Sports
Ziemas sports

Pēc diskvalifikācijām Krievija medaļu ieskaitē slīd uz leju, Latvija ceļas augšup 1

Foto – Juris Kalniņš

Pēc tam kad trešdien kļuva zināms par atņemtajām godalgām skeletonistiem Aleksandram Tretjakovam un Jeļenai Ņikitinai, 2014.gada Soču olimpisko spēļu medaļu skaitā Krievija noslīdējusi uz trešo vietu.

Krievijai palikušas vien 27 Soču medaļas – 12 zelta, astoņas sudraba un septiņas bronzas. Norvēģijai tagad, ieskaitot sportistus, kas pakāpušies pēc krievu diskvalifikācijām, ir 29 (11-6-12) godalgas, tikpat cik ASV (9-8-12). Latvija ar piecām medaļām (zelts, sudrabs, trīs bronzas) tagad ir 19. vietā.

Tiesa, oficiālajā ieskaitē Krievija joprojām ir vadībā, jo tur vispirms ņem vērā izcīnītos zeltus.

Par dopinga pārkāpumiem Starptautiskā olimpiskā komiteja (SOK) jau agrāk atņēma zelta medaļu Krievijas sportistam Aleksandram Ļegkovam 50 km slēpošanā, 4×10 km vīriešu stafetes komandai un divas Maksima Vilegžaņina gūtas sudraba medaļas 50 km un komandu sprinta distancēs. Anulēja vēl vairāku slēpotāju rezultātus.

Tretjakovs Sočos guva zeltu, bet Ņikitina – tika pie bronzas medaļas.

Visticamāk, pēc Tretjakova diskvalifikācijas par olimpisko čempionu kļūs Latvijas skeletona līderis Martins Dukurs, kurš Sočos palika otrais, bet viņa brālim Tomasam Dukuram tagad pienākas bronzas godalga. Lēmums par medaļu pārdalījumu oficiāli jāpieņem Starptautiskajai Bobsleja un skeletona federācijai (IBSF)

Tikmēr Krievijas Bobsleja federācija paudusi sašutumu par SOK komisijas lēmumu uz mūžu diskvalificējot no olimpiskajām spēlēm Tretjakovu un Ņikitinu, tāpat kā Mariju Orlovu un Olgu Potiļicinu, un apstrīdēs sodu visās iespējamas instancēs.

“Uzskatām, ka, pieņemot verdiktu, pārkāpti juridisko normu pamati un vispārējas tiesību normas. Esam pārliecināti par savu sportistu absolūtu nevainību un aizstāvēsim viņu tiesības visās iespējamajās instancēs sākot ar Sporta arbitrāžas tiesu Lozannā,” teikts federācijas paziņojumā. “Ja būs nepieciešams, esam gatavi vērsties arī iestādēs ārpus sporta jurisdikcijas un civilajās tiesās, lai rastu patiesību cīņā ar tiem, kas bez jebkāda juridiska pamatojuma lauž cilvēku likteņus.”

Saistītie raksti

Jau vēstīts, ka Krievija 2014.gada Soču olimpiskajās spēlēs triumfēja medaļu ieskaitē, tomēr jau gadu vēlāk Pasaules Antidopinga aģentūras (WADA) neatkarīgas komisijas izmeklēšanā, kuru vadīja kanādiešu jurists Ričards Maklarens, tika gūts apstiprinājums, ka Krievijā bija izveidota valsts atbalstīta dopinga sistēma, kulmināciju pārkāpumos sasniedzot tieši savās mājās notikušajās olimpiskajās spēlēs, kad virknei mājinieku sportistu tika nomainītas pozitīvas dopinga proves pret “tīrām” analīzēm.

Lai izmeklētu šīs lietas, tika izveidota SOK komisija, ko vada tās biedrs Deniss Osvalds, pārskatot lietas ar iespējamu dopinga lietošanu un testu viltošanu Soču olimpiskajās spēlēs, prioritāri izmeklējot sportistus, kuri varētu piedalīties Phjončhanas Olimpiādē.

LA.lv