×
Mobilā versija
+5°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
17. septembris, 2012
Drukāt

Pēc atvaļinājuma… jūties vēl sliktāk

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Atvaļinājums šogad jau beidzies? Un atkal jāķeras pie darba? Nez kāpēc atmiņas par brīvdienām pēkšņi izraisa dusmas…

 

Cilvēki, kuriem darbs saistīts ar stresu un ikdienā gandrīz nav vaļas atpūtai, no atvaļinājuma gaida ļoti daudz – beidzot taču varēs veltīt laiku tam, kam visu gadu tā nav pieticis! Klīnikas “Premium Medical” ģimenes psihoterapeite Aina Poiša skaidro, ka vilšanās seko, ja cerības ir bijušas pārāk lielas. Tad ir pārdzīvojumi un nepatika, ka atkal jāsāk strādāt. Pēc atvaļinājuma var iedzīvoties pat depresijā, ko speciālisti dēvē par pēc­atvaļinājuma sindromu.

Par to var liecināt salīdzinoši viegli depresijas simptomi: enerģijas izsīkums, nomāktība, skumjas un vilšanās, ka atvaļinājums nav izdevies tāds, kāds bija iztēlots. Dažos gadījumos parādās arī izteiktāki depresijas simptomi. Iespējams, tie ir bijuši arī iepriekš, tikai palikuši neievēroti. Tad tieši atvaļinājuma laikā tie pastiprinās, jo pēkšņi cilvēks ir vairāk konfrontēts pats ar sevi.

Ja atvaļinājums vēl tikai gaidāms, A. Poiša iesaka jau no pirmās dienas neizvirzīt sev lielas prasības. Vispirms ir jāpielāgojas jaunajam ritmam un jāadaptējas – gluži kā koristi iesilda balsis un tikai pēc tam dzied. Tas nepieciešams gan atvaļinājuma sākumā, gan pēc tam – ierodoties darbā.

Lai atgriešanās ikdienā būtu vieglāka, piemēram, ceļojumā šad un tad domās jāielūkojas mājās. Ja pārrašanās ir svētdienas vakarā, bet pirmdienas rītā jau ir jābūt darbā, varbūt jau iepriekš var vienoties pirmajā dienā pēc atvaļinājuma uz darbu atnākt mazliet vēlāk? Nebūs jāpiedzīvo arī stress, ja aizkavēšanās ir, piemēram, pārcelta lidojuma vai cita iemesla dēļ.

 

Vēl labāk ir atgriezieties mājās dienu pirms darba atsākšanas. Tad ir vieglāk iejusties ierastajā režīmā, iespējams mierīgi izkravāt koferus, iepirkties, izmazgāt drēbes vai izlasīt e-pasta vēstules. Atvaļinājuma pēdējo dienu var noslēgt ar kaut ko patīkamu: jaukām vakariņām, satikšanos ar draugiem…

 

Plānojot atvaļinājumu, trešdiena vai ceturtdiena ir piemērotākā, lai atgrieztos darbā, jo tad jau klāt nedēļas nogale, un darbā uzreiz nav pārāk liela slodze.

Pirmajā darba dienā pēc atvaļinājuma ieteicams ierasties ātrāk nekā parasti, lai būtu laiks aprunāties ar kolēģiem par jaunumiem, izmaiņām, pastāstīt par saviem iespaidiem, netraucēti pārlūkot e-pastu un nevajadzētu uzreiz atbildēt uz telefona zvaniem. Lai dienas būtu strukturētas un darbs efektīvs, nav peļami izveidot sarakstu ar svarīgākajiem uzdevumiem pirmajam laikam. Labs veikums uzreiz pēc atvaļinājuma sniedz gandarījumu un ceļ pašvērtējumu.

Pēc atvaļinājuma uzreiz atgriežas apstākļi, kādi bija pirms tā, tādēļ pēc iespējas drīzāk jāsāk plānot nākamo ceļojumu vai izbraucienu. Būs iemesls priecāties, un darbs veiksies labāk!

Atrodot labāko un sev piemērotāko veidu, kā atpūsties ikdienā, visas gaidas un cerības par relaksāciju nebūs jāsaista tikai ar atvaļinājumu.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+