Pēc neizšķirta Aiovā eksprezidents Bils Klintons apsveic dzīvesbiedri Hilariju, taču visa cīņa vēl priekšā, jo ceļā uz prezidenta amatu jāpieveic sāncensis pašas partijā Bērnijs Senderss, republikānis Teds Kruss un citi pretendenti.
Pēc neizšķirta Aiovā eksprezidents Bils Klintons apsveic dzīvesbiedri Hilariju, taču visa cīņa vēl priekšā, jo ceļā uz prezidenta amatu jāpieveic sāncensis pašas partijā Bērnijs Senderss, republikānis Teds Kruss un citi pretendenti.
Foto – EPA/LETA

Pēc balsojuma Aiovā 0

Vēlētāju sapulcēs Aiovas štatā, kur pirmdien notika pirmā spēku pārbaude starp pretendentiem uz prezidenta amatu novembra vēlēšanās, demokrātu sacensībā gandrīz vienādu atbalstu ieguva Hilarija Klintone un Bērnijs Senderss, bet republikāņu pulkā pirmais bija Teds Kruss, apsteidzot Donaldu Trampu un Marko Rubio.

Reklāma
Reklāma
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
ASV izsludina ārkārtas stāvokli pirms Saules aptumsuma – paredz cilvēku masu bojāeju 12
Lasīt citas ziņas

Balsojums Aiovā, nelielā vidējo rietumu pavalstī ar pāris miljoniem iedzīvotāju, nav izšķirošs, taču var būtiski veicināt līdz tam mazpazīstamu kandidātu (Senderss) popularitāti, vai palīdzēt izvirzīties vadībā kandidātiem ar lielāku intelektuālo bagāžu (Kruss), nevis naudas maisa apjomu (Tramps). Uz partiju nacionālajām konferencēm gada vidū, kad tiks izraudzīti partiju oficiālie kandidāti prezidenta amatam, Aiovas štats sūta attiecīgi 44 (demokrāti) un 30 delegātus (republikāņi). 9. februārī paredzētas priekšvēlēšanas Ņūhempšīras štatā, kas ir kaimiņos Sendersa dzimtajai Vermontas pavalstij. Ja Senderss uzvarētu Ņūhempšīrā, tas varētu pamudināt Klintones kampaņas finansētājus sākt apšaubīt viņas kā demokrātu favorītes statusu.

Kruss apsteidz Trampu

Republikāņu konkurencē visvairāk balsu ieguva konservatīvais senators no Teksasas štata Teds Kruss, pārspējot nekustamo īpašumu magnātu Donaldu Trampu un senatoru no Floridas štata Marko Rubio. Krusa uzvaru veicināja Aiovā ietekmīgās evaņģēlisko kristiešu kopienas un konservatīvo vēlētāju atbalsts. “Lai slavēts Dievs!” savus atbalstītājus sveica Kruss. “Šis vakars ir uzvara drosmīgajiem konservatīvajiem Aiovā un visā šajā dižajā valstī.” Tramps, kurš agrāk bija pārliecinošā vadībā sabiedriskās domas aptaujās starp republikāņu kandidātiem, mēģināja mazināt zaudējuma svarīgumu, norādot, ka viņam jau no paša sākuma neesot dota iespēja uzvarēt Aiovā. “Man visi teica – nedodies uz Aiovu, tu neiekļūsi pirmajā desmitniekā,” atbalstītājiem pavēstīja Tramps. “Es teicu, ka man tas ir jādara.” Analītiķi kā pazemojošu sakāvi atzīmē Džeba Buša ieņemto sesto vietu ar 2,8% balsu, taču pieļauj, ka bijušais Floridas štata gubernators, kurš pārstāv ietekmīgo Bušu klanu, vēl varētu atgūties kampaņas gaitā.

Klintonei veicas izlozē

CITI ŠOBRĪD LASA

Demokrātu sacensībā ar minimālu pārsvaru vadībā ir bijusī pirmā lēdija un valsts sekretāre Hilarija Klintone ar teju pusi balsu, nedaudz apsteidzot senatoru no Vermontas štata Bērniju Sendersu. ASV mediji ziņo, ka sešos vēlēšanu saietos balsojums bijis neizšķirts un uzvarētājs noteikts, lozējot ar monētu. “Es uzelpoju ar atvieglojumu, paldies, Aiova,” pēc nepārliecinošās uzvaras saviem atbalstītājiem pavēstīja Klintone. Viņa apgalvoja, ka esot “priecīga pa īstam iesaistīties debatēs ar senatoru Sendersu”, taču neapšaubāmi cer gūt izšķirošu uzvaru priekšvēlēšanās Ņūhempšīrā. 2008. gada kampaņā Aiovā Klintone palika tikai trešā (29%), zaudējot nākamajam prezidenta vēlēšanu uzvarētājam Obamam (38%) un senatoram Edvardsam (30%). “Šī gada rezultāti ir vistuvākie starp demokrātu kandidātiem Aiovas kokesu vēsturē,” teikts Demokrātu partijas paziņojumā. Sendersa kampaņas pārstāvis izteicies, ka Aiovas štata Demokrātu partijas nodaļas amatpersonas informējušas par balsojuma rezultātu “pazušanu” no aptuveni 90 iecirkņiem, kuru pavalstī ir 1680.

Senderss gāna miljardierus

Septiņdesmit četrus gadus vecais Senderss paziņojis, ka faktiskais neizšķirts ar sešdesmit astoņus gadus veco Klintoni balsojumā Aiovā iezīmē sākumu milzu pārmaiņām ASV, un pat nodēvējis to par politisku revolūciju. Senderss atgādināja, ka vēl pirms deviņiem mēnešiem viņa atbalstītāju nelielajai grupai nebija ne naudas, ne atpazīstamības, bet “tagad mēs spējam sacensties ar spēcīgāko politisko organizāciju Amerikā”, ar to domājot Klintonu ģimeni un tās izveidoto fondu, atzīmē aģentūra “Reuters”. Savā uzrunā viņš gānīja “miljardierus, kuri nopērk vēlēšanas”, un pateicās 3,5 miljoniem cilvēku, kas atbalstījuši viņa kampaņu ar ziedojumiem, kuru vidējais apmērs ir 27 dolāri. Analītiķi gan apšauba, vai Senderss, kurš sevi dēvē par “demokrātisku sociālistu”, spēs sacensties ar Klintoni biezi apdzīvotajās pavalstīs, kas sūta daudz delegātu uz partijas nacionālo konferenci.

Trešais demokrātu pretendents uz prezidenta amatu bijušais Merilendas gubernators Mārtins O’Mellijs, negaidot balsojuma oficiālos rezultātus, paziņoja par savas kampaņas izbeigšanu, jo saņēmis tikai 0,6% balsu. Sagaidāms, ka par kampaņas apturēšanu paziņos arī republikānis Maiks Hakabijs.

Aiovas kokesu rezultāti

Demokrātu partijas kandidāti

Hilarija Klintone – 49,9%

Bērnijs Senderss – 49,6%

Mārtins O’Mellijs – 0,6%

Republikāņu partijas kandidāti

Teds Kruss – 27,6%

Donalds Tramps – 24,3%

Marko Rubio – 23,1%

Bens Kārsons – 9,3%

Rends Pols – 4,5%

Džebs Bušs – 2,8%

Kārlija Fiorina – 1,9%

Džons Kesičs – 1,9%

Maiks Hakabijs – 1,8%

Kriss Kristijs – 1,8%

Riks Sentorums – 1,0%