Mobilā versija
Brīdinājums +9.8°C
Ņina, Ninona, Antoņina, Oksana
Piektdiena, 28. oktobris, 2016
24. augusts, 2016
Drukāt

PDF mežsaimniecības demonstrējumu teritorijas

Foto-R. MežaksFoto-R. Mežaks

Meža īpašums, tā vērtību uzturēšana, nekailciršu mežsaimniecība, meža vides saudzēšana, tie ir stūrakmeņi Pasaules dabas fonda (PDF) meža apsaimniekošanas demonstrējumu teritorijās Latvijā.

Tās ir saimniecības, kur saimnieki cērt kokus, regulāri gūst ienākumus, nodrošina citus labumus no īpašuma, cenšoties savietot saimnieciskās vēlmes ar dabai nepieciešamo. Kaut teritorijas izveidotas piecos Latvijas novados – Amatas, Smiltenes, Neretas, Rucavas, Salacgrīvas –, šodien aktīvāka izglītības pasākumu organizēšana notiek trīs saimniecībās – “Kalna Gaviešos” Skujenes pagastā, “Lejas Kleperos” Launkalnes pagastā un “Pūpolos” Kurmenes pagastā. Teritorijas izveidotas, lai attīstītu praktiskās zināšanas par izlases un pakāpenisko ciršu lietojumu, tātad – meža apsaimniekošanu bez kailcirtēm. Šeit saimnieki jau 10 – 15 gadus pēc saviem novērojumiem un pieredzes cērt mežā atsevišķus kokus vai koku grupas, rūpējas par jauno kociņu attīstību un šādi saglabā nepārtrauktu meža klājumu ar koku vecuma, augstuma un sugu dažādību. No saimnieciskā viedokļa šāda saimniekošana ir īpaši svarīga privātā mežā, kur viena kailcirte jau būtiski ietekmē īpašuma vērtību un nākotnes ienākumu iespējas no īpašuma, kā arī vēlāk rada raizes ar plašiem meža atjaunošanas un kopšanas pasākumiem. Saimniecībās paraugobjekti veidoti dažādu vecuma un sugu sastāva mežaudzēs, šādi dodot iespēju katram apmeklētājam izvēlēties sev atbilstošāko. Katru gadu šeit tiek izveidoti jauni paraugobjekti. PDF demonstrāciju teritorijās organizē izglītības pasākumus studentiem, meža īpašniekiem, meža darbu veicējiem, plānotājiem, konsultantiem. Sīkāka informācija par demonstrējumu teritorijām, saimnieku padomiem, plānotiem pasākumiem šajā rudenī pieejama PDF mājaslapā www.pdf.lv sadaļā “Meža apsaimniekošanas demonstrējumu teritorijas”.

Pievienot komentāru

Sējumi šoruden attīstījušies sliktāk; uz augstu graudu ražu nākamgad nevar cerētLatvijā ziemāju sējumi kopumā šoruden ir attīstījušies sliktāk nekā pērn, līdz ar to uz augstu ražu nākamgad nevar cerēt, aģentūrai LETA pastāstīja aptaujātie lauksaimnieku pārstāvji.
Pasaulē
Plāno stingrākas prasības bezdarba pabalsta saņemšanai (15)Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā norisinājās plašas diskusijas par Labklājības ministrijas (LM) sagatavotajiem grozījumiem likumā “Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam”, kas paredz
Draugiem Facebook Twitter Google+