Viedokļi
Feļetoni

Egils Līcītis: Pēc grieķu nē jeb Bet Hēfests jau kaļ drahmas 16

Foto – AFP/LETA

Pilsoņiem ir iemesls apgādāties ar ilgtermiņā derīgām bakalejas un saimniecības precēm, “Venden” ūdens krājumiem, visu šo “Slīcēju glābšanās ir pašu slīcēju rokās” komplektu. Tik mīnēts un nezināmajiem X pilns ir atkāpšanās ceļš pēc atmodinātā grieķu varoņgara balsojuma tautas plebiscītā, kad tie teica “jā” bezbēdīgai ramtairīdirallā dzīvei šūpuļkrēslā un kad nodārdināja kolektīvu “nē” un “pē” taupības politikai, starptautisko aizdevēju spaidiem, pūloties piedzīt krītu.

Grieķi ir starā un līksmo! Hēfests jau kaļ drahmas. Kā Hērakls šūpulī izrēķinājās ar pielīdušiem rāpuļiem, tā balsotāji darbaļaudis ar vienu roku nožņaudza SVF čūsku, ar otru ķēra pie rīkles Frankfurtes ECB hidrai. Tagad naftas cenas krītas, biržu indeksi grūst, eirozona grīļojas, tālredzīgais ministrs Varufakis atkāpies, Brisele maldās tumšākā kā Mīnotaura labirinta bezizeja par grieķu lēmuma nepārredzamām sekām. Pat turku sultāns nezina nekā, un ir saskaitīts, cik mēs kā globālie spēlētāji, finanšu donori dabūsim maksāt ragā un ciest zaudējumus dienvidnieku defoltā.

Latvieši bijuši pacietīgi kukaiņi, bet, kad grieķi nodzīvojušies līdz noplīsušiem hitoniem un tēkrekliem, kad saulainajai zemei draud kotēšanās reitingu atkritumu zonā un Aīda valstībā, mēs nevarēsim turpmāk dzīvot ērtībās kā Ķemeru sanatorijā un pārticības veiksmes stāstā.

Finanšu ministrs Jannis Reiras jau tāpat izskatās pēc klasiskas personas, kura, atverot durvis, ceļot kāju pār slieksni, sadrūvējies sāk ar “zēni, man ir sliktas ziņas”. Šoreiz valdības sēdē viņš metīs zibeņus kā pats Zevs: “Kolēgas, bakhanālijas ir beigušās! Nulle asignāciju tiem loriņiem, ko pieprasāt, salikuši lūdzēju rociņas tūtiņā! Negribu atgriezties pie aizdevumu paketes, pārtikas produktu normēšanas!”

Neviens viszinīgs ekonomikas orākuls neņemas prognozēt, kāds šausmīgs gals un domino efekts stāv priekšā Eiropai pēc Grexit. Vai eiro kritīs bezdibenī kā kāds nevērtīgs peso? Pat ja viens profesors ieteicis metodi, kā strēbt ziepes, otrs tūlīt to apšaubīs, virpinot pirkstu pie deniņiem.

Sāls, cukurs, petroleja, dzeramais ūdens un paika. Gatavojiet mājsaimniecību X stundai. Kas te pārņemtu varu? Ne jau nu mazākais ļaunums! Priekšplānā izvirzīsies lietussargu grupa vai arbūzu tirgotāji sociālisti. Ekonomikas gāzi grīdā kurinātāji vai ultraliberāļi, kam programmu sarakstījis jucis zinātnieks. Nāks Odisejs Kostanda kā diktators, un tautas domas par to referendumā neprasīs. Viena glābšanas iespēja ir katram ieņemt savu dzīvokli, nodrošināties ar ēdienu un dzērienu bateriju un tur uz pāra nedēļām pasludināt neatkarīgu republiku. Pēc proklamēšanas vienā atsevišķi ņemtā teritorijā mājoklis paziņo, ka Republika neatzīst Straujumas pagaidu valdību, neved ar to miera sarunas un noturas, kamēr visu to pārcietīsim.

LA.lv