Kultūra
Teātris un kino

Pēc kaismīgām diskusijām Latvija nosauc savu pretendenti “Oskara” balvai1


Kadrs no filmas “Tēvs Nakts”.
Kadrs no filmas “Tēvs Nakts”.
Publicitātes foto

Nu jau divpadsmito reizi arī Latvija izvirzījusi filmu, kas pretendēs uz nomināciju ASV Kinoakadēmijas balvai “Oskars”, sacenšoties ar apmēram 80 valstu filmām, kas tapušas ārpus ASV kultūras telpas, – kategorijā, kurai šogad mainīts nosaukums, LA.lv uzzināja Nacionālajā Kino centrā (NKC).

NKC izveidotā ekspertu komisija lēmumu pieņēma 16. septembrī, pēc ilgām diskusijām vienojoties izvirzīt režisora Dāvja Sīmaņa un studijas Mistrus Media Simtgades spēlfilmu “Tēvs Nakts”.

“Oskara” balvas kategorijai, kura regulāri tiek vērtēta kopš 1956. gada un līdz šim bija pazīstama ar nosaukumu Labākā filma svešvalodā (The Best Foreign Language Film), šogad mainīts nosaukums, turpmāk tā būs Starptautiskās filmas balva (nternational Feature Film Award).

“Oskara” balvas pasniegšanas ceremonija, šogad jau 92. pēc kārtas, godinot labākos 2019. gada kinodarbus, notiks 2020. gada 9. februārī Losandželosā, ASV.

Ekspertu izvērtēšanai šogad tika pieteiktas sešas pilnmetrāžas filmas, un apspriešanas gaitā vislielāko uzmanību izpelnījās trīs no tām, katra ar savu un ļoti atšķirīgu argumentāciju.

Kā lakoniski formulēja režisors Jānis Putniņš, “šis nav mēģinājums noskaidrot labāko filmu, svarīgi ir tas, kāda rezonanse Latvijā un pasaulē būs komisijas lēmumam un izvirzītajai filmai”.

Vairāki eksperti izcēla režisora Edmunda Jansona Simtgades filmas “Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi” arvien aktuālāko vēstījumu par katra atsevišķa indivīda iesaistīšanos sabiedrības problēmu risināšanā.

Turklāt laikā, kad Latvijā īpaši uzplaukusi pilnmetrāžas animācijas filmu ražošana, būtu tikai loģiski par to šādā veidā pavēstīt arī pasaulei, uzskatīja eksperti.

Otrs aktīvi apspriests kandidāts uz izvirzīšanu bija režisora Jura Kursieša jaunākā spēlfilma “Oļegs”, kas jau ieguvusi pamatīgu starptautisku rezonansi, tai skaitā iekļuvusi Eiropas Kino akadēmijas uzmanības lokā gada labāko filmu atlasē.

“Galu galā pēc analītiskām diskusijām ekspertu vairākums tomēr vienojās izvirzīt režisora Dāvja Sīmaņa Simtgades filmu “Tēvs Nakts”, jo tā pārliecina gan ar kinematogrāfiskām kvalitātēm, gan ar netradicionāli veidotu “holokausta stāstu”, kas ir vēsturiski nozīmīgs gan Latvijai, gan pasaules vēstures kontekstos,” pauda NKC speciāliste Kristīne Matīsa.

Jāpiebilst, ka arī pārējās Baltijas valstīs filmas “Oskaru” sacensībai jau ir izvirzītas.

Īpaši patīkams Latvijai ir Lietuvas kaimiņu lēmums virzīt dokumentālo kopražojumu, Latvijas Simtgades filmu “Laika tilti” (režisori Kristīne Briede un Audrius Stonis).

Saistītie raksti

Igaunija kā savu pieteikumu izvirzījusi režisora Tanela Tooma spēlfilmu “Patiesība un taisnība” (“Truth and Justice”), kas uzņemta pēc igauņu literatūras klasiķa Antona Tamsāres romāna motīviem.

Taču arī ziemeļu kaimiņi bez Latvijas klātbūtnes neiztiek – dokumentālo filmu konkurencē uz “Oskara” balvas nominācijām kvalificējas režisores Ksenijas Ohapkinas filma “Nemirstīgie” (“Immortal”), kas arī, tāpat kā “Laika tilti”, ir kopražojums ar Latvijas studiju VFS Films.

LA.lv
LA
LA.LV
Kultūra
Durbē norisināsies “Atvērtība ir vērtība” radošā darbnīca “D/z/eja”
9 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
Rādīs Anšlava Eglīša lugu “Pēc kaut kā cēla, nezināma”
10 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
“Viens no unikālākajiem Latvijas mākslas veikumiem.” Paziņoti Purvīša balvas nominanti šā gada trešajā ceturksnī
11 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Aizmigušu marihuānas audzētāju sita ar koku un steidza griezt kaņepes…
42 minūtes
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Publicēts kārtējais universitāšu reitings: kā tajā klājies Latvijas augstskolām?
2 stundas
LA
LA.LV
Sports
FOTO: “Vefiņš” uz Eiropas skatuves atgriežas ar grūtu uzvaru pār Melnkalnes vicečempioniem
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Valdība atbalsta ieceri Latvijā izveidot 39 pašvaldības esošo 119 vietā 1
5 stundas
JL
Juris Lorencs
Pasaulē
Juris Lorencs: Ierodas ukraiņu tautas kalps Zelenskis
4 stundas