×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.4°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Otrdiena, 22. maijs, 2018
10. jūlijs, 2014
Drukāt

Pēc ilgiem gadiem atkal būs apskatāms pirmais Latvijā nokritušais meteorīts

Foto: © James Thew-Fotolia.comFoto: © James Thew-Fotolia.com

Pēc daudziem gadu desmitiem atpakaļ uz Latviju atvests pirmais identificētais Latvijā nokritušais meteorīts, kurš 1820.gada 12.jūlijā nokrita nokrita Līksnā, tagadējā Daugavpils novada teritorijā, aģentūru LETA informēja Latvijas Astronomijas biedrībā (LAB).

Atbilstoši nokrišanas vietai meteorīts ieguva Līksnas vārdu un starptautisko apzīmējumu “Lixna”. Latvijas teritorijā pavisam zināmi tikai četri meteorītu krišanas gadījumi – Līksnā, Biržos, Neretā un Baldonē -, visi 19.gadsimtā. Pirmais vēsturiskais gadījums notika Līksnā 1820.gadā, kad starp plkst.17 līdz 18 redzēta liela, pilnmēnesim līdzīga uguns bumba, kas strauji kustējās no dienvidiem uz ziemeļiem. Tajā pašā dienā un tai pašā laikā apmēram 25 kilometrus no pašas Līksnas muižas tai piederošā Lazdānu ciema laukā no gaisa nokrita akmens.

“Līksna” ir akmens tipa meteorīts ar magnētiskām īpašībām, tas ir daudz pētīts jau no pašiem meteorītikas zinātnes pirmsākumiem. Ziņas par meteorīta nokrišanu dažu mēnešu laikā izplatījās pa visu pasauli, tas tika analizēts un salīdzināts ar pārējiem tolaik zināmajiem debess akmeņiem.

Kā norāda LAB, diemžēl laika gaitā gandrīz pilnīgi visi Latvijas meteorīti tika izvesti no mūsu valsts. Ilgus gadus vienīgais izņēmums bija tikai dažas šķēles no pēdējā – 1890.gadā nokritušā Baldones meteorīta, kas joprojām glabājas un ir apskatāmas Latvijas Universitātē. Visi pārējie Latvijas meteorītu paraugi ātri atrada vietu dažādos pasaules muzejos un kā liels retums arī privātkolekcijās.

Latvijas meteorītu izpētes projektam “Meteoriti.LV” sadarbībā ar Jaunanglijas Meteorītikas laboratoriju NEMS izdevās atgūt un atgriezt Latvijā nelielu 0,63 gramus smagu nozīmīgā Līksnas meteorīta fragmentu, turklāt Latvijā tika nogādāts arī Līksnas meteorīta plānslīpējuma etalons. Tas ir speciāli sagatavots apmēram 30 mikrometru biezuma paraugs, kas paredzēts mikroskopiskai izpētei. Tas viss kļuva iespējams, tikai pateicoties reālā laika globālās pozicionēšanas pakalpojumu uzņēmuma “IT Observer”, “it īpaši “Novero.LV”, atbalstam.

“Kaut arī šie meteorīta paraugi nav lieli, tie Latvijai ir ļoti nozīmīgi gan zinātniskā, gan kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanas ziņā” – saka projekta “Meteoriti.LV” dibinātājs Kārlis Bērziņš.

Tagad Līksnas meteorīts atrodas “Meteoriti.LV” laboratorijā, kur tas tiek sagatavots publiskai izstādei. Šoreiz Līksnas meteorīts ir atgriezies Latvijā uz palikšanu.

Latvijas Astronomijas biedrība apvieno astronomijas profesionāļus un interesentus, lai popularizētu astronomiju. LAB biedri piedalās žurnāla “Zvaigžņotā Debess” veidošanā, vada debess novērojumus Latvijas Universitātes Astronomiskajā tornī un organizē regulāras informatīvas sanāksmes. Plašāka informācija pieejama LAB mājaslapā “www.lab.lv”.

“Meteoriti.LV” ir projekts, kura mērķis ir veicināt meteorītikas un ar to saistīto zinātņu attīstību un popularizēšanu Latvijā. “Meteoriti.LV” šobrīd vienīgie no Latvijas ir pārstāvēti Starptautiskajā Meteorītikas biedrībā. Savu uzdevumu īstenošanai, izveidota arī pirmo interneta veikalu Latvijā, kur ikvienam interesentam ir iespējams iegādāties īstus, sertificētus meteorītus.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+