmani kā par parastu cilvēku? Joprojām taču pietrūkst jebkāda nopietna, vēstures avotos balstīta pētījuma par Latvijas vēsturei tik nozīmīgā valstsvīra tēlu un personīgo dzīvi. Tā nu aiz neskaitāmajām tenkām un izdomājumiem laikmetu maiņu atspulgos ir pazudis īstais Ulmanis – cilvēks ar visām cilvēcīgajām īpašībām. Pavisam vienkāršs savos ikdienas paradumos – atturīgs pret alkoholu, kārtīm, dārgiem cigāriem un grūti uzturamām sievietēm.

Politiķis līdz matu galiem, īsi apgrieztiem pēc amerikāņu modes, apveltīts ar lielām darba spējām un fenomenālu atmiņu, jo zinājis nosaukt pat visu Latvijas pagastu vecāko vārdus. Iespējams, godkārīgs, nežēlīgs, nepielūdzams, taču arī – drosmīgs, uzņēmīgs, uzticīgs. Rakstīt par Ulmani kā par parastu cilvēku nav viegli, jo par viņa personisko dzīvi zināms ļoti maz, tāpēc nākas balstīties viņa laikabiedru atmiņās, kas izceļas ar īpašu subjektīvismu.

 1. Ko zinām par Ulmani - parastu cilvēku?
 2. "Iekšējā skatījuma vīrs"
 3. Vienkāršība un ikdienas prieki
 4. Slavinājumu gūstā
 5. Konkurenti, pielīdēji, krustdēli
 6. Patika greznas grāmatas
 7. "Jāglabā ceļam uz mājām"
 8. Svarīgākie dzīves fakti
 9. Dažas atziņas no Kārļa Ulmaņa dzīves filozofijas

Pievienot komentāru

Komentāri (19)

 1. Nevis par optimistu bet par naivu gļēvuli.

 2. vadoņa laiki pagāja. sekoja tikai pavadoņu laiki. līdz pat šai dienai. no vienkāršā mārksisma (psrs) izsmalcinātajā (eiroūnij). pirmais nāca ar “vienlīdzību”, otrais ar “vienādību”. pirmajā bija liekulīgas vienlīdzības starp cilvēkiem sludināšana. otrajā – sātaniskas vienādības starp dzimumiem iemiesošana. pirmās laikā latvijā iepludināja nelatviešus. otrās laikā latvieši pameta un pamet latviju. rietumu pavadoņu valdības valdīšanas seku rezultātā.

 3. Labākais,kas Latvijai, Latvijas zemei un tautais ir bijis- Kārlis Ulmanis!
  Tie,kas nozākā šo izcilo vīru ir vai nu garā vājie vai Latvijas nodevēji!
  Žēl,ka tagad Latvijā nav tāda goda vīra, kas varētu pārņemt valsts vadību un valdīt kā K. Ulmanis!

 4. Vins nevis varonis bet tads pat ka tagadeja valdiba kas panaca ka latviesi muka no šīs zemes kura ir īstā paradīze. Un muka kur labaka dzive talu prom no Latvijas. Latvija ir zaglu zeme. Kur var valdiba zagt un par to nav soda.

 5. Tiem , kuri nezin vēsturi – 1940. gadā Krievijas sabiedrotā Vācija ieņēma Parīzi un Francija kapitulēja, Lielbritānija bija šausmās par savu likteni un te 3 pundurvalstiņas – nu jau vienas Eiropā…Jā kas vel bija palikušas – Šveice, Zviedrija un Somija… Tas paŗdomām un ja zinām ka tika atbrīvotas vietas nometnēs tur pie Katiņas…Veiksmi domāšanā…

  • Bet ulmanis 1939.gadā pats ielaida krievus Latvijā un ļāva krieviem izveidot kara bāzes! Pats salaiž pretinieku un tad saka, ka pretoties nebūtu iespējams, jo šie jau visās “atslēgas” vietās, kā arī aizmugurē un priekšā, un visās puses kur vien skaties.

   • Man jau apnicis lasīt to vēstures kursu par 1939. un 1940. gadu pēc Molotova un Ribentropa pakta par Eiropas sadali ( tas ko šodien vēlas Putins un ir jau daļēja Eiropas piekrišana – būtu savu cilvēku prezidentos vairāk – kā Čehijā… tad …).

 6. Čmo pedejais, vašistu dirsu lazitajs… cik cilveki nav nogalinati vina del…

 7. K.Ulmaņa laikā latviešu tautas pašapziņa sasniedza tādu pakāpi, kas ļāva pārdzīvot 2.Pasaules kara šausmas un atjaunot sagrauto zemi pēckara gados. Var droši apgalvot, ka K.Ulmanis savu vēsturisko misiju izpildīja; – to īpaši spilgti apliecināja latviešu tautas vairākuma nostāja 1944. – 1945.g., kad nacisti un viņu Ostlandes līdzskrējēji centās evakuēt no Latvijas 1 500 000 (sk. H.Biezais:”Latvija kāškrusta ēnā…). Pašlaik nacistu pēcteči turpina zākāt K.Ulmani, turpina savas ieceres realizāciju. Cilvēki, esiet modri!

  • Tad jau sanāk, ka kulmani slavē sarkanie un boļševiki? Un pamatoti slavē par to, ka pēc kulmaņa aicinājuma latvieši palika savās vietās un latvieši nepretojās okupācijai un tieši šī iemesla dēļ ir gan grūti pierādīt okupāciju (neviens taču nepretojās!), gan tagad veikt deokupāciju un dekolonizāciju. Okupanti Latvijā var justies mierīgi – neviens šos nedzīs prom; okupanti var droši “palikt savā vietā”.

 8. ej jūs tur komentori , jūsu kriceligie teikumi ir absolūti nulles vērti , ja jums bailes pat minēt savu dzimtas ‘vārdu , jebšu jūsu vispār nav šajā saulē.. Lai kādi Varas suņi rietu ,lai kādas Varas valdītu pār manu Dzimteni šo lielo vīru neiznīcinās neviens , Jo viņš ir Mūžība –kā pati Latvija ..Dievs Svēti Latviju.

 9. lēti tirgotu reņģes krieviem……………..kas bijis bijis, bet otreiz uz to pašu grābekli, tur gan jābūt stulbam

 10. ulmanis aptraipīja latvju tautas godu Atbildēt

  ulmanis jau 1939.gadā ielaida krievu okupantu armiju un 1940.gada 17.jūnijā ļāva krieviem Latviju okupēt. ja ulmanis būtu dzīvs, tad 2016.gadā viņš piedalītos akcijā “mēs darītu tāpat!” un viņš neaizsargātu latviešu tautu un Latviju, bet tās bez kaujas atdotu saplosīšanai un dezertētu prom kā krietns velkomists.

 11. Kas to teica, ka Ulmanim bija “kādas illuzijas” par slepkavu imoeriju?
  Viņš “palika savā vietā”, lai tu nāktu līdz un palktu īsts latvietis.
  Lai godā un slavā tiktu celta – Latvija.

  Kur ir tavs goda prāts?

 12. tikai nav saprotams ,kā viņš varēja lolot kautkādas ilūzijas par padomiju ,jo viņam taču bija skaidrs ar ko nu ir darīšana.

Draugiem Facebook Twitter Google+