Pasaulē
Citur

Pēc EP balsojuma Tramps brīdina ES par smagām ekonomiskām sekām2


Donalds Tramps.
Donalds Tramps.
Foto: SCANPIX/EPA/LETA

ASV prezidents Donalds Tramps ceturtdien brīdinājis Eiropas Savienību (ES), ka blokam jārēķinās ar “smagām ekonomiskām” sekām, ja tas neuzsāks ar Vašingtonu tirdzniecības sarunas.

Tramps ar šo brīdinājumu nācis klajā, reaģējot uz Eiropas Parlamenta (EP) ceturtdienas lēmumu neatbalstīt sarunu uzsākšanu ar Vašingtonu, kas sagādājis negaidītu triecienu Briseles centieniem izvairīties no tirdzniecības kara.

Tramps ir piedraudējis piemērot muitas nodevas no Eiropas importējamajiem automobiļiem, kas īpaši smagi skartu vācu autoražotājus.

Tirdzniecības sarunu uzsākšana bija galvenais punkts starp “pamiera” nosacījumiem, par kuriem Eiropas Komisijas (EK) prezidents Žans Klods Junkers jūlijā vienojās ar Trampu, atsakoties no jaunu savstarpēju muitas tarifu ieviešanas pēc Vašingtonas lēmuma aplikt ar muitas nodevām Eiropā ražoto tēraudu un alumīniju.

“Eiropas Savienība pret mums izturas ļoti, ļoti netaisnīgi,” žurnālistiem Baltajā namā norādīja Tramps. “Ja viņi ar mums nerunās, mēs izdarīsim ko tādu, kam būs smagas ekonomiskas” sekas.

Tomēr prezidents piebilda, ka to, iespējams, izdosies novērst, jo ES amatpersonas cenšas rast savstarpēju vienprātību.

Junkers cenšas panākt Eiropadomes lēmumu, kas formulētu parametrus sarunām ar Vašingtonu.

Lai gan EP šajā jautājumā ir tikai padomdevēja funkcijas, deputātu ceturtdienas balsojums atspoguļo dziļās domstarpības, kādas pastāv starp ES un ASV.

Vašingtona uzstāj, ka tirdzniecības sarunās jāiekļauj arī lauksaimniecība, taču Brisele to kategoriski noraidījusi.

Domstarpības valda arī ES dalībvalstu starpā.

Vācija cenšas pēc iespējas ātrāk panākt vienošanos ar ASV, lai izvairītos no sava automobiļu eksporta aplikšanas ar muitas nodevām.

Tikmēr Francija tās cenšas novilcināt, bažījoties par iekšpolitisko situāciju un nevēloties izsaukt jaunus protestus pirms maijā gaidāmajām EP vēlēšanām.

Jau ziņots, ka Eiropas Parlaments (EP) ceturtdien neatbalstīja tirdzniecības sarunu sākšanu starp Eiropas Savienību (ES) un ASV, raidot negaidītu triecienu pūliņiem novērst tirdzniecības karu.

Noruna, ka tiks mēģināts panākt ierobežotu tirdzniecības vienošanos, bija daļa no jūlijā panāktā pamiera, kad Eiropas Komisijas (EK) prezidents Žans-Klods Junkers un ASV prezidents Donalds Tramps solīja neieviest jaunus tarifus papildus tiem, kas jau tika noteikti tēraudam un alumīnijam.

Šāds paziņojums ļāva abām pusēm samazināt spriedzi savā starpā laikā, kad Tramps draudēja noteikt apjomīgus muitas tarifus Eiropā ražotiem automobiļiem.

Saistītie raksti

Ceturtdien notikušajā EP balsojumā 223 deputāti nobalsoja pret rekomendāciju sākt sarunas, 198 nobalsoja par to, bet 37 locekļi atturējās.

EP ir tikai padomdevēja loma attiecībā uz ES sarunu pilnvaru piešķiršanu, taču tam būs gala vārds pēc tam, kad tiks panākta vienošanās.

LA.lv