Sabiedrība

PBLA atkal vadīs Jānis Kukainis0

Foto – Dainis Bušmanis

Pasaules brīvo latviešu apvienības (PBLA) priekšsēža amatā atkal ievēlēts pazīstamais latviešu sabiedriskais darbinieks ASV Jānis Kukainis, kurš šajā amatā jau strādājis no 2002. līdz 2007. gadam. 


 

Latviešu sabiedrība ārzemēs, jo īpaši Amerikā, Jāni Kukaini pazīst kā dedzīgu, strādīgu latviešu patriotu un ciena kā tiešu un noteiktu vadītāju, uzsver PBLA pārstāvniecības Latvijā vadītājs Jānis Andersons. J. Kukainis ir ilggadējs PBLA valdes loceklis un Amerikas Latviešu apvienības vadītājs. Laikā, kad notika sarunas par Latvijas iestāšanos NATO, viņš kā PBLA NATO darba grupas vadītājs daudz darījis, sekmējot Latvijas uzņemšanu NATO.

Jānim Kukainim ir inženiera izglītība, viņš ir strādājis Forda autobūves koncernā kā dažādu nodaļu vadītājs, bet pēc pensionēšanās 2000. gadā savu laiku veltījis darbam latviešu sabiedrībā.

Vaicāts par galvenajiem PBLA uzdevumiem šogad, kā pirmo organizācijas vadītājs min plašu līdzdalību referendumā: “Aktivizēsim mūsu sabiedrību, lai balso “pret”. ASV būs 15 vēlēšanu iecirkņi. Tāpat centīsimies citās zemēs panākt maksimālu balsotāju skaitu. Prezidenta Andra Bērziņa nostāja par referendumu mums nav pieņemama.”

 

Tā kā Latvija ir vienīgā vieta pasaulē, kur visas iespējas attīstīt latvisko izglītību un kultūru, J. Kukainis uzsver, cik nozīmīga arvien bijusi PBLA sadarbība ar Latvijas Izglītības un zinātnes ministriju un Kultūras ministriju: “Jūlijā Latvijā PBLA rīkos Vispasaules latviešu skolotāju konferenci. Mums ir svarīgs padoms un morālais atbalsts; pašlaik nav runa par finansiālo atbalstu.”

 

Ārzemju latvieši bieži ir palīdzējuši sadarboties Latvijas un ārvalstu uzņēmējiem, un PBLA vadītājs pauž nodomu vairāk iesaistīties Latvijas ekonomiskās attīstības veicināšanā. Taču viņš nesaudzīgi secina, ka Latvijā ir vairākas problēmas, kuras traucē investoru piesaisti: “Lielākais šķērslis palīdzēt ar mūsu kontaktiem ir tas, ka ārzemēs Latvija ir pazīstama kā korumpēta valsts. Investori neriskēs ar savu kapitālu, kaut arī Latvijā ir izglītots, spējīgs darbaspēks. Izplatīts ir uzskats, ka Latvijas bizness ir draugu darīšana un likums jeb tieslietu sistēmas attieksme ārpus investora interesēm nebūs bezpartijiska. Piekrītu, un man tam ir vairāki konkrēti piemēri.”

PBLA vienmēr ir bijusi laba sadarbība ar Ārlietu un Aizsardzības ministrijām, akcentē J. Kukainis, piebilstot, ka tā noteikti turpināsies.

Taču vienlaikus viņš kritiski norāda, ka Latvijā ministrijas reizēm dzīvo “kā katra savā skurstenī”, cita par citu maz zina un savas darbības nesaskaņo. Tā, piemēram, uzzinot par Kultūras ministrijas 24. novembrī izsludināto konkursu par 28 800 latu atbalstu kultūras projektiem, viņš pēc četrām dienām zvanījis Latvijas vēstniecībai ASV, lai iegūtu detalizētāku informāciju, “taču ne vēstniecība, ne Ārlietu ministrija nebija dzirdējušas par konkursu, kaut gan vasarā Ārlietu, Kultūras un Izglītības ministrijas parakstīja sadarbības līgumu.”

Jānis Kukainis uz Latviju paredzējis atbraukt februārī.

 

Uzziņa

Jānis Kukainis

* Dzimis 1943. gadā Rīgā, Amerikā ieceļojis 1951. gadā.

* Ieguvis bakalaura grādu inženierzinātnēs Sinsinati universitātē, maģistra grādus Tenesijas un Mičiganas pavalsts universitātēs.

* “Ford Motor” autofabrikā Detroitā vadījis vairākas nodaļas.

* Publicējis 20 rakstus par aerodinamikas jautājumiem.

* Apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni, Viestura ordeni, Latvijas Republikas aizsardzības ministra Atzinības medaļu, “Daugavas vanagu” zelta nozīmi un PBLA balvu.

* Aija un Jānis Kukaiņi ir izaudzinājuši trīs bērnus.

 

 

LA.lv