Foto: Kate Šterna

Pazudusi mednieka sezonas karte. Ko darīt? 0

Situācijas var būt dažādas. Sezonas karte savā materiālajā – papīra – formā ir nozaudēta, sadegusi, izšķīdusi ūdenī. Vai tiešām ir jādodas uz mežniecību, lai iegādātos jaunu?

Reklāma
Reklāma
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
Lasīt citas ziņas

Ja sezonas karte ir pazaudēta, medniekam ir divas iespējas. Var doties uz tuvāko mežniecību, lai iegādātos jaunu sezonas karti tur. Tādā gadījumā nāksies atkārtoti šķirties no 14 eiro. Šī nauda nonāks valsts kasē, un tikai daļa no tās atgriezīsies Medību saimniecības attīstības fondā, skaidro VMD Medību daļas vadītājs Valters Lūsis.

Tā nav samaksa par tiesībām medīt konkrētajā sezonā, bet gan valsts nodeva par dokumenta sagatavošanu. Ja nav vēlēšanās maksāt un finansiālais jautājums ir jūtīga tēma, var rakstīt iesniegumu un paskaidrojumu, kas tiks nosūtīts uz virsmežniecību, jo tikai virsmežzinim ir tiesības lemt par sezonas kartes dublikāta izsniegšanu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Taču sezonas kartes dublikāta saņemšanas procedūra var aizņemt mēnesi, stāsta V. Lūsis. Daudz saprātīgāk ir iegādāties sezonas karti elektroniski un saglabāt to kā dokumentu sava datora failos. Tad nozaudēšanas gadījumā nav nekur jābrauc un nav atkārtoti jāmaksā nodeva.

Var vienkārši izprintēt jaunu sezonas karti no sava datora. Faktiski karte papīra formātā nav obligāti jātur kopā ar mednieka apliecību un ieroču atļaujām. Lai pārliecinātos, ka tāds dokuments medniekam ir, pietiek ar kopiju viedtālrunī. Ja prasme apieties ar datoru nav kādas personas stiprā puse, tad sezonas sākumā mežniecībā nopirkto sezonas karti var vienkārši vairākas reizes nokopēt un dublikātus glabāt mājās. Kopija kancelejas preču salonā izmaksās vien dažus centus.

Arī sarežģītākā situācijā, kad sezonas karte ir saglabājusies, bet nozaudēta ir mednieka apliecība, jaunu sezonas karti var nepirkt. Jā, mainot mednieka apliecību, vecā tiek anulēta. Tas nozīmē, ka arī apliecības numurs mainās. Kā zināms, uz sezonas kartes tiek norādīts mednieka apliecības numurs, taču, kā skaidro VMD Medību daļas vadītājs, tas nav pamats sezonas kartes maiņai.

Šobrīd modernās tehnoloģijas ļauj inspektoriem uz vietas, mežā pārbaudīt, ir vai nav konkrētā gada laikā mainīta mednieka apliecība un kāds ir bijis tās numurs. Tātad mednieks mierīgu prātu var staigāt ar iepriekš iegādātu sezonas karti un jauno mednieka apliecību. Abiem dokumentiem numuri nesakritīs, taču sezonas karte būs derīga, ja vien gads ir atbilstošs un numurs sakrīt ar nozaudētās un anulētās mednieka apliecības datiem.

Daudzi mednieki pauduši viedokli, ka ērtāk būtu, ja mednieka sezonas karti varētu iegādāties tāpat kā makšķerēšanas karti. Tomēr, tā kā medības ir saistītas ar ieroču lietošanu, arī pieejai dokumentu noformēšanā jābūt nopietnākai. Tādēļ sezonas kartes ir nopērkamas mežniecībās vai internetā. Informācija par to, kā tas veicams, ir atrodama gan Latvijas Mednieku asociācijas mājas lapā, gan izdevumā Mednieka Gads un VMD interneta vietnē.Vaicāts par iespējamām pārmaiņām, V. Lūsis atgādina, ka šobrīd izstrādē ir vienota valsts pārvaldes elektroniskā sistēma, kur arī VMD un ikvienam medniekam būs sava niša. Cik zināms, katram būs savs profils, kur varēs ieiet autorizējoties. Tur varēs veikt dažādas darbības, tajā skaitā pasūtīt sezonas karti.

Reklāma
Reklāma

Pēc apmaksas veikšanas sistēma atsūtīs dokumentu, ko varēs izdrukāt vai saglabāt telefonā. Informācija par to, vai mednieks ir iegādājies šo dokumentu, būs pieejama ikvienam inspektoram. Paredzams, ka VMD pāries uz elektronisko sistēmu līdz ar tās ieviešanu, domājams, ap 2020. gadu.