×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
10. februāris, 2016
Drukāt

Pēc diviem mēnešiem – piloteksāmens ķīmijā, fizikā vai dabaszinībās (2)

Foto - RTUFoto - RTU

Jau RTU atvērto durvju dienā, kas norisinājās oktobrī, skolēniem bija daudz jautājumu par eksāmenu kārtošanu.

Jau pēc diviem mēnešiem – 13. aprīlī – 3500 skolēni 107 skolās kārtos pilot­eksāmenu ķīmijā, fizikā vai dabaszinībās, bet vasaras sākumā noritēs arī jau ierastais centralizētais eksāmens ar dabaszinātnēm saistītajos mācību priekšmetos, ko skolēni var kārtot pēc brīvas izvēles.

Pagājušajā sestdienā Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) sapulcējās aptuveni 60 skolēni no visas Latvijas, kuri vēlas labāk sagatavoties eksāmenam fizikā. “Skolēnu interese par Fizikas dienu un iespēju gatavoties eksāmeniem bija gana liela, tāpēc nākamajā mācību gadā šādus pasākumus rīkosim pat divreiz,” saka RTU sagatavošanas kursu vadītāja Loreta Juškaite.

Gatavojoties fizikas eksāmeniem RTU, skolēni varēja iemācīties pareizi izmantot formulu lapu. Tādu var izmantot eksāmenā, taču ne visiem tā noder, jo skolēni ne vienmēr zina, kā tā lietojama. RTU speciālisti arī stāstīja skolēniem, kā risināt uzdevumus un atbildēt uz jautājumiem, lai nepieļautu sīkas, bet nozīmīgas kļūdas.

Viena no skolām, kurā skolēni aktīvi gatavojas pilot­eksāmenam, ir Dobeles Valsts ģimnāzija. Tajā viena 12. klase kārtos piloteksāmenu fizikā, bet otra – piloteksāmenu ķīmijā. Dobeles Valsts ģimnāzijā arī daļai skolēnu nāksies eksāmenus kārtot divreiz. Kārtot centralizēto eksāmenu fizikā pieteikušies 12 skolēni, ķīmijā – seši, bet bioloģijā – 18. Skolas direktore Inese Didže teic: skolēni dubulto eksaminēšanu neuztver kā problēmu. “Piloteksāmens būs kā iesildīšanās centralizētajam eksāmenam. Cerams, ka pēc tā centralizētajā eksāmenā skolēniem būs mazāks uztraukums,” spriež skolas direktore. Skola piloteksāmenam pieteikusies cerībā, ka tā rezultāti ļaus saprast, “ko mūsu skolēni spēj un ko ne”.

Arī L. Juškaite teic: viens no galvenajiem piloteksāmena ieguvumiem būs skaidrība, kādas ir skolēnu zināšanas ar dabas zinātnēm saistītajos mācību priekšmetos. Patlaban centralizētos eksāmenus šajos mācību priekšmetos lielākoties kārto vien tie, kuriem tajos veicas labi, tāpēc eksāmenu rezultāti neparāda patieso ainu.

Toties Valsts izglītības satura centra (VISC) ieskatā piloteksāmens gan šajā, gan nākamajā mācību gadā noritēs galvenokārt, lai uzlabotu skolēnu mācību sasniegumus dabaszinātnēs. Proti, tiek cerēts, ka, gatavojoties eksāmenam, skolēni vairāk pievērsīsies eksakto mācību priekšmetu apguvei. Kā zināms, iespējams, ka drīzumā varētu tikt ieviests arī jauns obligāts centralizētais eksāmens fizikā, ķīmijā vai dabaszinātnēs.

Pēc eksāmena skolēnu darbus vērtēs centralizēti, vērtējumu izsakot procentuālajā novērtējumā, tieši tāpat kā ierasts citos centralizētajos eksāmenos. Taču atšķirība tā, ka šoreiz skolēns varēs izvēlēties, vai piloteksāmenā iegūto vērtējumu ierakstīt atestātā par vispārējo vidējo izglītību sekmju izrakstā. VISC pārstāve Diāna Āboltiņa uzsver, ka atsevišķu skolu rezultāti par skolēnu veikumu pilot­eksāmenā netiks publiskoti. Tā nolemts tāpēc, ka pilotprojekta eksāmenu mērķis ir iegūt informāciju par skolēnu zināšanām eksaktajos mācību priekšmetos, lai speciālistiem būtu lielāka skaidrība, kā būtu jāveido obligātais eksāmens fizikā, ķīmijā vai dabaszinībās, ja tiks nolemts, ka tāds nepieciešams.

VISC kopā ar ekspertiem veidos metodisko materiālu skolotājiem, kurā analizēs rezultātus un veidos ieteikumus nākamā mācību gada pilotprojekta eksāmenu satura izstrādei. Plānots, ka pilotprojekta eksāmenu rezultātu analīze un metodiskais materiāls augustā būs pieejams visiem interesentiem.

Kāds būs jauno piloteksāmenu saturs? VISC pārstāve D. Āboltiņa skaidro, ka to saturs izstrādāts atbilstoši attiecīgo mācību priekšmetu standartiem. Katrā eksāmenā būs divas daļas, taču pārtraukuma starp tām nebūs. Uz eksāmenā uzdotajiem jautājumiem skolēniem būs jāspēj atbildēt 180 minūšu laikā.

Kaut “parastajos” centralizētajos eksāmenos fizikā un ķīmijā iekļauti arī laboratorijas darbi, piloteksāmenā šādas sadaļas nebūs. Skaidru atbildi uz jautājumu, vai piloteksāmens būs vieglāks nekā eksāmeni fizikā un ķīmijā, ko skolēni kārto pēc brīvas gribas, VISC nesniedz. VISC mājas lapā gan ir publicētas prasības piloteksāmeniem un tēmas, par ko varētu būt uzdevumi, tomēr par paredzamo piloteksāmena grūtības pakāpi no šiem aprakstiem grūti spriest. I. Didže pieļauj, ka piloteksāmens saturā varētu būt vienkāršāks nekā centralizētie eksāmeni, taču uzskata, ka tas pat ir pareizi. Vidusskolā skolēniem vajadzētu ļaut specializēties, nav jāliek apgūt visus mācību priekšmetus vienlīdz augstā līmenī.

 

UZZIŅA

Piloteksāmenu 13. aprīlī fizikā kārtos 1859 skolēni no 76 skolām, ķīmijā – 1253 skolēni no 58 skolām, bet dabaszinībās – 388 skolēni no 19 skolām.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Kādreiz 1987.gadā liku ķīmiju,tad bija arī organiskā mācību prorrammā.Nebija ne vainas,dabūju 4 no 5 ballēm.Nav ko satraukties.

  2. Kāpēc PILOT? Vai pilotus pārbaudīs? Ak, nabadziņi, nu nevar pareizu vārdu atrast! Valodnieki atkal astes kājstarpē iežmieguši?

Draugiem Facebook Twitter Google+