×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
28. decembris, 2013
Drukāt

Kādas finansiālās un darba iespējas pēc avārijas

Foto - Shutterstock.comFoto - Shutterstock.com

“Šā gada augustā cietu smagā negadījumā. Mani uz ielas notrieca mašīna, kā rezultātā virs ceļgala nācās amputēt kreiso kāju, bet labā kāja lauzta vairākās vietās, vēl nav sadzijusi, tāpat arī labā roka. Man piešķīra 1. invaliditātes grupu, taču invaliditātes pensija ir neliela – ap 80 latiem. Jau četrus mēnešus man ir izrakstīta slimības lapa. Cik ilgi var izrakstīt slimības lapu? Vai varu saņemt slimības naudu, ja man piešķirta invaliditātes pensija? Vai man pašam jāiet prom no darba? Līdz avārijai strādāju par šoferi.” 
Pēteris

Valsts darba inspekcijas (VDI) sabiedrisko attiecību speciālists Aivis Vincevs paskaidroja, ka nekādā gadījumā nevajag iet prom no darba pēc paša vēlēšanās, jo tas darbiniekam nav izdevīgi. Ja darbinieks slimības dēļ neierodas darbā ilgāk par 6 mēnešiem (ja slimošana ir nepārtraukta), darba devējam ir tiesības (nevis pienākums!) viņu atlaist pēc “Darba likuma” 101. panta pirmās daļas 11. punkta. Tad darbiniekam pienākas ne tikai kompensācija par neizmantoto atvaļinājumu, bet arī atlaišanas pabalsts, kura lielums atkarīgs no viņa algas un darba stāža šajā darba vietā. Ja aiziesiet no darba pēc paša vēlēšanās,atlaišanas pabalstu nesaņemsiet!

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā (VSAA) paskaidroja, ka slimības pabalsts un invaliditātes pensija ir divi dažādi pakalpojumi. Cilvēks, kuram piešķirta invaliditātes pensija, var pilnā mērā saņemt slimības naudu. Slimības lapu pirmās 10 dienas apmaksā darba devējs, pēc tam to apmaksā VSAA. Slimības lapu, ja slimošana ir nepārtraukta, apmaksā ne ilgāk par 26 nedēļām (6 mēnešiem).

Ja slimošana turpinās, slimības lapu VSAA apmaksā tad, ja ir Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu komisijas (VDEĀK) atzinums, bet ne ilgāk kā 52 nedēļas, skaitot no slimošanas sākuma. Jāņem vērā, ka slimības lapu apmaksā ne vairāk kā par 52 nedēļām pēdējo 3 gadu laikā. Tādēļ, ja cilvēks pirms gada vai diviem ir kādu nedēļu slimojis, šoreiz slimības lapu apmaksās par attiecīgi mazāku laiku.

Noziedzīgā nodarījumā cietušais no valsts var saņemt kompensāciju. Ja nodarīti smagi miesa bojājumi, kompensācija ir 700 latu, un to izmaksā Juridiskās palīdzības administrācija (tās bezmaksas uzziņu tālrunis ir 80001801). Taču šo kompensāciju neizmaksā satiksmes negadījumos cietušajiem, kā arī tad, ja noziegums veikts aiz neuzmanības. Juridiskās palīdzības administrācijā paskaidroja, ka cietušais kompensāciju var prasīt no satiksmes negadījuma vaininieka apdrošinātāja.

Šajā lietā ir ierosināts kriminālprocess un vainīgais arī ir zināms.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+