Praktiski
Mājas

Pēc bērzu sulām uz tirgu vai mežu: cik droši iegādāties? Vai var ieurbties bērzā, kas pašam nepieder? 0

Foto – Valdis Semjonovs

Ir  sācies sulu laiks. Ja savā pagalmā vai mežā aug bērzs, pie svaigām sulām tikt viegli. Ko darīt citiem? Vai ir droši sulas pirkt tirgū? Vai iespējams saņemt atļauju tās pašam tecināt tuvējā mežā?

Tīri trauki un etiķete

Pārtikas un veterinārā dienesta sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Ilze Meistere informē: prasības bērzu sulu iegūšanai (ražošanai) un tirdzniecībai nelielos apjomos reglamentē Ministru kabineta 2010. gada 1. jūnija noteikumi Nr. 499 “Higiēnas prasības augu izcelsmes produktu primārajai ražošanai un tiešajai piegādei galapatērētājam nelielā apjomā”.

Nelielu apjomu (ne vairāk kā 300 litru bērzu sulu gadā) ikviens drīkst pārdot tirgos, gadatirgos vai ielu tirdzniecības vietās, kur to atvēl pašvaldība. Atļauts sulas piegādāt arī mazumtirdzniecības uzņēmumam, kas tieši apgādā galapatērētāju.

Atkarībā no tā, vai bērzu sulas jau sapildītas piemērotos traukos vai tiek piedāvātas izlejamas no lielāka tilpuma trauka, mainās uz etiķetes norādāmās prasības.

Nefasētu sulu realizācijas vietā jābūt pieejamai šādai informācijai: norādei Bērzu sula, derīguma termiņam Izlietot līdz…, kā arī produktu ražotāja nosaukumam vai vārdam, uzvārdam un adresei.

Fasētai uz etiķetes jānorāda nosaukums Bērzu sula, pievienotās sastāvdaļas, tilpums, derīguma termiņš Izlietot līdz… svaigai sulai vai Ieteicams līdz… raudzētai, uzglabāšanas apstākļi, produktu ražotāja nosaukums vai vārds, uzvārds un adrese. Raudzētām sulām pievieno papildu norādi raudzēta.

Bērzu sulām, tāpat kā jebkuram citam pārtikas produktam, derīguma termiņu nosaka ražotājs jeb cilvēks, kas to tecinājis un realizē tirgū. Šo termiņu aprēķina, ņemot vērā, cik ilgi produkts nezaudē savas īpašības, ir nekaitīgs un drošs patērētājam. Svaigām bērzu sulām tas lielākoties nav ilgāks par trim dienām. Normatīvie akti šīm sulām nenosaka kvalitātes prasības, tāpēc Pārtikas un veterinārais dienests paraugus laboratoriskiem izmeklējumiem nenosūta, tomēr, veicot pārbaudes tirdzniecības vietās, pārliecinās, vai sulu tirgotājs ievērojis iepriekš minētās prasības attiecībā uz iepakojumu un marķējumu.

Vai tas nozīmē, ka cilvēks riskē, pērkot sulu tirgū no cilvēkiem, kuri tās iepildījuši, piemēram, izskalotās kolas un citās 1,5–2 litru limonādes pudelēs?

– Pērkot jebko, cilvēks ir atbildīgs par savu izvēli. Ņemot vērā, ka bērzu sulas lielākoties var iegādāties vienīgi tirgū, jāatgādina, ka jāpievērš uzmanība traukiem, sulu vizuālajam izskatam, marķējumam un informācijai par ražotāju. Protams, pircējs var lūgt pagaršot sulu, un tādā gadījumā jābūt vienreizlietojamām glāzītēm, – skaidro Ilze Meistere.

Uz mežu pēc sulām
Ikvienam ir iespēja tecināt bērzu sulas arī tad, ja viņa īpašumā nav meža. Kā atzīst AS “Latvijas valsts meži” Komunikācijas daļas vadītājs Tomass Kotovičs, veicot vienu urbumu, iedzīvotājiem ir atļauts bez maksas iegūt sulas pašu vajadzībām. To drīkst darīt “Latvijas valsts mežu” teritorijās, kuras var pazīt pēc dzeltenajām zīmēm īpašuma malās. Izmantojot mobilo aplikāciju “LVM meža kartes”, iespējams ērti un ātri noskaidrot savu atrašanās vietu un redzēt valsts mežu robežas.

PADOMS

Cukurūdens sulu vietā
Lai gan ne bieži, tomēr tirgos var sastapt cilvēkus, kuri bērzu sulu vietā pārdod cukurūdeni. Kā neiekrist? Ja stipri saskalina pudeli ar bērzu sulām, veidojas izteiktas putas, savukārt cukurūdenim – tikai mazi burbulīši.

Urbšanas ABC

Izvēlētajam kokam urbšanas vietā jābūt ne mazākam par 40 cm (apkārtmērs no 120 cm) diametrā. Jāapzinās, ka katrs urbums rada risku inficēt koku ar trupi. Urbums jāveic ar urbi, kas nav resnāks par 20 mm, ne augstāk par 50 cm no zemes un ne dziļāk par 10 cm.

Lai pavasara sulu laikā mežam nenodarītu pāri, Tomass Kotovičs aicina ievērot vairākus priekšnoteikumus. Pirmkārt, pareizi veikt urbumu un nedarīt to dziļi, jo sula veidojas starp mizu un koksni. Otrkārt, arī pēc ieurbšanas izturēties atbildīgi, proti, regulāri apsekot koku, lai sulas nelītu pāri trauka malām. Treškārt, pēc sulu tecināšanas urbumu blīvi aiztaisīt ar koka tapu. Nākamajā gadā urbšanai ieteicams izvēlēties to pašu koku.

Ja vēlas veidot vairākus urbumus, jāvēršas “Latvijas valsts mežu” reģionālajā mežsaimniecībā, kuras teritorijā sulas plānots iegūt. Jāņem vērā, ka tas ir maksas pakalpojums. Pēc pirkuma līguma slēgšanas meža iecirkņa darbinieki ierādīs vietu, kur to drīkst darīt.

Saistītie raksti

Privātajos mežos viss jāsaskaņo ar konkrēto meža īpašnieku. Ir aizliegts bērzu sulu iegūt dabas parkos un īpaši aizsargājamās dabas teritorijās, kas atzīmētas ar informatīvo ozollapas zīmi.

UZZIŅA

Bērzu sulas drīkst realizēt:
• pircēja traukos;
• vienreizlietojamā iepakojumā;
• tīros stikla traukos, kuri atbilst normatīvajiem aktiem par obligātajām nekaitīguma prasībām materiāliem un priekšmetiem, kas nonāk saskarē ar pārtiku.

LA.lv