Latvijā
Novados

Pēc gāzes eksplozijas zaudē pajumti 16


Ēkas augšējo stāvu dzīvokļu logi, kuriem sprādzienā izbira stikli, pēcāk tika aizklāti ar plēvēm, bet pirmā stāva dzīvokļa logi – aizbarikādēti ar skaidu plāksnēm, lai kāds pa tiem neiekāpj.
Ēkas augšējo stāvu dzīvokļu logi, kuriem sprādzienā izbira stikli, pēcāk tika aizklāti ar plēvēm, bet pirmā stāva dzīvokļa logi – aizbarikādēti ar skaidu plāksnēm, lai kāds pa tiem neiekāpj.
Ekrānuzņēmums no aculiecinieka foto

Alūksnes novada pašvaldība un vietējie iedzīvotāji ar nepacietību gaida sestdienas vakarā gāzes sprādzienā cietušās Torņa ielas ēkas būvekspertīzes slēdzienu, lai no dzīvokļiem evakuētie cilvēki kaut uz brīdi varētu iekļūt savos mājokļos un paņemt no tiem nepieciešamākās lietas.

Propāna gāzes eksplozijā cietušais vīrietis vakar pārvests no vietējās slimnīcas uz Rīgu, kur viņš ievietots Valsts apdegumu centrā “Biķerniekos”. Cietušā stāvoklis ir stabils. Vīrietis guvis sejas, plaukstu, kāju apdegumus. Saskaņā ar aculiecinieku teikto cietušais vīrietis ar sprādziena vilni tika izmests no dzīvokļa.

Pēc sprādziena no ēkas nācās evakuēt 33 cilvēkus, jo mājā bija parādījušās plaisas un tā vairs nebija droša. Šajā piecstāvu dzīvojamajā mājā kopumā ir 75 dzīvokļi, no tiem pašlaik iedzīvotājiem nav pieejami 15 dzīvokļi, kas atrodas tajā mājas ieejas daļā, kur sestdien pirmā stāva dzīvoklī notika propāna gāzes eksplozija, pastāstīja pašvaldības SIA “Alūksnes nami” valdes loceklis Armands Musts. Sprādzienā cietusī mājas daļa ir iekonservēta līdz brīdim, kad ieradīsies valsts institūciju izveidotā komisija. Par tālākajām darbībām atbildīga ir policija un prokuratūra, sacīja uzņēmuma “Alūksnes nami” valdes loceklis. Atbilstoši glābšanas dienesta lēmumam sprādzienā cietušajā mājas daļā netiek ielaists neviens iedzīvotājs. No sprādziena viļņa ir deformēta mājas konstrukcija, atbīdījušies āra paneļi, atbīdījušās arī starpstāvu kāpņu savienojušās daļas.

Pēc sprādziena trīs cilvēki izmantoja pašvaldības sniegto iespēju pārlaist nakti Alūksnes Valsts ģimnāzijas internātā, bet pārējie 30 evakuētie ļaudis atrada pajumti pie saviem radiem vai draugiem. Pašvaldība paudusi gatavību parūpēties par to, lai uz laiku bez dzīvesvietas palikušie cilvēki būtu zem pajumtes un paēduši.

Alūksnes novada domes priekšsēdētājs Arturs Dukulis neizslēdz, ka arī pēc tam, kad eksperti būs izvērtējuši ēkas tehnisko stāvokli, iedzīvotāji tajā nedrīkstēs atgriezties, taču, iespējams, cilvēki vismaz varēs ieiet mājā uz brīdi, lai paņemtu nepieciešamākās mantas. “Galvenais jautājums ir par zālēm,” sacīja Dukulis, skaidrojot, ka vairāki ļaudis evakuējoties nav paņēmuši līdzi medikamentus, kas tiem regulāri jālieto, turklāt daži pat nezina, kā šos medikamentus sauc.

Gāzes piegāde pašlaik ir atslēgta visai mājai. Ēkai ir organizēta koplietošanas gāze, ko nodrošina uzņēmums “Latvijas propāna gāze”, arī tīklus apkalpo “Latvijas propāna gāze”. Minētais uzņēmums līdz šim nebija ziņojis “Alūksnes namiem” par kādām problēmām saistībā ar gāzes apgādi, nav arī sniegti nekādi priekšlikumi. Apsaimniekošanas uzņēmums nebija saņēmis nekādas sūdzības par piegādes tīkliem kopējās telpās. Sprādzienā cietušajā ēkā gāze tiek izmantota pavardam jeb gāzes plītij tajos dzīvokļos, kur iedzīvotāji izvēlējušies šādu risinājumu. Iedzīvotājiem bijusi iespēja arī atteikties no gāzes piegādes un izmantot elektrību ēdiena gatavošanai. Ēka nav aprīkota ar detektoriem, kas ziņotu par gāzes noplūdi.

Apsaimniekotāja pārstāvis zināja teikt, ka sprādziens noticis dzīvoklī, par kuru izveidojies parāds, un lieta pašlaik atrodas piedziņas procesā.

Valsts policija par Alūksnē notikušo sprādzienu sākusi kriminālprocesu. Policija notikuma vietā skaidro notikušā apstākļus. Vakar vēl nebija oficiāla slēdziena par sprādziena cēloni, taču izvirzīta versija, ka sprādziens noticis gāzes noplūdes dēļ.

LA.lv