Viedokļi
Feļetoni

Egils Līcītis: Vai Kaimiņš nokļūs labā kompānijā?8


Saeimas deputāts Artuss Kaimiņš.
Saeimas deputāts Artuss Kaimiņš.
Foto – Karīna Miezāja

Jaunākos notikumus vecs politiķis komentēja tā – bumba ir sprāgusi, triecienvilnis pārgājis pāri. Dzīvi palikušiem jāturpina dzīvot tai apbūvē, kas nav sprādziena spēka nonesta.

Tomēr tas, kas gāja gaisā, bija atombumba, tāpēc pār Latvijas zemi ir nogūlusies radioaktivitāte, kas ilgāku laiku neizgaisīs. Radiācijas piesārņotā vidē zaļais nīkuļo un nobeidzas, turpretim sēnes izaug gigantiskas, vairojas grūdmūsvelcjūs tipa divgalvaini dzīvnieki, parādības kļūst neparastākas un notikumi jancīgāki. Arī cilvēki paliek tādi kā saspiedušies. Vēlēšanu gadā tas var saistīties ar izvēli pie balsošanas urnām. Piemēram, sievietes atteiksies atbalstīt simpātisko Bondara kungu, dievbijīgas, svētulīgas dvēseles piepeši atstums ZZS listi, kur katrs otrais kandidāts ir no baptistu draudzes, savukārt rūdīts kreisais liberālis paņems atpakaļ iesniegumu – vēlos būt sorosisma cēlāju pirmajās rindās.

Nav zinātniski izpētīts, kā kodol-triecienā apstarotiem saindētā atmosfērā mainās politiskā gaume, bet gaužām iespējams, ka tie no tradicionālas eiropeiskas vai zemnieciskas izvēles migrēs uz citu nometni, kur ir nišas partijas ar interesantu piedāvājumu. Tā, lūk, nesen relaksētā atpūtas vakarā jūsu korespondentam bija gods iepazīties ar krietniem KPV.LV biedriem, Kaimiņa atbalstītājiem. Jaunie cilvēki bija no netālas provinces un atzinās, ka vedot nesankcionētas sarunas ar Jaunās konservatīvās partijas ierindniekiem par iespējamu kopīgu startu vēlēšanās. Kaut projekts nav saskaņots ar augšām, varas partijām, kas novājinātas un cietušas reputācijas krīzē, radīsies pamatots izbīlis, ka sprāgs vēl viena bumba un protesta balsotāju spēkus savilks vienotā dūrē. Tad vecajām partijām pienāks rudens vai kodolziema, bet opozicionāru izredzes iekļūt parlamentā pieaugs, cerības tikt par paju biedriem valdībā – palielināsies.

Augstāko JKP personu ģenerālā līnija nav meklēt savienību ar Saeimas videobiogrāfa Artusa kompāniju. Bordānieši uzskata, ka pašu pamatkapitāls ir pietiekams, lai iztiktu bez papildspēkiem. Turklāt piekritēji reizēm šauboties, vai dep. Kaimiņu, kurš uzvedībā mēdzot būt kā neaudzināts vilcēns, skaitīt pie saprātīgām radībām vai ne. No cita redzesleņķa raugoties, JKP līderiem pret aktieri nav antipātijas, Baltais nams neiebilst, Stambulas konvencija atļauj, un re! – atsevišķi ierindnieki gribētu uzsākt JKP un KPV.LV kopdzīvi.

Tai ir paralēles. Kaimiņa kungam ir tikai dažas daiļas kaimiņienes un nedaudzi vērtīgi līdzstrādnieki. Bordānam ir spožākas zvaigznes, kam pievienošoties citas, taču saraksts arī nebūs pārpildīts ar Imantam Veidem un Harijam Kuharjonokam līdzīgām slavenībām. Abas organizācijas nav rafinētas politikā, drīzāk labdarības biedrības, lai palīdzētu vienkāršiem cilvēkiem. Abas faktiski ir sugasmāsas, jo projektētas kā opozīcijas kārtas, gaļēdāju dzimtes pretspēki valdošajiem zagļiem, ierāvējiem. Kam pieder valsts? Šo jautājumu uzdod tiklab Artusa līdzgaitnieki, tiklab Jāņa sabiedrotie mītiņos uz laukumiem.

Konservatīvajiem iespējas kļūt par Saeimas vēlēšanu godalgotiem finālistiem ir drošas kā bankā. KPV.LV grūtāk aizsniegt mērķi – vienatnē. Kaimiņš agrāk bija enerģisks kā tikko ieradies no Tbilisi, bet vairs nav tik sportiskā formā. Pēc partijas dibināšanas izlaistās obligācijas pirka ļoti labi, tagad tās cenā maķenīt kritušās. Kinoaktieris vairāk darbojas ar zīmuļu asināmo, kartupeļu mizojamo nazīti, ne žiletes asuma bārdas skujamo, un videokamera arī nav tik platekrāna kā sākotnēji. Tomēr benzīns viegli uzliesmojošam Kaimiņam ir, kaut lai pielaistu motorzāģi, tāpat kā nesaraujamas saites un popularitāte jaunatnē.

Atklāti sakot, kolorītā kombinācija starp talantīgiem Strīķi un Jurašu un ziķeri Kaimiņu var nostrādāt tādā sinerģijā, ka balsu pieplūšana iepakojumam JKP + KPV.LV tālu pārsniedz varbūtējos zudumus, bet pagaidām tas ir vien perifērijā apsvērts pusfabrikāts.

Taču dažkārt no viena patīkama apciemojuma, sirsnīgas tikšanās uzzied jūtas, veidojas draudzība uz mūžu.

LA.lv