×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
12. marts, 2012
Drukāt

Pēc kredīta zemei – savā bankā


Foto - LETAFoto - LETA

VAS “Latvijas Hipotēku un zemes banka” (Hipotēku banka) aizdevumus lauksaimniekiem zemes iegādei izsniegs sadarbībā ar komercbankām, kas ļaus paredzēto programmu padarīt pieejamu plašam klientu lokam, informēja bankas valdes priekšsēdētāja vietnieks Jēkabs Krieviņš.


 

Kā ziņots, lauksaimniecības zemes iegādes kreditēšanas programma patlaban ir izstrādes stadijā, paredzot, ka jau tuvākajos mēnešos interesenti ar izdevīgiem noteikumiem varētu saņemt pirmos kredītus zemes iegādei, kura tiks izmantota tikai lauksaimniecības produkcijas ražošanai.

“Hipotēku banka lauksaimniecības zemes iegādes kreditēšanas programmā finansējumu izsniegs sadarbībā ar komercbankām. Praksē tas nozīmē, ka klienti aizdevuma saņemšanai varēs pieteikties savā bankā, savukārt finansējuma nodrošinātājs būs Hipotēku banka. Tas ļaus zemes iegādei paredzēto valsts atbalsta finansējumu padarīt pieejamu plašākam klientu lokam,” sacīja Krieviņš.

“Šāds modelis, kurā valsts atbalsta aizdevums tiek piešķirts ar komercbankas starpniecību, ir ērts klientiem un atbilstošs situācijai, kad jauna aizdevuma saņemšanu apgrūtina ķīlas nodrošinājuma nepietiekamība. Precīzs finansējuma piešķiršanas modelis vēl tiek izstrādāts. Lai programmu sāktu, valdībai jāizšķiras par konkrētu ieviešanas risinājumu, kā arī finansējumu,” norādīja bankas vadītājs.

Zemkopības ministrijas sagatavotajā koncepcijas projektā “Par turpmāko atbalstu lauksaimniecībā izmantojamās zemes iegādes kreditēšanai lauksaimniecības produkcijas ražošanai” noteikts, ka kopējā pamata kredītlīnija paredzēta 14 miljonu latu apmērā un atmaksāto aizdevumu līdzekļi tiks atkārtoti izmantoti kreditēšanai. Tādējādi visas programmas darbības laikā kopā aizdevumos varētu tikt izsniegts ap 30 miljoniem latu.

 

Patlaban plānots, ka aizdevuma termiņš būs līdz 20 gadiem, aizdevuma likme – 3,7%, aizdevuma nodrošinājums būs pati iegādātā zeme. Maksimālais aizdevuma apmērs vienam lauksaimniekam vai savstarpēji saistītai aizņēmēju grupai plānots 150 000 latu apmērā.

 

Aizdevumi paredzēti saimniecībām ar apsaimniekojamo platību līdz 300 
hektāriem, un 20% no kredītlīnijas tiks rezervēti jaunajiem lauksaimniekiem. Aizdevumi tiks piešķirti tikai tādas lauksaimniecībā izmantojamās zemes iegādei, kura tiks izmantota lauksaimniecības produkcijas ražošanai.

Atbalsta programma nepieciešama, jo no 2010. gada zemei, kas netiek apstrādāta, tiek piemērota nekustamā īpašuma nodokļa papildlikme 1,5% apmērā no zemes kadastrālās vērtības. Tāpēc tie zemju īpašnieki, kas neražo lauksaimniecības produkciju un nespēj nodrošināt savu īpašumu uzturēšanu, varētu pārdot zemi tiem lauksaimniekiem, kas ir ieinteresēti to iegādāties ražošanai.

Tāpat lauksaimnieku rīcībā joprojām lielu īpatsvaru aizņem nomāto zemju platības, un daudziem rodas problēmas ar saistību izpildi un jāatmaksā saņemtais Eiropas Savienības atbalsts, ja patiesais zemes īpašnieks izlemj priekšlaikus lauzt nomas līgumu.

Paredzams, ka atbalsta programmas ieviešana veicinās zemes iegādi tieši Latvijas lauksaimnieku vidū.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+