×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
14. janvāris, 2016
Drukāt

Juris Lorencs: Kabineta ekspertu politkorektums nevienam nav vajadzīgs (7)

Lorencs

Juris Lorencs

Nupat pašā Stambulas centrā uzspridzinājies terorists pašnāvnieks. Es labi zinu šo vietu – tā ir tramvaja pietura laukumā starp Zilo mošeju un Sofijas katedrāli. Specdienesti noskaidrojuši, ka terorists bijis Saūda Arābijas pilsonis, kuru Turcijā iesūtījusi “Islāma valsts”.

Dīvaini, ka vēl joprojām daudzos Rietumu, to skaitā arī Latvijas, masu medijos tiek lietots jaunizgudrots vārds – DAĪŠ. Izrādās, tā šodien “politkorekti” esot jāsauc “Islāma valsts” – neatzīts valstisks veidojums, kas kontrolē diezgan prāvas teritorijas Irākā un Sīrijā. Jo, lūk, izrādās, ka vārda “Islāma valsts” lietošana varot aizskart musulmaņu reliģiskās jūtas.

Laikā, kad tik bieži dzirdamas runas par neizbēgamo Eiropas norietu, patiesībā varētu tikai priecāties, ka mēs joprojām ticam izrunātā un rakstītā vārda spēkam – jo šī ticība ir viens no Rietumu pasaules kultūras stūrakmeņiem. Tomēr šajā gadījumā, šķiet, mums ir darīšana ar ticību vārdu maģijai.

Kā tad radies šis noslēpumainas vārds DAĪŠ jeb angliski DAESH. Tas ir saīsinājums jeb abreviatūra no arābu valodas vārdu angliskotās versijas “Ad Dawlah al Islāmiyah fī Irāq wash Shām” (tulkojumā – “Islāma valsts Sīrijā un Levantē”) pirmajiem burtiem, līdzīgi kā mēs šodien lietojam SIA, TTT, VID, NATO vai ES.

Vārda DAĪŠ lietošana – vai tiešām tās ir bailes aizvainot musulmaņus? Vai varbūt nevēlēšanās lieki popularizēt islāma teroristus un pašu islāmu? Un kam mēs gribam izpatikt un ko apmānīt? Patiesībā šāds kabineta ekspertu “izpīpēts” (atvainojos – “izfunktierēts”, jo pieminēt smēķēšanu taču arī nav “korekti”) politkorektums nevienam nav vajadzīgs.

Tas nav vajadzīgs mums, latviešiem, jo tas tikai maldina sabiedrību par “Islāma valsts” saknēm un mērķiem. Tas nav vajadzīgs lielākajai daļai pasaules musulmaņu kopienas, kas “Islāma valsti” neieredz tikpat ļoti kā tie cilvēki, kuru radinieki gājuši bojā terora aktos Stambulā, Parīzē, lidmašīnā virs Sīnāja pussalas un neskaitāmās zvērībās Irākā, Sīrijā, Lībijā, Jemenā, Afganistānā. Un arī ne pašai “Islāma valstij”, kuras teritorijā vārda DAESH lietošanu uzskata par zaimošanu.

Mēģinot kaut ko uzzināt par arābu un islāma pasauli, mēs bieži uzduramies šādai lietu nenosaukšanai īstajos vārdos, jēdzienu tulkošanai vietā un nevietā vai gluži otrādi – netulkošanai. Piemēram, mēs lietojam vārdu “Allāhs”, kas patiesībā nav nekas cits kā vārds “Dievs” arābu valodā. Bet cilvēkiem tiek jaukta galva, jo viņi kļūdaini iedomājas, ka musulmaņi pielūdz savu īpašu Dievu, kaut ko līdzīgu latviešu Pērkonam vai Laimai.

Ja mēs tulkotu musulmaņu vārdus, atklātos, ka Ibrahīms ir tas pats vecais labais Ābrams, Išaks – Īzaks, bet Isa – Jēzus. Tiesa, mēs sadurtos ar vienu problēmu. Izejot no šādas tulkojumu loģikas, ASV prezidentu latviešiem vajadzētu saukt par Laimdoti Obamu. Jo “Baraka”, kas ir visai izplatīts musulmaņu zēna vārds Ēģiptē, Sudānā un Kenijā, no kurienes cēlies prezidenta tēvs, arābu valodā nozīmē “dieva svētītais”.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. Pareizi- precīzi nosaucot tas ir Islama Kalifāts… un citādi tas nav jāsauc, jo- aptver ne jau vienu valsti un tšiš valsts provinces. Un tā vadītājs ir vadonis- pēc būtības; kalifs. Kas pēc būtības ir esošais kalifs, tas gan ir interesants jautājums, no kurienes un kuri ( kas) sekmēja viņa varas hierarhiju….
  Savādi, Lorencs piepeši sāk rakstīt pēc būtības…. skaties, Lorenc, nepatiks Rinkevic vai Mūrniec……… ko tad?

 2. Tomēr ir daži apzīmējumi, vārdi un nosaukumi, kuri paliks mūžīgi. Piemēram, kad tagadējās Latvijas teritorijā vairs nebūs neviena latvieša (saka, ka tas būšot relatīvi drīz) , palikusī teritorija 64 000 kvadrātkilometru platībā tomēr paliks pasaules kartēs kā LATVIJA.

 3. Patreiz gan svarīgāk ir lēmums nevis kā saukt teroristu grupējumus vai musulmaņu dievu, bet kā panākt, lai savu zemi, kam ir Latvijas vārds, neatdotu, vismaz bez cīņas neatdotu.

 4. Ļoti žēl, ka šis raksts tikai jauc galvu, nevis skaidro.
  Šīs teroristiskās organizācijas apzīmēšana ar Daīš/Daesh ir daudz pareizāka par “Islāma valsts” lietošanu, jo tur nav nekāda valsts, bet tieši iespaidu par normāli funkcionējošu musulmaņu valsti šie bandīti mēģina radīt. Un cilvēkiem ar šādu apzīmējumu tiek iesakņota sajūta, ka tiešām šāda jauna valsts tur ir vai veidojas.
  Iesaku raksta autoram tomēr vairāk palasīt.

 5. Īzaks nekad nebūs išaks, kuru jūdz ratiņos ! 🙂

 6. Paldies, ka LA sauc lietas īstajos vārdos. Islāma valsts ir Islāma valsts, un tās pamatā ir islāms.
  Un man nebūtu iebildumu, ja Vatikāna valsti sauktu par Katoļu valsti, jo tur pie varas ir katoļi un Katoļu valsts vadītājs ir arī valsts reliģiskās dzīves vadītājs. Kā redzams, tad Katoļu valsts ir jēriņš salīdzinot ar Islāma valsti.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Rēķinu par ūdeni nesamaksājāt?

Latvijas lauksaimniekiem problēmas sagādājis ilgstošais sausums. Izdegušas ganības, tāpēc lopiem nav ko ēst. Lietus trūkums radījis negatīvu ietekmi arī graudu un augļu audzētājiem. Pērn daudziem lauksaimniekiem zaudējumus radīja rudens lielās lietavas. Latvijas lauksaimniekiem problēmas sagādājis ilgstošais sausums. Izdegušas ganības, tāpēc lopiem nav ko ēst. Lietus trūkums radījis negatīvu ietekmi arī graudu un augļu audzētājiem. Pērn daudziem lauksaimniekiem zaudējumus radīja rudens lielās lietavas.

Kā vērtējat Saeimas deputāta Artusa Kaimiņa aizturēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+